Autentické príbehy, nadčasové témy

Ikony hodinárskeho umenia

0
Ikony hodinárskeho umenia

Každé z nich majú svoj príbeh. Dušu, ktorá je zhmotnená do tých najkrajších tvarov. Históriu, ktorá je tým najcennejším odkazom. Ich hodnota je priamo úmerná ich veku. Na ktoré ikonické hodinky svet nikdy nezabudne?

Astronomické hodinky: ULYSSE NARDIN Astrolabium Galileo Galilei

Hodinársky gigant založil v roku 1864 hodinársky majster Ulysse Nardin. Známym sa stal najmä vďaka presným námorným chronometrom, ktoré slúžili pre presné určovanie polohy lodí. Tam položili základy úspechu, ktorý sa nekončí ani v 21. storočí. Práve naopak. Aj napriek silným marketingovým značkám si značka Ulysse Nardin udržala noblesu, exkluzivitu a veľkosť. Spoločnosť sa zaoberá kremíkovou mechanickou technológiou, ktorá svojho času na istý čas zruinovala aj švajčiarsky hodinársky priemysel. V roku 1983 kúpil značku Rolf W. Schnyder a odvtedy sa začala spolupráca s doktorom Ludwigom Oechslinim, rovnako významným hodinárskym majstrom a vedcom. Práve v tomto období začali vznikať pravé umelecké diela nadpozemských hodnôt. Svetlo sveta uzrela kolekcia astronomických hodín Trilogy, ktorá zahŕňala modely Astrolabium Galileo Galilei (1985), Planetarium Copernicus (1988) a Tellerium Johannes Kepler (1992). Práve tieto „krásky“ sa dostali do Guinessovej knihy rekordov. Dôvod? Modely zobrazovali nielen čas, ale aj vzájomné postavenie Slnka, Zeme, Mesiaca a planét v slnečnej sústave, posun dňa a noci na Zemi, a boli definované podľa nadmorskej výšky a azimutu. Hodinky Astrolabium Galileo Galilei boli prvé hodinky, ktoré ponúkali určité astronomické rysy.

Prvé hodinky na Mesiaci: OMEGA Speedmaster Professional Chronograph

Aj švajčiarska hodinárska firma Omega má zaujímavú históriu siahajúcu až do roku 1848, keď ju Louis Brandtem založil v dielni La Chaux-de-Fonds. Prečo spomíname túto „poučkovú“ informáciu? Pretože práve toto mesto je pokladané za kolísku švajčiarskych hodiniek a už malé dieťa pozná známe porekadlo: „Byť presný ako švajčiarske hodinky.“ Zopár zaujímavých historických faktov na úvod: Omega sa stala dodávateľom hodiniek pre Britské kráľovské letectvo. Na olympiáde sa od istého roku nemeria čas ničím iným ako Omegami a NASA si ich vybrala ako chronograf pre vesmírne programy. Práve tu, 20. júla 1969, sa začína ich veľký kozmický príbeh. Kozmonaut Edwin Buzz Aldrin spolu s Neilom Armstrongom počas misie Apollo 11 mali na sebe hodinky Omega Speedmaster Professional Chronograph. Omega si tak zaknihovala prvenstvo – hodinky sa stali prvými na Mesiaci. To im zabezpečilo nesmrteľnú slávu a povesť najikonickejších hodiniek na svete – takzvané Moonwatch. Na počesť tejto udalosti majú všetky hodinky tohto radu vyryté v korunke nápis „The first watch worn on the Moon“. Spolupráca s NASA tým bola spečatená, a to nielen vďaka ich úžasnej presnosti, ale aj vďaka extrémnej odolnosti proti výkyvom teplôt, magnetickému pólu, odolnosti proti vibráciám a funkčnosti pri nulovej gravitácii. Len pre zaujímavosť: Eugen Cernan, bývalý astronaut NASA s československými koreňmi, ktorý bol zároveň aj posledným človekom na Mesiaci, je ambasádorom tejto značky.

Hodinky pre pilotov: BREITLING Navitimer Cosmonaute

Aj ďalšia švajčiarska hodinárska legenda, Breitling, má svoje NAJ. Existuje síce už od roku 1884, keď Leon Breitling otvoril svoju prvú dielňu, no absolútny rozkvet nastal až v roku 1915, keď sa firma stala prvým vynálezcom náramkového chronografu. Ten sa stáva číslom jeden pre pilotov, pretože im umožňoval merať vzdialenosti či spotrebu lietadla. A máme tu ďalší dôkaz toho, že každá história má aj svoju budúcnosť. Nepoznáme totiž žiadnu inú kolekciu, ktorá by v sebe niesla toľko aviatiky a originálnosti, ako práve rad Navitimer od Breitling (NAVIgation a TIMER, prezývaný navigačný počítač). Ide o najstaršiu kolekciu automatických chronografov vyrábanú doslova bez prestávky. O túto slávu a prestíž sa postarali hodinky Navitimer Cosmonaute s 24-hodinovým ciferníkom. S hrdosťou ich mal na sebe kozmonaut Scott Carpenter 24. mája 1962, keď trikrát obletel Zem v lodi Aurora 7. Pri príležitosti 50. výročia tejto významnej udalosti pripravila spoločnosť Breitling vynovenú verziu limitovanej edície Breitling Navitimer Cosmonaute Blacksteel, poháňanú vlastným in-house strojčekom Calliber 02 s 24-časovým pásmom a 70-hodinovou rezervou chodu.

Hodinky s revolučným otočným systémom: JAEGER-LeCOULTRE, Reverso

Už od samého začiatku bol model Reverso odsúdený stať sa azda najväčšou ikonou v hodinárskom svete. V roku 1931 sa prvýkrát objavil prémiový model veľmi rozumného partnerstva Jaeger a Le Coultre ako dôležitý krok k zrodu legendy, ktorej sa vyrovná len máloktorý model. A tento rok oslavuje 85 rokov! Kto za tým všetkým stojí? Hodinky vznikli na žiadosť britských dôstojníkov pôsobiacich v Indii. Potrebovali také, ktoré by odolali tvrdým nárazom spôsobeným pri hraní obľúbenej zábavky – póla. A tak sa aj stalo. Genialita majstrov hodinárov ich dohnala k zostrojeniu revolučného otočného systému s možnosťou pretočiť celý ciferník na druhú stranu a zamedziť akémukoľvek poškriabaniu. Jedným z priekopníkov boli hodinky Grande Reverso Ultra Thin 1948, prostredníctvom ktorých si pamätníci pripomínali 17. narodeniny nezameniteľnej línie s otočnou konštrukciou z roku 1931. Ultratenké puzdro s hrúbkou len 7,2 milimetra a intenzívne biely ciferník s modrými ručičkami sú nadčasovou záležitosťou. Vo vnútri sa nachádza supertenký kaliber 822/2 s ručným naťahovaním a rezervou chodu 42 hodín, ktorý má na svedomí tím konštruktérov JLC. Strojček obsahuje spolu 114 súčiastok, z čoho 19 tvoria syntetické rubíny.

Hodinky pre profesionálnych jazdcov: ROLEX, Daytona

Rolex je v hodinárskom svete synonymom luxusu a bohatstva. Ich logo, zlatá korunka, hovorí za všetko. Švajčiarsky výrobca dostal ako prvý osvedčenie o kvalite a predstavil prvé vodotesné hodinky na svete, rovnako ako prvé hodinky so samonaťahovacím chronografom a prvé hodinky s dvomi časovými pásmami. Nejde preto len o dobre sýtenú marketingovú kampaň. „Rolexky“ sú jednoducho na celý život. Model Rolex Daytona sa stal najpredávanejším a najvyhľadávanejším modelom značky a pri príležitosti 50. narodenín tohto hodinárskeho skvostu spoločnosť predstavila ich celoplatinovú verziu. Za hriech však rozhodne stojí aj tá zlatá. Ale späť k histórii. V roku 1963 boli navrhnuté tak, aby spĺňali požiadavky pre profesionálnych pretekárov – slúžili im k perfektnému meraniu rýchlosti až 400 km za hodinu. Tento model s obľubou nosil aj herec Paul Newman, o ktorom sa šepká, že ich mal na ruke každý deň od roku 1972 až do svojej smrti. Možno aj práve vďaka nemu vznikol okolo modelu akýsi kult, status, ktorý im dáva každým rokom väčšiu a väčšiu hodnotu. V aukciách sa hodinky predávajú za veľmi vysoké sumy, no rozhodne ide o zberateľský kúsok, do ktorého sa nemusíte báť zainvestovať!

Rolex Daytona Cosmograph Oyster Perpetual Chronometer 18k gold and steel Swiss chronograph wrist wat

Jana Mutňanská
Fotografie: Profimedia, Jaeger-LeCoultre Press, Ulysee-Nardin Press, Dreamstime, PRESS