Autentické príbehy, nadčasové témy

IWC predstavuje nové modely z legendárnej kolekcie hodiniek Aquatimer

0

Značka IWC uviedla svoju prvú kolekciu potápačských hodiniek Aquatimer v roku 1967. Dnes predstavuje svoje najnovšie modely, zdokonalené po technickej i estetickej stránke, pri príležitosti spolupráce, ktorú nadviazala s galapágskou nadáciou Charlesa Darwina.

Jej cieľom je ochrániť a zachovať špecifické živočíšne a rastlinné druhy, vrátane tých podmorských, ktoré sa nikde inde na svete nevyskytujú. Práve v tomto roku si svet pripomína dvesté výročie narodenia tohto veľkého britského prírodovedca a zakladateľa evolučnej biológie, ktorý svoje najdôležitejšie postrehy, ktoré mu umožnili sformulovať teóriu pôvodu druhov, objavil práve na Galapágoch.

Všetky nové modely majú niekoľko spoločných rysov. Priemer puzdra sa mierne zväčšil na 44 mm, v jednom prípade dokonca na 46 mm. Ďalšou novinkou je otočná luneta, ktorá je umiestnená vo vnútri hodiniek. Ovládať ju možno aj s rukavicami a z bezpečnostných dôvodov len proti smeru hodinových ručičiek. Tvoria ju zafírový prstenec, ktorého spodná strana je ošetrená šiestimi vrstvami luminiscenčných pigmentov Super-LumiNova®. Čitateľnosť údajov je tak zaručená za všetkých podmienok, dokonca i pri nočnom potápaní. Nové modely nesú charakteristické farby rady Aquatimer v kombináciách žlto-čierna a modro-oranžová. Predstavujú ale tiež nové farebné kombinácie pri číselníku, ručičkách a indikátoroch.

Hodinky Aquatimer možno použiť nielen pre profesionálne využitie pod vodou, ale tiež ako športové hodinky. Preto sú vybavené revolučným systémom rýchlej výmeny remienka. V priebehu niekoľkých sekúnd a bez použitia akýchkoľvek nástrojov možno vymeniť kaučukový remienok za elegantný kovový.


AQUATIMER DEEP TWO

Rovnako ako jeho predchodca GST Deep One z roku 1999 ukazuje aktuálnu, ale tiež maximálnu hĺbku dosiahnutú v priebehu jedného ponoru. Ponúka tak kompletný záložný systém pre prípad, že by elektronika potápacieho počítača zlyhala. Táto mechanická mierka  hĺbky nie je závislá na chode strojčeka, čo znamená, že by fungovala, i keby sa strojček zastavil. V podobe polkruhového indikátora je umiestnený na ľavej strane číselníka a zaznamenáva aktuálnu a maximálnu hĺbku až do 50 m. Systém merania tlaku je zakomponovaný do druhej veľkej korunky na ľavej strane puzdra. Aquatimer Deep Two je jediným modelom rady s puzdrom o priemere 46 mm. Je osadený automatickým strojčekom kalibru 30110 s centrálnou sekundovou ručičkou a vybavený dátumovkou. Rezerva chodu činí 40 hodín. Odoláva tlaku do 12 barov a je vybavený kovovým a čiernym kaučukovým remienkom. Spodné kovové viečko je ozdobené rytinou potápačskej helmy.


AQUATIMER CHRONOGRAPH Edition Galapagos Islands

Tento automatický chronograf kalibru 79320 je hviezdnym modelom novej rady Aquatimer. Zisk z jeho predaja venuje IWC nadácii Charlesa Darwina, neziskovej organizácii, ktorá vznikla na Galapágoch pred päťdesiatimi rokmi. Výnimočný vzhľad mu dodáva puzdro z ušľachtilej ocele pokrytej matnou čiernou kaučukovou vrstvou vzniknutou zložitým procesom vulkanizácie, kontrastné biele ukazovatele a čierny kaučukový remienok. Tento model odoláva tlaku do 12 barov, rezerva chodu činí 44 hodín. Spodné viečko hodiniek zdobí rytina obrej morskej korytnačky a nápis „Hold nadácii Charlesa Darwina – Galapágske ostrovy“.


AQUATIMER CHRONOGRAPH

Tento chronograf kalibru 79320 z ušľachtilej ocele je dostupný s číselníkom v dvoch prevedeniach: v charakteristickej žlto-čiernej kombinácii alebo v nápadnej kombinácii modrej a oranžovej. Tento model s puzdrom o priemere 44 mm odoláva tlaku do 12 barov a okrem dátumovky je vybavený ukazovateľom dňa, sekúnd s funkciou stopiek a dvoma sčítačmi – minútovým a hodinovým. Hodinky sa predávajú v sade s dvoma remienkami, čiernym kaučukovým a kovovým z ušľachtilej ocele.


AQUATIMER AUTOMATIC 2000

Jeho meno je pojmom. Čo sa vodotesnosti týka, je tento model odolávajúci tlaku do 200 barov rekordmanom rady Aquatimer. Puzdro o priemere 44 mm má čierny číselník a čiernu vonkajšiu lunetu, ktorej 15minutový úsek je pripravený v žltej farbe. Tá je použitá tiež na minútovej ručičke, ktorá indikuje čas potápania. Druhý variant má biely číselník s oranžovou hodinovou ručičkou a biele číslice na modro-bielej otočnej lunete. Hodinky poháňa mechanický strojček kalibru 30110 s automatickým naťahovaním. Sú vybavené dátumovkou a dostupné s kovovým a kaučukovým remienkom.

Nové modely hodiniek Aquatimer sú v predaji v exkluzívnom hodinárstve Carollinum na Pařížské ulici 11, Praha 1.

Words & Photos: 2 media.cz

www.iwc.com  
www.carollinum.cz