Autentické príbehy, nadčasové témy

Jasnosť farieb a pokojný životný štýl

0

Oblasť Luberon v provensálskom Francúzsku je známa svojimi vinicami a ovocnými sadmi, fascinujúcimi dedinkami vystavanými na kopcoch (niekoľko z nich sa môže pochváliť titulom – „najkrajšie miesta vo Francúzsku“), neuveriteľnou prírodnou scenériou a krásou „vykreslenou“, napríklad, v dielach Van Gogha a Cézanna. Čarokrásna jasnosť farieb a pokojný životný štýl, i tak by sa dala opísať oblasť Luberonu.

Dedinky v južnom Luberone nahliadajú na pokojný tok rieky Durance. Slnkom ožiarené skalnaté steny, do okrových odtieňov sfarbené steny domov, terasovité úbočia a malé námestíčka s veselo zurčiacimi fontánami symbolizuje pokojný životný štýl, ktorý dominuje tejto oblasti. Vinice a čerešňové sady sú dominantou kopcov, pričom najvyšší sa môže pochváliť nadmorskou výškou 1125 metrov. Bohatá miestna fauna a flóra je chránená v Luberonskom prírodnom parku, ktorý pokrýva väčšinu územia.

Luberon je charakteristický okúzľujúcimi, malebnými, vysoko položenými dedinkami, ktoré sa začali šplhať do kopcov pred viac ako tisíc rokmi. Domy týchto dediniek bývali zvyčajne postavené okolo „château“ – hlavnej usadlosti dediny – alebo kostola. Ovocné sady a vinice sa tiahli pozdĺž svahov a na úpätiach kopcov. Keďže oblasť Luberonu po stáročia okupovali a plienili rôzni dobyvatelia, pôvodní obyvatelia budovali svoje sídla na kopcoch. Situované nad kontrastnými planinami, poskytovali potrebný pocit bezpečia pred koristníckymi výpravami. Úzke a kľukaté uličky či schody prepletajúce sa jednotlivými dedinami, neponúkajú len úžasné vizuálne divadlo, ale sú skvelým miestom pre turistov, ktorí sa radi túlajú malebnými zákutiami uličiek, pričom objavujú čaro malých útulných námestí, kaviarní, reštaurácií a pestrých stánkov miestnych obchodníkov.

Jedna z najznámejších „pays“ je Menerbes, najlepšie dostupná zo severu, kde sa ako loď ukotvená v prístave vynorí z mora čerešňových sadov a viníc. Jej „palubu“ tvoria starobylé budovy, kostoly a obranné pevnosti – citadely. Menerbes počas stáročí prežila množstvo vnútorných nepokojov a bojov, no v súčasnosti je opäť verná starým hodnotám. Je typickou pokojnou historickou dedinou, ktorá sa pôvabne týči nad Luberonským údolím.

V 16. storočí sa dediny a malé mestečká začali budovať aj v údoliach a na pláňach. Jednou z nich je i Lourmarin, kde je ešte stále možné sledovať obranné obvodové hradby obklopujúce hlavnú dedinskú usadlosť. Neďaleko kostola objavia návštevníci štvorcové námestie s umne skonštruovanou fontánou, ktorá bola v časoch svojho vzniku jediným zdrojom vody v celej dedine. Domy tu nevyužívali tečúcu vodu až do roku 1950, preto bola konštrukcii fontány pripísaná taká dôležitosť. Inými, zubom času nahlodanými elementmi každej z malebných dediniek, sú kamenné nádrže na vodu či mlyny, holubie domčeky, tzv. „pigeonniers“, alebo terasovité farmárske políčka ohradené kamennými múrmi.
Tento región je známy tiež svojimi dedinskými trhmi. Návštevníci si môžu vychutnať atmosféru malých dedinských trhov pozostávajúcich z niekoľkých stánkov, ako napríklad v Oppede-le-Vieux, ale tiež ruch mestského trhu v Cavaillon, alebo rovno navštíviť najväčší z nich – sobotňajší trh v Apt s viac ako 300 stánkami. Pokiaľ sa rozhodnete pre návštevu trhov, nezabudnite, že nemusíte len nakupovať, ale môžete využiť príležitosť a sledovať prostredie starých francúzskych rituálov, pretože práve tu opätovne ožívajú niektoré z dávnych tradícií. Trhy sú nesmierne populárne tak medzi domácimi, ako aj medzi turistami, pričom väčšina z nich sa koná počas celého roka. Kombinácia ranného pomalého korzovania medzi stánkami miestneho trhu s výdatným obedom v jednej z miestnych reštaurácii, je obľúbený spôsob ako stráviť dopoludnie.

Trhy ponúkajú napríklad najlepšie miestne sezónne ovocie a zeleninu, mäso, ryby, chlieb, olivy, med a zaváraniny, bylinky a korenie, syr, kvety, olej a víno, pečené kurčatá, provensálske látky a oblečenie, tie najlepšie slamené klobúky alebo košíky.

Michaela Fuleková                                   Photos: Provenceguide Press

www.provenceguide.com