Autentické príbehy, nadčasové témy

JAZZ v školských laviciach i na internete

0

Po roku nastupuje do svojho tretieho ročníka jedinečný projekt edukatívnych koncertov z autorského pera Lucie Lužinskej a Borisa Čellára Jazz ide do školy. V priebehu dvoch týždňov skvelí hudobníci odohrajú 8 interaktívnych edukatívnych koncertov pre viac ako 2 400 žiakov stredných škôl. Tí už zo skúsenosti vedia, že žiadna nuda nehrozí.

Lucia Lužinská & All Time Jazz už v minulosti nadchli stredoškolákov sériou edukatívnych koncertov Jazz Goes To School. V roku 2010 sa tento projekt vracia pod názvom JAZZ IDE DO ŠKOLY do siedmych slovenských miest. Po tretíkrát ho podporuje Slovenská sporiteľňa, vďaka čomu budú mať všetci účastníci a podujatie vstup voľný. Koncerty budú sprístupnené prihláseným stredným školám a organizáciám enujúcim sa zdravotne hendikepovaným ľuďom.

Väčšina dnešných tínedžerov si myslí, že jazz počúvajú výlučne ľudia nad 50 rokov a že jazzové speváčky usia mať minimálne 150 kilogramov„, hovorí s úsmevom autorka projektu, jazzová speváčka Lucia užinská. „Málokto z nich tuší, že práve jazz položil základy modernej populárnej hudby.“ Lucia Lužinská si ešte zo svojich školských čias pamätá, ako podobné snahy o čokoľvek edukatívne sprevádzalo zívanie študentov a nevôľa škôl zapojiť sa do podobných projektov. Ako vyštudovaná herečka a speváčka preto dbá na to, aby bolo 60-minútové stretnutie so stredoškolákmi čo najviac interaktívne: do scenára pridáva množstvo postupov, ktoré publikum do projektu aktívne zapájajú. „Študenti na vlastné oči uvidia, čo to znamená hrať na rôzne hudobné nástroje tzv. džezovým spôsobom, ako v džeze použiť elektronické hudobné efekty, či ako sa scatuje. Zábavnou formou si môžu overiť svoje vedomosti v prípade správnych odpovedí môžu na záver získať hudobný darček.“ Gitarista Boris Čellár aj tentoraz a do svojej kapely prizve zaujímavých hostí zo Slovenska aj zo zahraničia. Aktuálny ročník projektu však samotnými koncertmi len začína. Projekt dostal svoju internetovú podobu na www.jazz.sk, kde bude 4.októbra 2010 oficiálne spustený Jazz ide do školyelearningový program.

Formou hry chceme umožniť komukoľvek nahliadnuť do jednoduchého procesu komponovania, či aranžovania. Hráči tak môžu zistiť, že výsledný song pozostáva z častí, ktoré spolu istým spôsobom komunikujú a práve v takomto ‚rozhovore‘ často vzniká niečo nové. V nekonečnej záplave komerčnej hudby veľmi ľahko prehliadame, že prapôvodným poslaním hudby vždy bolo prinášať obsah“ hovorí gitarista Boris Čellár. Aj preto dvojmesačná e-learningová interaktívna hra prevedie svetom jazzu a modernej hudby každého, kto má chuť vzdelávať sa a dozvedieť sa viac. Fantastickou motiváciou pre „internetových študentov“ budú ceny, ktoré budú môcť získať najúspešnejší absolventi. Ten najlepší si odnesie notebook hudobným programom a možnosť vylisovať si päťsto CD s vlastnou tvorbou.

Hudba ovplyvňuje a formuje najskrytejšie kúty ľudskej duše. Ak je plytká, tak aj život okolo stráca svoje rozmery, krásu, inšpiráciu, naplnenie. Pribúda ľudí bez empatie.

Človek sa bojí toho, čo nepozná a keď nemá možnosť dostať sa k informáciám, často nadobúda predsudky. ďaka ústretovosti všetkých partnerov ponúkame priestor informácie získať a vytvoriť si tak vlastný názor.“ odáva autorka projektu.

Obsadenie:

Lucia Lužinská            spev, moderovanie
Boris Čellár                  gitara
Gregor Ftíčar (SLO)    klavír
Róbert Ragan               kontrabas
Peter Solárik                bicie

Harmonogram koncertov projektu JAZZ IDE DO ŠKOLY 2010

20.9.     GES KLUB Námestie L. Novomestského 13, Košice
21.9.     Kino Scala, Masarykova 7, Prešov
22.9.     Mestské divadlo Žilina , Horný val 3
23.9.     Divadlo Evanjelický spolok, Horná 21, Banská Bystrica
27.9.     Posádkový klub, Hviezdoslavova 16, Trenčín
28.9.     Heineken Tower Stage, Pribinova 25, Bratislava
29.9.     Heineken Tower Stage, Pribinova 25, Bratislava
30.9.     Staré divadlo Karola Spišáka, ul. 7. pešieho pluku č. 1, Nitra

Words & Photos: Jazz.sk, Ivan Caniga

www.jazz.sk