Autentické príbehy, nadčasové témy

Je za to víno “vinovaté”?

0

Je za to víno “vinovaté”?

U ľudí zo svetového showbiznisu, rovnako aj  u svetoznámych športovcov rezonuje v posledných rokoch veľmi milé hobby – je ním  vinohrad. Vo svete vlastnia vinice populárni herci, režiséri, futbalisti. Mnohí žnú so svojim vínom úspechy.

Práca vo vinohrade je  drina s nejasným výsledkom, ktorý je závislý na mnohých faktoroch. V neposlednom rade  na vrtkavom počasí. Viem o čom sa „ točí”, ja som prácu v rodinnom vinohrade zažila, aj keď len ako dieťa veľmi „diétne”,  no mám intenzívne spomienky. S ľútosťou pozerám, ako mnohé vinohrady v okolí Bratislavy umierajú a stávajú sa stavebnými pozemkami. Vo svete je vecou prestíže mať svoj vinohrad.

Popová ikona Madona má svoj vlastný vinohrad v Michigane a vinohrad herca Dana Aykroyda  leží pri Toronte. Stingov je v čarovnom Toskánsku. Nebavíme sa o hradoch, zámkoch, nehnuteľnostiach, či luxusných vilách, ale hovoríme o vinohradoch. Stále viac a viac prominentov investuje do viníc, alebo  vinární, či už z prestížnych dôvodov, ako koníček, z čistej vášne, ale aj pre profit.

Predstavte si veľkorysý dar v podobe obrovskej nedoziernej  plochy, plnej vínnej révy. V Amerike je to momentálne trendy darček. Napríklad herec Johny Depp daroval svojej životnej partnerke, francúzskej herečke Vanesse Paradis v roku 2007 vinohrad v Provence, neďaleko ich spoločnej vily. Alebo iný príklad z Británie, futbalista David Beckham prekvapil svoju rozmaznanú manželku Viktóriu darčekom k jej 34. narodeninám v podobe vinohradu v Kalifornskom Napa Valley, údajne bola nadšená.
V tejto herecko-vínnej lige sú glamour párik Brad Pitt a Angelina Jolie poslednými, ktorí si v tomto lete 2008 prenajali 400 hektárov veľký Château Miraval v blízkosti Aix-en-Provence v južnom Francúzsku, ten pritom patrí k Top 500 v krajine.

Počas toho, čo sa viaceré hviezdy showbiznisu na silnom magnetickom poli pôsobenia médií usilujú  rýchlo dofúknuť svoj vyfučaný imidž rôznym spôsobom,  iné hviezdy sa pokúsia  investovať do tradičných hodnôt, alebo sa angažujú v charite, majú mnohí z ich kolegov stály úspech a namiesto koníčka už celkom profitujúci „džob” z plodného vinohradu. Viete čo spája týchto  rozdielnych ľudí, každého z inej zeme? Všetci sú to vlastne kolegovia, vinári.  K úspešným a uznávaným vincúrom z filmovej brandže patria napríklad Francúzi, páni  Gérard Depardieu , známy Obelix  a Pierre Richard, filmový  Veľký blodiak s čiernou topánkou, tiež Francis Ford Coppola, americký oscarový režisér a producent ( Apocalypse Now, Krstný otec a i.) s talianskymi koreňami. Sir Cliff Richard, Britt, ktorého sladké piesne a vizáž dojímali naše matky a mladý hviezdny jazdec najrýchlejších monopostov Jarno Trulli.

Coppola nadobudol menší podiel vo  vinici Inglenook Estate už v roku 1975, takže je jednou  z lastovičiek. Túto  vinicu založil v roku 1880 Gustáv Nienbaum v Kalifornskom Napa Valley. V roku 1995 odkúpil Coppola  aj zvyšný podiel od Nienbaumových dedičov a od roku 2006 nosí vinica meno Rubicon Estate. Rovnako ako  aj tie najlepšie vína tohto domu nazývané Rubicon, sú vyrobené z biologicky certifikovaných hrozien a patria k najlepším červeným vínam Kalifornie. Majú cez meno Francisa Forda Coppolu status kultových , čomu zodpovedá aj vysoká cena  týchto vín. Rubicon ročník 2003, Estate Garden Vyneard, Rutherford, Napa Valley pochádza z odrody Cabernet Sauvignon. Má úžasnú, sýtu  farbu a intenzívnu arómu tmavých čerešní, fialiek a lesných plodov. V svojom portfóliu Coppola drží ešte exlentnejšie vína značky Diamond Collection a FC Reserve.

Má na konte cez 250 miliónov predaných platní a CD, bol prvou „Popstar”, ktorú britská kráľovná Alžbeta II poctila šľachtickým titulom. Hovoríme o Sirovi Cliffovi Richardovi, muzikantovi , ktorý by si dnes mohol v tichúčku, spokojnosti posedkávať pohmkávať svoje songy, ale namiesto toho si v roku 1997 kúpil vinicu Aldega do Cantor na Quinta do Moradouro v Guia, čo je presne v portugalskej Algarve.  Cliff Richard stavil na eso a angažoval hviezdneho enológa Davida Baverstocka, investoval veľa peňazí do najmodernejšej pivničnej techniky. Medzitým sa jeho vínna dŕžava rozšírila na 30 hektárov. Dnes sú jeho vína vysoko cenené. Na medzinárodnej súťaži International Wine Chalenge 2005 v Londýne, ktorá patrí k najprestížnejším výstavám vína na svete, bolo jeho víno Tinto Vina Nova 2004 ocenené bronzovou medailou. Bolo to prvé víno pochádzajúce z Algarve, ktoré získalo takéto prestížne ocenenie.


Francúzi robia inteligentné komédie aj víno

Spomínate si na francúzsku komédiu „Veľký blondiak s čiernou topánkou?” Ja som ho videla jedno leto na FFP, čo bol za bývalého režimu filmový festival pracujúcich a veľmi som sa bavila, lebo Francúzi vedia robiť komediálne filmy s inteligentnou zápletkou. Hádam nebolo človeka, ktorý by nepoznal roztržitého blondiaka Pierra Richarda. Tento herec, ktorý bavil Európu sa však  v posledných rokoch vytratil z filmu, utiahol sa   do viníc. Rozlúčil sa asi s filmom nadobro, lebo  si kúpil  ešte v roku 1986 v Gruissan  20 hektárovú vinicu Bel Éveque, čo znamená v preklade Pekný biskup. Nachádza sa v juhofrancúzskom vinohradníckom regióne Corbiéres AOC a pestuje v nej vínne sorty typické pre túto oblasť, ako Carignan, Syrah, Grenache a Mourvedere. Ročne vyprodukuje 80 000 fliaš vína Bel Éveque Rouge Fut, Bel Éveque Cuveé Cardinal a Démon de Éveque. Všetko sú to silné, zemité a plné vína, ktoré plne odzrkadľujú svoj terroir. Za svoje víno 2001 Bel Éveque Rouge dostal Pierre Richard vo francúzskom sprievodcovi vína Guide Hachette 2005 jednu z troch možných hviezdičiek. Svojou vinicou občas sprevádza návštevy, ak máte záujem, termíny sú na tejto stránke.

Gérard Depardieu je  pojmom francúzskeho filmu okrem toho, že je herec, je aj vincúr, majiteľ reštaurácií, autor kuchárskej knihy a vyhlásený gurmán. Tento obrovský pánko zbiera vinice, ako iný autíčka. V roku 1989 nadobudol vo svojom rodisku v Anjou na Loire  vinicu Chateau Tigné, kde ročne vyprodukuje 200 000 fliaš vína. „Poctivé, originálne, ktoré chutí ako vlasť”, tak s láskou charakterizoval výsledok svojej práce Gérard Depardieu. Pravdepodobne je svojim najlepším klientom, lebo ako sám povedal v jednej relácií BBC, vypije štyri až šesť fľašiek svojho vína denne. Možno trocha  preháňal, ale jeho povesť vynikajúceho vinára je aj tak bez poškvrnenia. Spoločne s Bernardom Margrezom, ktorý patrí k multiproducentom vína, má Depardieu ďalšie vinice v Médocu, Burgundsku, Languedocu, na Sicílií, na Ibérijskom poloostrove, v Maroku a Argentíne. Hercovou „srdcovečkou” naveky  zostanú jedine  vína z jeho Chateau Tigné, aj  preto je ich cena  taká vysoká,  Ma Verite ( Moja pravda), Ma Reference ( Moja voľba ), alebo Le Bien Décide ( Dobrá strata).


Vinica je vášeň a Formula 1 len práca

Azda každý chlapec sníva o Formuli 1, ako o niečom nedostižnom. „Formula 1 je moja práca a vinica je moja jediná vášeň”, hovorí trochu skromne o svojom hviezdnom povolaní len 34 ročný taliansky jazdec formulového kolotoča  Jarno Trulli. Pracovne jazdí za stajňu Toyota. Popritom od roku 2000 dorába špičkové víno podľa biologických kritérií vo svojej usadlosti v rodnom kraji. Usadlosť sa nachádza  v Podere Castorani v Abruzze, kde Jarno spoločne so svojim otcom Enzom , enológmi Lucom Patricelim, Brunom Cavutom a Luciom Cavulom, ktorý je manažérom Formule 1, dorábajú svoje špičkové vína z Bio hrozna. Autentické červené Montepulciano D´Abruzzo DOC, ako aj biele Trebiano D´Abruzzo –  zamatovo hladké, ovocné, harmonické a pritom za prijateľné ceny, že si ho môže dopriať bežný konzument.
Jarno o svojom víne tvrdí: „Rovnako, ako pri jazdení vo Formule 1, aj pri dorábaní vína dosiahnete najväčší úspech jedine s precíznosťou, plným nasadením a svätou trpezlivosťou.”

Patrícia Madajová         Photos: ISIFA, Press

www.rubiconestate.com
www.chateau-beleveque.com