Autentické príbehy, nadčasové témy

Jedinečnosť chutí

0

Jedinečnosť chutí

Olivový olej Olivestri vyrába už niekoľko generácií rodiny Vestri – odtiaľ to pomenovanie Olivestri. Má svoj pôvod v Petrignano del Lago. Toto malé mestečko sa nachádza na severozápadnom brehu historického jazera Trasimino, v talianskom regióne Umbria. Je to v tesnej blízkosti hraníc s Toskánskom, neďaleko známej vinárskej oblasti sústredenej v okolí mesta Montepulciano.

Generačná záležitosť

Rodinný podnik Olivestri je jedným z najmenších výrobcov olivového oleja v Taliansku a jedným z mála, ktorý ponúka svoje výrobky aj na priamy predaj. Quido Vestri, majiteľ podniku, jeho očarujúca žena Fiorella a ich úžasné deti, syn Paolo a štyri dcéry Chiara, Elisa, Francesca a Silvia a zopár príbuzných, stoja za výrobou tohto prémiového olivového oleja. Sami pestujú olivy, lisujú ich a plnia ho do fliaš. Na každoročných oslavách olivového oleja, vždy niekoľko generácii rodiny Vestri ponúka opečený chlieb s novým olivovým olejom a cesnakom. Dopĺňa ho víno z miestnych viníc.


Plný vitamínov

Guido, rodinný patriarcha, si nesmierne potrpí na kvalitu. Používa len ručne zbierané olivy, aby tak zabránil ich postláčaniu, ktoré môže spôsobiť nahnívanie plodov. Veľmi precízne mieša rôzne druhy olív, aby tak dosiahol jedinečnú chuť oleja Olivestri. Navyše, vždy dôsledne dozerá na to, aby boli plody spracované najneskôr do 24 hodín od ich zberu. To je to, čo v konečnom dôsledku zabezpečuje čerstvosť oleja s najvyšším možným obsahom výživných látok, vitamínu E a antioxidantov.

Olivový olej produkovaný Guidom a jeho rodinou je označovaný za jeden z najjemnejších olivových olejov na svete a odráža výnimočnú kvalitu regiónu, z ktorého pochádza. Olivy sa zbierajú raz ročne, vždy koncom októbra. Tak je zabezpečené čo najnižšie percento nedozretých plodov.

Perla menom Siloro

Existuje len veľmi málo chutnejších olivových olejov ako je Siloro – pomenovaný po dcére Silvii – je spojením perfektnej harmónie silných tradícií Toskánska a mierneho prostredia Umbrie. Siloro je najjemnejší z olejov, ktoré sa pripravujú v podniku Olivestri. Vyrába sa len vo veľmi malom množstve, miešaním štyroch vybraných druhov olív podľa špeciálnej receptúry, ktorej tvorcom je Quido. Siloro je olej tmavo zelenej farby, typickej vône čerstvo pokosenej trávy charakteristickej pre tento región a jedinečnej chuti čerstvo lisovaných olív. Chuť je veľmi komplexná a intenzívna, s dotykom jemnej korenitosti. Dodáva pokrmom príjemný odtieň chuti a je perfektný pre konečnú úpravu pečeného mäsa, na ochutenie zeleniny či na prípravu všetkých jedál stredomorskej kuchyne.

Michaela Fuleková                                    Photos: Olivestri Press, ISIFA

www.casesf.com/CasaDeCase/OlivestriOliveOil.htm