Autentické príbehy, nadčasové témy

Jej Veličenstvo kráľovná Alžbeta II. na bezbariérovom chodníku v Tatrách

0

Bezbariérové turistické chodníky na území Tatranského národného parku zaujali aj Jej Veličenstvo anglickú kráľovnú Alžbetu II. Počas návštevy Vysokých Tatier si osobne prezrela bezbariérový chodník vedúci z Hrebienka k Rainerovej chate, ktorý bol vybudovaný v rámci projektu Tatry bez bariér ako prvý. Od piatku 24. októbra bude návštevu Jej Veličenstva kráľovnej pripomínať pri vstupe na chodník pamätná tabuľa.

Na území Tatranského národného parku a Pieninského národného parku Štátne lesy TANAPu vybudovali a spoločne so spoločnosťou Hartmann-Rico vyznačili osem bezbariérových turistických chodníkov. V rámci projektu Tatry bez bariér tak turistom so zníženou schopnosťou pohybu umožnili prístup na viac ako 30 kilometrov značkovaných turistických chodníkov v rôznych častiach týchto dvoch národných parkov. Hendikepovaní turisti majú vďaka tomu možnosť nahliadnuť do krás prírody v Prielome Dunajca v Pieninskom národnom parku, v Bobroveckej a Tichej doline v Západných Tatrách, dostať sa až k Ťatliakovmu pliesku na Zverovke, k Popradskému plesu, k horárni Podmuráň v Javorovej doline a k horárni v Bielovodskej doline či k Rainerovej chate, najstaršej chate na území Tatranského národného parku. Celkové náklady na výstavbu bezbariérových turistických chodníkov v TANAPe a PIENAPe doteraz presiahli 18 miliónov korún.

„Sme veľmi poctení záujmom jej Veličenstva kráľovnej Alžbety II. o chodníky pre hendikepovaných počas jej návštevy v Tatrách. Jej pozornosť nás teší o to viac, že sme boli jedným z prvých iniciátorov budovania a označenia týchto chodníkov na Slovensku. Potvrdzuje to naše správne smerovanie a  náš prvoradý záujem – pomáhať tým, ktorí našu pomoc potrebujú aj prostredníctvom takýchto aktivít,“ povedal Ľubomír Páleník, generálny riaditeľ spoločnosti HARTMANN-RICO v súvislosti s návštevou jej Veličenstva anglickej kráľovnej Alžbety II. vo Vysokých Tatrách.

Podrobné informácie o prístupnosti k bezbariérovým chodníkom, o ich značení, dĺžke, úprave, povrchu, náročnosti vrátane turistickej mapy poskytuje informačná brožúra pod názvom Tatry bez bariér. Pripravená bola v rámci spoločného projektu ŠL TANAP a Hartmann-Rico. K dispozícii je v slovenčine, angličtine a francúzštine a bezplatne dostupná je v informačných centrách Štátnych lesov TANAPu a mesta Vysoké Tatry.

NIPOS       Photos: Archive

www.hartmann.cz