Autentické príbehy, nadčasové témy

Jemný a elegantný Chateau Palmer

0

Farebný bazár jesene pomaly ponúka svoje atrakcie, hrozno mení svoju konzistenciu a v rukách vinárov sa mení na vzácne poklady, vzduch v okolí pivníc vonia nezameniteľnou arómou čerstvo  vylisovaného hrozna. Jeseň ma núti intenzívnejšie premýšľať o víne, o zaujímavých producentoch zlatistého moku, o príbehoch, ktoré sa odohrávajú vo viniciach.

Počas mojich potuliek virtuálnym svetom viníc som natrafil na romantický zámok Chateau Palmer v dedinke Margaux, ktorá leží neďaleko Bordeaux. Známa vinárska oblasť Haut Médoc sľubuje skvelé víno a prekrásne prostredie. Chateau Palmer predstavuje to najlepšie z regiónu, o čom svedčí jemnosť a elegancia vín, takých typických pre vynikajúce vína z Margaux.  Reprezentuje svoj terroir ako najlepšie môže, vhodnou kombináciou slnka, mikroklímy a variácií hrozna.

V tomto prostredí sa najlepšie darí odrodám Merlot a Cabernet Sauvignon, ale tiež Petit Verdot, čo dodáva vínam z pivníc Chateau Palmer neobyčajný komplex buket ovocia, kvetov a korenia a tiež dobrú štruktúru. Dlhá doba dozrievania v barikových sudoch prináša vínu silný potenciál. Proces pokračuje ďalej, keď zlatistý mok ešte dozrieva vo fľašiach. Tieto podmienky vytvárajú pre víno výbornú chuť. Dnes značka Chateau Palmer patrí k vyhľadávaným a preto je dôležité aspoň na  chvíľu vstúpiť do minulosti a obzrieť sa za dobami, kedy sa príbeh tohto vinárstva začal odvíjať.

V roku 1814, na konci éry napoleonských vojen, generál Palmer z britskej armády získal majetok v dedinke Margaux. Stal sa tak spolumajiteľom pozemkov s istou Jeanne de Gasq. V priebehu času pani de Gasq nestačila sledovať významné zveľaďovanie majetku v podaní nadaného Angličana.
Počas štyroch dekád generál investoval do Palmer tak, že postupne skupoval okolité vinice a vytváral skutočný komplex. Úspechy logicky lákali záujemcov a tak pozemky získala v roku 1853 banka Péreire banking brothers. Noví vlastníci tiež nepatrili k ľuďom, ktorí pasívne vyčkávali na svoje šťastie. Aktívne sa podieľali na rôznych projektoch, napríklad na rekonštrukcii Paríža pod vedením Haussmanna a Napoleona III., na budovaní moderného strediska na juhozápadnom pobreží – blízko Bordeaux, ale tiež budovali železničnú spoločnosť. Samozrejme, nezabúdali ani na svoje vlastníctvo v Margaux, keď tu pod vedením architekta Burgueta v roku 1856 vybudovali elegantný zámoček s typickými vežičkami, ktorý môžeme obdivovať dodnes.

Plynutím času sa majetok dostal nakoniec do rúk troch rodín, ktoré sa usadili v Bordeaux – britskej rodiny Sichelovcov, Holanďanov Mahler-Besse a domácej rodiny Ginestet-Miahle.
Vďaka spoločnému úsiliu týchto rodín patrí vinárstvo a zámok Chateau Palmer k najdôležitejším v Bordeaux.
Dnes podnik vedie Thomas Duroux spolu s manažérom Bertrandom Bouteillerom.

K lídrom Chateau Palmer patrí už spomínaný Thomas Duroux, ktorý má na svojom konte úspechy
vo vinárstvach v rôznych kútoch sveta –  v Maďarsku, Južnej Afrike, Kalifornii a Taliansku. Vášnivo sa zaujíma o produkciu vína, technické inovácie a zároveň čerpá mnohé poznatky z dlhoročných vinárskych tradícií a moderných enologických výsledkov.

Za obchodnými úspechmi Chateau Palmer stojí Bernard de Laage de Meux. Je riaditeľom marketingu a komunikácie, takže môže dokonale uplatniť svoje vedomosti v oblasti obchodu a produkcie vína. Strávil desať rokov v Bordeaux, kde pracoval pre organizácie, ktoré sa venujú vinárskej problematike, tiež viedol Cognac company. Do Chateau Palmer priniesol znalosti v oblasti medzinárodného obchodu s luxusnými vínami. Jeho úlohou je prezentovať značku Chateau Palmer a Alter Ego de Palmer.

Alter Ego de Palmer
Toto víno z viníc Chateau Palmer po prvýkrát produkovali v roku 1998, ako výsledok novej metódy výberu a miešania vína. Cieľom bolo vytvoriť dve rozdielne vína z produkcie Chateau Palmer, ktoré by charakterizovali vysoké parametre kvality, akými disponujú produkty z tohto vinárskeho domu  – jemnosť, kvalita, bohatá buket, rovnováha a plnosť.
Alter Ego charakterizuje intenzívna čerstvá a ovocná chuť.
Viac info o víne Alter Ego nájdete na www.chateau-palmer.com/en42.

Vína Chateau Palmer a Chateau Alter Ego de Palmer najbližšie kúpite v Rakúsku – La Vinotheque   Laroche, Dreisttetten, ale tiež v Českej republike – Ad Vivum, Praha.

Peter Fritz      Photos: Chateau Palmer Press

www.chateau-palmer.com