Autentické príbehy, nadčasové témy

Jules Verne a luxusný životný štýl

0

O Julesovi Vernovi toho ešte stále veľa nevieme. Jedni ho považujú za fantastu, iní za autora pre mládež a jeho dielam nevenujú pozornosť. Ďalší dokonca zašli ešte ďalej, ako napríklad Francúz Michel Lamy, ktorý ho spája so slobodomurármi a inými tajnými organizáciami. A vedeli ste, že…? Kto bol vlastne Jules Verne?


Spisovateľ, fantasta, milovník luxusu?

Moja odpoveď je jednoduchá. Bol to skvelý chlapík a výborný spisovateľ, ktorý dokázal aj na obyčajnom ostrove vybudovať raj na Zemi. So všetkým, čo k tomu patrí. Jules miloval luxus, a tak by som ho okrem titulu tvorca vedecko-fantastickej literatúry, určite nazval propagátorom luxusu. Aj keď sám nadštandardný štýl života nevyhľadával, svojich hrdinov obdaril plnými priehrštiami luxusu. Obklopil ním hrdinov kníh takmer všade, aj na miestach, kde by ste to najmenej očakávali.

Preto má priateľ Jules svoje miesto v našom srdci. Veď práve jemu vďačíme za názov nášho časopisu Milliard Sun. A zaujal aj mnohých iných ľudí, spisovateľov či fanúšikov tajomna. Ako správny zberateľ jeho kníh, či nových vydaní, alebo vzácnych starých unikátov, mám vo svojej knižnici obe vydania knihy Ondřeja Neffa Jules Verne a jeho svet. Najmä v novom, rozšírenom vydaní z roku 2005 ma zajali jeho informácie o životnom štýle hrdinov kníh Julesa Verna. Ondřej Neff vysvetľuje: „Vernovi hrdinovia spravidla zachovávajú aj v krajných vypätých situáciách dôstojný životný štýl príslušníkov stredných vrstiev polovice devätnásteho storočia. Patril k nemu i značný diel prepychu. Julesove postavy sú často účastníkmi stroskotania. Ale aj v tejto hroznej situácii sa snažia vybudovať čo možno najvyššie pohodlie. Napríklad celý pobyt stroskotancov na Lincolnovom ostrove (v románe Tajomný ostrov) môžeme označiť ako zápas o čo najlepší životný štýl.”

Ich snaha o čo najlepšie podmienky sa pretavila v podobe vybavenia „Žulového paláca” (priestrannej žulovej jaskyne), ktorá bola nadštandardne vybavená. Piati stroskotanci rozdelili veľkolepý priestor na niekoľko častí, pričom každý z nich mal samostatnú izbu. Ďalej tu vybudovali hosťovskú izbu, kuchyňu, veľkú spoločenskú miestnosť s krbom. Je samozrejmé, že v skalnom masíve si urobili okná a dvere, ktoré po obvode vyzdobili popínavými rastlinami. A neboli to hocijaké otvory v skale, skôr naopak. Do otvorov vložili rámy a tie zasklili jemne nepriehľadným sklom. Na podlahách sa nachádzali kože z jaguárov, steny boli vyzdobené fotografiami jednotlivých častí ostrova. Luxus, za ktorý sme dnes ochotný zaplatiť nekresťanské peniaze. Stačí spomenúť skalné hotelíky v oblasti francúzskeho mesta Orleans, v oblasti rieky Loiry, či jaskynný komplex Gamirasu v Turecku.

Ešte stále váhate?

Aj samotný Jules Verne vyrastal v rodine advokáta, ktorá mu pripravila príjemné detstvo plné pohodlia. Aj táto skutočnosť sa pravdepodobne odzrkadlila v jeho dielach.
Na úvod spomeniem samotný plávajúci ostrov Standard Island a jeho mesto Milliard-City. Bolo to miesto, kde sa sústredili najbohatší ľudia, aby si užívali prepych a najrevolučnejšie vynálezy. Veľmi podobný projekt, aj keď postavený na princípe skvalitnenia súčasného života a riešenia problému globálneho otepľovania, s čím úzko súvisí dvíhanie hladiny svetových oceánov, je projekt Lilypad  belgického architekta Vincenta Callebauta. S trochou nadhľadu je možné ho nazvať moderným Milliard-City, aj keď bez miliardárov a umeleckých skvostov. No snaha užívať si čo najpríjemnejšie pohodlie sa vynára v mnohých románoch Julesa Verna, kde ponúka tvorivé riešenia ako si zlepšiť životný štýl. Ďalšie románové mestá – France Ville v diele Oceľové mesto, alebo Nový Artenak v románe Nový gróf Monte Christo, by svojou koncepciou mohli inšpirovať súčasných architektov.

Takmer v každej knihe Julesa Verna objavíte prvky luxusu – kvalitné cigary, značkové víno, vynálezy, ktoré patria k pohodlnému životnému štýlu, luxusné vybavenie dopravných prostriedkov – luxusne vybavený vlak, jachty, prepychovo vybavená ponorka Nautilus a iné.

Luxus a pohodlný životný štýl sa určitým spôsobom snaží užívať každý z nás, tak prečo sa tvrdohlavo tejto problematike vyhýbať. Možno v minulosti, kedy jedna ideológia hlásala filozofiu o spoločnom majetku a nespravodlivej nadhodnote, sme sa slovíčku luxus museli vyhýbať. No v súčasnosti si ho môžeme užívať a je len na nás, aký spôsob si vyberieme. Či v podobe luxusných módnych produktov, rýchlych automobilov, posledných technických noviniek, alebo vzácnych výtlačkov starých kníh. Pre mňa znamená luxus povedzme stará „verneovka” od vydavateľa Josefa R. Vilímka.

Keďže názov nášho časopisu Milliard Sun sa spája s románom Plávajúci ostrov, ktorý vzišiel z pera Julesa Verna, považujeme sa dôležité spomenúť si na tohto skvelého autora. Vďaka nemu mnohí z nás vstúpili do fantastických svetov, objavili vlastnú kreativitu, snahu niečo dokázať, popasovať sa so životom a priniesť niečo nové.

Vďaka Jules za to, že si sa nenechal zlomiť „zdravými” názormi, nerozhodol sa kráčať v otcových šľapajach a nechal si vedomie otvorené fantázii.

Empory & Moore                                    Photos: ISIFA, Press

www.verniana.org