Autentické príbehy, nadčasové témy

KALENDÁR LAVAZZA 2010

0

KALENDÁR LAVAZZA 2010

Osemnásty ročník kalendára Lavazza sa nesie v umeleckom duchu, pretože spája hudbu a fotografiu v jedinečnej podobe. Hovorí priamou rečou, ktorá nepotrebuje vysvetlivky. Po Miláne, Barcelone, Paríži, Ríme a Turíne bol nový kalendár značky Lavazza na rok 2010 predstavený aj v Bratislave. Prekvapivo živý a nadčasový obsahuje fotografie vplyvného britského fotografa Milesa Aldridga, predstavujúce nadchádzajúcich dvanásť mesiacov roku 2010.

V duchu talianskej atmosféry

Exkluzívne slovenské podujatie predurčené na oslavu „The Italian Espresso Experience“ sa konalo v ako inak talianskej reštaurácii Due Amici, ktorá sa pri tejto príležitosti premenila na očarujúce miesto plné lesku a hudby. Večerom hostí a milovníkov kávy sprevádzala známa moderátorka Jana Hospodárová.

Program sa točil okolo témy spracovanej Milesom Aldridgeom v kalendári na rok 2010, šiestich obľúbených talianskych melódií Va‘ Pensiero, Guarda Che Luna, ‘O Sole Mio, Con Te Partiro, Baciami Piccina a Nessun Dorma, ktoré reprodukované mohli prítomní počuť v priestore. Naživo však zazneli v podaní skvelého operného speváka Filipa Tůmu árie ´O Sole Mio, Torna A Surriento a Caruso. Pútavá videoprojekcia prítomným novinárom v kocke objasnila umelecký vývoj tradície Lavazza kalendárov.


Kalendár Lavazza je dospelý

Celý priestor, ba dokonca aj hostesky, sa zahalili do pestrých farieb a sršal optimizmom presne tak, ako to cítiť z Aldridgových fotografií. Dlhoočakávaným momentom bolo samotné odhalenie Lavazza kalendára 2010. Kávovými zrnkami ho slávnostne pokrstil Filip Tůma spolu s moderátorkou. Záver podujatia patril jednoznačne opäť káve, keď Lavazza Senior kávový špecialista Roman Soviar pripravil spolu s Filipom Tůmom to najlahodnejšie Lavazza Espresso.


Krása sa vždy snúbi s umením

V osemnástej edícii prestížneho kalendára účinkuje šesť svetoznámych modeliek, no skutočnou hviezdou je tento rok a po prvý raz talianska hudba ako medzinárodný posol optimizmu, radosti a talianskej chuti do života. „The Italian Espresso Experience 2010″ tak spája dve umenia – fotografiu a hudbu.

Už len ich mená sú farebné a plné života a presne takto ich zobrazil fotograf Aldridge objektívom svojho fotoaparátu. Známy pre svoj „futuretro“ štýl, pri práci na kalendári Lavazza nezostal nič dlžný svojej povesti. Fluorescentné farby dodávajú fotografiám nádych futuristického glamouru, zatiaľ čo kompozícia a línie majú retro nádych.

Na fotografiách sa objavili Bianca Balti, Georgia Frost, Lydia Hearst, Daisy Lowe, Alexandra Tomlinson a Alek Alexeyeva, svetovo uznávané modelky.

Aldridge si za miesto fotografovania vybral Cinecitta, filmové štúdiá v Ríme, ktoré sa premenili na krajinu plnú farieb a svetiel.


Aký vlastne je Kalendár Lavazza 2010?

Všetky fotografie sú optimistické a živé, aj zo stránok kalendára sála radostná atmosféra. Sú práve také, ako šálka kávy Lavazza, energické a plné života. Účinok kvalitnej fotografie na ľudí sa dá prirovnať ku kvalitnej káve, obe sa im dostanú do žíl a pod kožu. Majú vplyv aj dlho po tom, ako z nich opadne prvotný dojem.
„Pre mňa bol tento projekt čiastočne o Fellinim,“ nechal sa počuť Miles Aldridge počas fotenia. „Videl som skutočné príbehy skryté za hudbou, melódie, talianske árie, príbehy o láske a nenávisti. Pripomínali mi postavy a príbehy z filmov ako La Strada alebo La Dolce Vita.“

Francesca Lavazza, Corporate Image Director spoločnosti Lavazza Group okomentovala výber fotografa jednoducho: „Každý rok, po tom, čo vyberieme tému kalendára, hľadáme človeka, ktorý by vedel spracovať naše vízie so štýlom, a tento rok preniesť na stránky kalendára všetky aspekty talianskej hudby. Miles bol našim okamžitým favoritom,“ vysvetlila.
Nie je náhoda, že sa spoločnosť Lavazza spojila so silným partnerom, aby jej pomohol prezentovať kalendár po celom svete. Jeho meno je Marco Castoldi, známy ako Morgan. Pred časom sa tento taliansky umelec zahĺbil do štúdia talianskej hudby a výsledkom je populárny album plný talianskych skladieb.

Každý rok sa o exkluzívny kalendár Lavazzy zaujíma väčší počet fanúšikov a zberateľov. Každoročne je pritom jeho nosná téma iná, pretože Lavazza sa usiluje o nový a originálny spôsob spracovania s každou novou edíciou. Lavazza výberom fotografov mení kalendár z úžitkového predmetu na ikonu dizajnérskej fotografie. Samozrejme, nezabúda na tu správnu dávku talianskej atmosféry a kultúry koncentrovanej na jeho stránkach.
Výnimočnosť kalendára podčiarkuje i skutočnosť, že je možné získať ho len prostredníctvom rôznych charitatívnych dražieb, či tým, že vás ním spoločnosť LAVAZZA obdaruje. Na Slovensko príde 100 kusov nástenného kalendára LAVAZZA a aj vy sa môžete stať jeho majiteľom, ak sa úspešne zapojíte do súťaží na stránkach spoločnosti PROTE – CH Group ( www.lavazzacoffee.sk, www.elavazza.sk) v priebehu nadchádzajúceho roka.

Words & Photos: PROTE – CH Group

www.lavazzacoffee.sk
www.lavazza2010.com