Autentické príbehy, nadčasové témy

Kardigan znovu vládne svetu módy

0

Kardigan sa opäť vracia do módy a z pôvodného „very English“ šatníka sa sťahuje aj k dámam. Nie je to nič iného, než pletená vesta s dlhými rukávmi, ktorá si vyslúžila popularitu  mnohých filmových hviezd.

Svoje meno zdedil po Jamesovi Thomasovi Brudenellovi, grófovi z Cardiganu, ktorý si vyslúžil slávu v Krymskej vojne. V dvadsiatych rokoch si tento kúsok odevu „požičala“ slávna návrhárka Garbrielle „Coco“ Chanelová, pridala k nemu sukňu a vytvorila kardiganový kostým. Kardiganom nepohrdli ani hviezdy – dá sa nosiť ku všetkému – od džínsov, až ku spoločenským šatám.

Pokiaľ by sme sa mali vyjadriť odbornejšie, tak Kardigan je športový druh kabátika, alebo „vesty s dlhými rukávmi“ bez límca. Pri Kadigane je možné stretnúť sa s  rôznymi druhmi výstrihov, ale najpopulárnejším je do tvaru V. Výstrih a okraje zapínania sú zvyčajne lemované. Dĺžka siaha mierne pod pás, ale najtypickejšia je dĺžka až do hĺbky bokov. Rukávy sa prispôsobujú módnym požiadavkám, môžu byť krátke aj dlhé. Obľúbený Kardigan je aj bez rukávov. Kabátik môže mať po stranách vrecká. Vo väčšine prípadov je riešený ako pletený kabátik.

O obľube Kardiganu svedčia aj posledné fotografie hereckých hviezd, ktoré si ho zvolili. Napríklad Daniel Craig siahol po tomto kúsku odevu počas prezentácie filmu Quantum of Solace.

NIPOS, Wikipédia      Photos: ISIFA

www.007.com