Autentické príbehy, nadčasové témy

Karneval, samba a erotika

0

Každý rok, presne 40 dní pred začiatkom Veľkej noci, sa ulice brazílskeho mesta Rio de Janeiro na štyri dni premenia na centrum svetovej zábavy. S týmto mestom sa neoddeliteľne spája tradičný karneval (v portugalčine Carnaval), ktorý je najznámejšou udalosťou v oblasti zábavy na svete.

Karneval tradične priláka do Ria zmes ľudí z rôznych prostredí – úspešné celebrity, ktoré sa snažia nájsť v tomto zhluku hudby, farieb a kostýmov relax, po zábave bažiaci návštevníci i milovníci extravagantných kostýmov, erotiky a, samozrejme, „armáda“ oslavujúcich.

Karnevalov rôznych veľkostí je každý rok na celom svete obrovské množstvo. Rio de Janeiro sa však hrdí titulom „Karnevalové hlavné mesto sveta“. Nejde len o najväčší karneval, ale tiež o jednu z najzaujímavejších prehliadok umenia. Svedčí o tom aj počet návštevníkov zo zahraničia. Ich počet sa pohybuje približne okolo čísla 500-tisíc. Návšteva Ria v čase konania karnevalu je ideálna – návštevníkom umožňuje dokonale spoznať mesto a zabaviť sa tak, ako nikdy predtým. O popularite tohto podujatia svedčia preplnené hotely a totálne „vybookované“ lety.

Karneval sa začína vždy v sobotu a končí v utorok. Tento rok pripadol jeho prvý deň na 13. februára, pre niektorých nie šťastný dátum, ale pre väčšinu deň plný vášní, tanca a zábavy. Otvárací ceremoniál spojený s korunovaním karnevalového kráľa Moma, ktorému kľúče od mesta tradične odovzdal starosta Rio de Janeira. V utorok ukončí karneval kostýmový bál gayov v Rio Scala.

Zábava v Riu však nie je len o divokých kostýmoch a maskách v uliciach. Karneval sprevádza množstvo doplnkových podujatí – napríklad množstvo bálov, škola samby a tanečné párty v uliciach. V Brazílii je v tomto ročnom období leto, v uliciach Ria teda nie je nezvyčajné stretnúť polonahé krásavice tancujúce v rytmoch samby. Karneval je tradičnou oslavou pestrosti, veselosti a najbláznivejších kostýmov.

Centrom karnevalového diania a prehliadky účastníkov či alegorických vozov je tzv. Sambódromo – viac ako 800-metrové javisko. Tisícky oslavujúcich si vyžadujú určitú organizáciu, preto počas karnevalu stretnete osoby s funkciou „carnavalescos“. Tí sa starajú o poriadok počas karnevalu a vedú celé sprievody.

NIPOS                                                                     Photos: ISIFA

www.rio-carnival.net