- S oteplením, ktoré prináša jar, prichádza čas aj na pravidelné sezónne prezúvanie
- Z prieskumu spoločnosti Continental vyplýva, že dvadsať percent slovenských vodičov jazdilo v roku 2023 aj v letnej sezóne na zimných pneumatikách
- Medzi najzávažnejšie riziká spojené s nesprávnym obutím vozidla patria znížená stabilita vozidla, predĺženie brzdnej dráhy, zvýšené riziko aquaplaningu i zníženie životnosti pneumatík
Jar je tu a s príchodom teplejších dní prichádza čas aj na úlohy spojené so starostlivosťou o vaše vozidlo. Jednou z tých, ktoré by vodiči nemali odkladať, je prezutie zo zimnej na letnú sadu pneumatík. Ideálny čas prichádza, keď teplomer ukazuje stabilne viac ako sedem stupňov Celzia.
„Správne načasované prezutie sezónnych pneumatík zvyšuje bezpečnosť vašej jazdy, zlepšuje ovládateľnosť vozidla a predlžuje životnosť pneumatík. Je dôležité si uvedomiť, že používanie zimných pneumatík v teplejšom počasí môže viesť k ich predčasnému opotrebeniu a zníženiu účinnosti brzdenia a ovládania vozidla,“ vysvetľuje Aleš Langer, šéf Technického zákazníckeho servisu v spoločnosti Continental Barum s.r.o.
Dáta pritom ukazujú, že až dvadsať percent slovenských vodičov pokračuje v používaní zimných pneumatík aj počas letnej sezóny. Tieto prekvapujúce výsledky prieskumu spoločnosti Continental poukazujú na nepochopenie dôležitosti a zanedbávanie správnej sezónnej výmeny pneumatík. Používanie nesprávnych pneumatík so sebou nesie viacero negatívnych dôsledkov vrátane zníženej bezpečnosti, rýchlejšieho opotrebenia pneumatík a zhoršeného výkonu vozidla.
Zimné pneumatiky majú špeciálny dezén a zmes pneumatiky, ktoré sú optimalizované na jazdu
v nízkych teplotách a na snehu. Ich použitie v teplejšom počasí môže viesť k zníženiu priľnavosti, predĺženiu brzdnej dráhy a zhoršeniu ovládateľnosti vozidla.
To je tiež dôvod, prečo by sme nemali „dojazďovať“ staršie zimné pneumatiky, keďže hrozí zvýšené riziko nehody. Obzvlášť to platí pri opotrebovaných zimných pneumatikách na mokrej vozovke, kde je stabilita vozidla oveľa nižšia, výrazne sa predlžuje brzdná dráha a hrozí priečny aj pozdĺžny akvaplaning.
„Zmes letných pneumatík má iné zloženie ako zmes zimných pneumatík, vďaka čomu lepšie odoláva niekedy extrémnym letným teplotám. Letné pneumatiky v testoch preto vykazujú kratšiu brzdnú dráhu ako citeľne mäkšie zimné pneumatiky s väčším lamelovaním blokov,“ dopĺňa expert spoločnosti Continental.
Pre mnohých vodičov môže byť správne načasovanie pravidelného prezúvania spojené s návštevou servisu stresujúcou úlohou. Alternatívou môžu byť celoročné pneumatiky, ktoré sa pre vodičov stávajú čoraz atraktívnejšou voľbou. Podľa prieskumu spoločnosti Continental[1] sa na ne už teraz spolieha dvanásť percent slovenských motoristov a ďalších takmer štyridsať percent nad ich zakúpením uvažuje.
Pre celoročné pneumatiky sa pritom vodiči rozhodujú z celého radu dôvodov – od časovej úspory spojenej s návštevou servisu pri prezúvaní cez pripravenosť na akékoľvek počasie až po finančné aspekty. To však neznamená, že používateľ celoročných pneumatík nenavštívi pneuservis
do konca životnosti pneumatík. Odbornú kontrolu potrebuje nielen podvozok vozidla, ale aj samotné pneumatiky, aby sa maximalizovala ich životnosť.
„Prezutie na celoročné pneumatiky je vhodné hlavne u vodičov, ktorí v priebehu roka jazdia menej a na kratšie vzdialenosti, a nedokážu tak efektívne využiť sezónne pneumatiky v rámci ich životného cyklu. Typicky sú to druhé alebo tretie autá v rodine, ktorých počet je na Slovensku pomerne vysoký,“ vysvetľuje expert.
Celoročné obutie spája technológie letných a zimných pneumatík
do všestrannej pneumatiky, ktorá dnes už dokáže poskytnúť vynikajúci výkon vo všetkých podmienkach, okrem tých najextrémnejších. Celoročné pneumatiky teda ocenia najmä motoristi, ktorí žijú v udržiavaných mestách mimo horskej oblasti a ktorí nejazdia do hôr za zimnými radovánkami.
[1] Kvantitatívny prieskum vykonala agentúra MNFORCE na reprezentatívnej vzorke 1 000 respondentov v cieľovej skupine „šoféri osobného automobilu vo veku 18 a viac rokov“.
-Tlačová správa-