Autentické príbehy, nadčasové témy

Keď káva, tak kvalitná. Vyberte si správne

0

Káva je fenomén. Nie je však káva, ako káva. Na trhu existujú desiatky, ba až stovky druhov. A kľúčové je, odlíšiť lepšie od slabších, dobré od zlých, chutné od priemerných. Nám sa to podarilo.


Je zdravá

Mýty o zdravotnej škodlivosti kávy sú už dávno prekonané. Dnes je jasné, že má pre väčšinu ľudí omnoho väčší prínos ako riziko. Hlavný dôvodom, prečo konzumácia kávy znižuje výskyt rôznych chorôb, je ten, že obsahuje antioxidanty.

Antioxidanty spomaľujú poškodzovanie a umieranie ľudských buniek. Oxidácia je veľmi dôležitým faktorom pri starnutí a chorobách. Výskumy ukázali zníženú šancu ochorenia na diabetes druhého typu, nižšiu pravdepodobnosť výskytu rakoviny, depresie, samovrážd, žlčových kameňov a dokonca aj Alzheimerovej choroby. To znamená: keď pijete zdravú kávu, staráte sa o svoje zdravie. Dôležité však je, aby bola naozaj zdravá. Najlepšie v organickej kvalite.  

Na trhu sme objavili napríklad organickú kávu od spoločnosti Best Caffe, s. r. o. „Naša značková ORGANICKÁ KÁVA po prvýkrát prichádza priamo z fariem hlboko v lesoch indonézskeho ostrova Sumatra. Pestujeme ju v jej prirodzenom prostredí pralesa. Starostlivo ju vyberajú naši baristi a neustále dohliadajú na jej prvotriednu kvalitu,“ vysvetľuje Monika Škamlová. Tajomstvo praženia kávy si firma necháva pre seba. Je však faktom, že organická káva od Best Caffe má úžasnú chuť a navyše je veľmi zdravá, lebo neobsahuje kovy ako hliník a zinok, zvyšky pesticídov, ochratoxín a iných až 133 kontaminantov, ktoré sa bežne nachádzajú v „obyčajnej anorganickej“ káve.


Takto sa to začína

Káva rastie na strome, v červených bobuliach podobných čerešniam, ktoré majú vnútri dve kávové zrná. Zrná sa triedia ručne a vyberajú sa z nich len tie najkvalitnejšie, ktoré neskôr putujú do pražiarne. Organická káva je čistá, nemiešaná káva z najlepších indonézskych fariem.

A ako vlastne takáto unikátna bio káva vzniká? Surové zrná majú zelenú farbu a po odstránení pliev pekne zožltnú. Počas praženia naberú objem, praskajú a menia tvar na typické hnedé zrná, aké všetci poznáme. „Po upražení zrná ochladíme, čo je dôležité na zachovanie chuti. Tento proces podlieha prísnym normám organického praženia,“ objasňuje Monika Škamlová.

Kávu potvrdzujeme aj certifikátom ORGANIC, ktorý podlieha prísnym kódexom pestovania organickej kávy. Vzhľadom na to, že sme obišli veľké obchodné reťazce, dostanete našu organickú kávu za cenu bežnej kávy.“ Okrem toho pestovanie organickej kávy šetrí životné prostredie. „Zachovávame kvalitu pôdy a šetríme vodou. Pestovanie kávy v tieni voľne rastúcich stromov zachováva les pre vtáky a pre iné zvieratá, ktoré by inak boli pripravené o domov.“

Prečo teda piť organickú kávu? Lebo je šetrná a zdravá. „Keď pohneme jednou jedinou vecou v prírode, zistíme, že je prepojená s celým zvyškom sveta.“ Tak nazdravie!

Jakub Steiner                                                                       Photos: Best Caffe