Autentické príbehy, nadčasové témy

Keď odchádza legenda

0

Keď odchádza legenda

Nešťastie naozaj navštevuje ľudí a je mu jedno, koho si vyberie. Michael Crichton, úspešný muž, skvelý spisovateľ, autor nesmrteľného Jurského parku, ktorého filmové spracovanie pod režisérskou taktovkou Stevena Spielberga v roku 1993, odštartovalo „dinosauriu“ mániu na celom svete. Svet obletela však tento raz obletela smutná správa – Michael Crichton zomrel.

Pred nedávnom som vyprevádzal svojho priateľa na poslednej ceste. Vtedy som sa zamyslel nad tým, prečo musia mladí, zaujímaví ľudia odchádzať z tohto sveta, keď mohli ešte toľko dobrého vykonať. Úspech, sláva, uznanie sú odrazu v úzadí, ukryté v tmavom kúte, kde sa trasú od zimy. Nič nedokáže oklamať ľudské bytie, osud, život a smrť.
Zomrel slávny muž, ktorého dielo ovplyvnilo mnohých ľudí na celom svete. Michael Crichton odišiel nečakane 4. novembra vo veku 66 rokov v Los Angeles. Príčinou smrti bola rakovina. Preslávil ho najmä Jurský park a, samozrejme, filmové spracovanie Stevena Spielberga. Práve vďaka Crichtonovej genialite konštruovať príbehy a filmárskemu majstrovstvu Spielberga sa stali dinosaury na dlhú dobu súčasťou nášho života.

Michael Crichton sa narodil v roku 1942 v Chicagu. Študoval medicínu na Harvarde a okrem umenia liečiť ľudí sa oddával vášni pre písanie. Vo voľnom čase písal a tak si počas študentských rokov privyrábal na to, aby dokázal platiť školské poplatky.

O tom, že jeho roky na univerzite boli plodné svedčia tri romány a tri filmové scenáre. Dôležitý zlom v živote mu prinieslo vydanie románu Smrť Andromeda (The Andromeda Strain) v roku 1969. Dej sa zameriaval na vedcov, ktorí bojujú s neznámym vírusom zavlečeným na Zem. Kniha zaznamenala obrovský úspech, čoho výsledkom boli tri milióny predaných výtlačkov. Aby bol úspech intenzívnejší, nakrútili americkí filmári podľa nej úspešný film. Úspech „Andromeda“ rozhodol o ďalšom smerovaní Michaela Crichtona. Našťastie pre nás, rozhodol sa pre kariéru spisovateľa. Možno by z neho bol výborný lekár, ale vďaka jeho láske k písaniu sme mohli spoznať mnohé zaujímavé príbehy. Medicíne zostal však verný, aspoň vo svojom diele. Je autorom televízneho seriálu Pohotovosť (ocenený cenou Emmy). V tomto seriáli „zachránil“ množstvo životov, no svoj vlastný osud nedokázal zvrátiť.

Michael Crichton bol ženatý – manželka Sherri a spolu mali dcéru Taylor.

Romány:
1969 – Smrť Andromeda (The Andromeda Strain)
1969 – Naliehavý prípad (A Case of Need)
1972 – Človek terminál (The Terminal Man)
1975 – The Great Train Robbery
1976 – Eaters of the Dead
1980 – Kongo (Congo)
1987 – Sféra (Sphere)
1990 – Jurský park (Jurassic Park)
1992 – Vyhchádzajúce slnko (Rising Sun)
1993  – Odhalenie (Disclosure)
1994 – Drak (Airframe)
1999 – Hranica času (Timeline)
2002 – Dravec a obeť (Prey)
2004  -State of Fear
2006 – Ďalší (Next)

Peter Fritz       Photos: ISIFA

www.michaelcrichton.net