Autentické príbehy, nadčasové témy

Keď sa hipíci z celého sveta stretnú vo svete šialeného Maxa

0
Keď sa hipíci z celého sveta stretnú vo svete šialeného Maxa

Fotograf Marek Musil sa vrátil z celosvetovo známeho festivalu Burning Man, každoročne konaného v Nevadskej púšti v Kalifornii. Okrem zážitkov, ktoré by ste na Macháči nezažili si priviezol aj batoh plný fotiek a videí, ale aj oči zaslepené púštnym pieskom a pľúca naplnené rozpáleným vzduchom.

Marek nafotil viac ako 4000 fotiek a vy môžete vidieť 25 najlepších z nich. Explózia umenia, prapodivných strojov, piesočných búrok, milujúcich sa ľudí a otvorených sŕdc na vás čaká od 13.10.2016 v Malostranskej Nikon Photo Gallery v Prahe.

Autorovi sa podarilo vytvoriť živý, pulzujúci celok, ktorý za svojou zdanlivou nehybnosťou skrýva život. Vstúpite a stávate sa súčasťou oslavy života. Výtvarný pohľad Mareka Musila spojuje niekoľko aspektov daného prostredia. Fotografie zámerne bez popisiek vťahujú do sveta za obrazom, kde klasicky komponované zábery inštalácií striedajú detaily zúčastnených ľudí. Bez slov a bez zvuku vás prenesie až do sveta za obrazom.

MM: „Prečo práve Burning Man? Už v dobe, keď som sa potuloval po USA ako študent, som chcel vidieť tento festival. Je to legenda. Pamätáte sa na Czechtech? Predstavte si niečo tisíckrát väčšie s väčším počtom ľudí. Omnoho viac ľudí!!! A žiadny policajti. Vlastne to ani nie je festival. Je to šialenstvo. Radosť a láska v tej najväčšej podobe, ktorá je doprevádzaná technikou.  Burning Man je postoj k životu. Cez deň je päťdesiat v tieni, v noci päť pod nulou, ale všade naokolo je pohoda. „Týpci“ na strojoch, ktoré stavali celý rok, do toho hudba, desiatky DJ-ov, tisíce tancujúcich a všetci majú úsmev na tvári. Niečo ako raj, ktorý je blízko rozpáleného pekla.“

AUTOR: Marek Musil (1974) je český fotograf s osobitným štýlom a vlastným prístupom k téme. Jeho umelecký pohľad na svet formovali potulky po Európe, Afrike, Blízkom východe, New Yorku a celých Spojených štátoch. Žije v Prahe a fotí pre najprednejšie módne a lifestylové magazíny a reklamné agentúry.

FESTIVAL BURNING MAN: Burning Man (Horiaci muž) je festival konaný v lokalite Black Rock Desert (Nevada, USA), každoročne na prelome augusta a septembra. Organizuje ho združenie Black Rock City LLC.

Tradíciu festivalu založil Larry Harveym, ktorý počas letného slnovratu roku 1986 spálil na pláži Baker Beach v San Franciscu veľkú drevenú sochu muža so psom, ako symbolickú bodku za svojim minulým životom potom, ako ho opustila priateľka. Tento happening prilákal množstvo divákov a opakoval sa každý rok. V roku 1990 po problémoch s úradmi bolo rozhodnuté rituál premiestniť do neobývanej oblasti na dno vyschnutého jazera v severnej Nevade, kde každoročne vyrastie improvizované mestečko Black Rock City.

Zmenil sa aj termín konania festivalu, aby sa využilo celoštátne voľno prvého septembrového pondelka (Labor Day). Počet účastníkov postupne rástol z niekoľko stoviek až na 50 000.

Usporiadatelia festivalu vychádzajú z konceptu „dočasnej autonómnej zóny“, ktorú formuloval Hakim Bey. Burning Man je zamýšľaný ako priestor pre slobodné stretnutie, zdieľanie zážitkov a sebarealizáciu. Umelci poriadajú koncerty, svetelné show a performance, do ktorých zapájajú aj divákov. Typické pre atmosféru festivalu sú bizarné kostýmy, masky a rôzne vyzdobené vozidlá. Na záver akcie je spoločne spálená socha obrej ľudskej postavy (z pôvodnej veľkosti cez dva metre postupne rástla až na súčasných tridsať metrov).

Vstupné na festival je 650 dolárov a od návštevníkov sa požaduje, aby si priviezli vlastné jedlo a pitie a aby po sebe pri odjazde všetko upratali. Zakázané sú zbrane, pyrotechnika a jazda po areáli rýchlosťou vyššou ako päť míľ za hodinu.

 

Words & Photos: PR Press

 

www.marekmusilfoto.cz