Tajomná, ale aj otvorená zároveň. Chudobná v uliciach, avšak na zážitky luxusne bohatá. Ponúka oddych a sladké ničnerobenie na bielych plážach, úžasnú prírodu a, samozrejme, i veľmi aktívnu dovolenku. Jednoducho nádherná a plná kontrastov. Taká je Keňa…
Afrika sa môže pochváliť množstvom krajín, ktoré sa oplatí vidieť…snáď neexistuje jediná, z ktorej by ste sa nevrátili s dojmami a zážitkami na celý život. Návšteva niektorej z nej vás zasiahne natoľko, že sa sem budete chcieť vrátiť ešte niekoľkokrát.
Rovnako vás zasiahne Keňa. Môžete si tu užiť luxusnú dovolenku v rezorte. Môžete si však skúsiť i potulky krajinou, ktoré vás nenechajú chladnými. Uvidíte tak safari, divoké šelmy a vzácne druhy zvierat, ktoré ak budete mať šťastie, môžete dlho pozorovať vo voľnej prírode a nie cez klietku v zoologickej záhrade. Prečo, ak budete mať šťastie? Otvorená príroda má svoje čaro a aj pravidlá a tým sa musíte ako voltrelec-návštevník prispôsobiť. A občas čakať naozaj dlho, kým uvidíte leva či inú dravú zver a niekedy len v diaľke. Nezabudnite si preto na svoje potulky po safari pribaliť aj ďalekohľad.
Afrika vás prinúti spomaliť, čakať na tie pravé chvíle a oceniť ich, keď prídu. Vidieť leva a odkrytú tvár Kilimandžára nie je samozrejmosťou, skôr to bude za odmenu.
Masaj – náš sprievodca, ktorý si sadol na posteľ v tmavom domčeku. Fotografia vznikla zachytením tenkého lúča svetla, ktoré prenikalo malou štrbinou na stene chatrče.
Masajovia a ich zvyky
Stretnete tu tiež Masajov – afrických domorodcov, ktorí sa venujú chovu hovädzieho dobytka a sú známi aj tým, že si veľmi zakladajú na svojej slobode. Sú to skrátka nomádi, zhromažďujú sa v menších skupinkách a vo svojich dočasných dedinách. Tie sú „postavené“ do kruhu, ktorý si ohradia kvôli ochrane pred divokou zverou pichľavými plotmi z kríkov.
Sú verní svojim tradíciám, a tak ich uvidíte vo svojich tradičných farebných odevoch, s pestrofarebnými šperkami a ozdobami na členkoch, masívnymi náušnicami a náhrdelníkmi či veľkými šatkami prehodenými cez plecia. Červená farba je pre nich typická a znamená odvahu a krv.
Masajovia sú na turistov ale zvyknutí a vždy ich privítajú svojím tradičným tancom. Začnú spievať a popritom skáču čo najvyššie, medzitým vás vyzvú, aby ste sa k ním pridali. Návšteva takejto dediny nie je zadarmo, každá skupina turistov si pri vstupe za prehliadku ich života musí, samozrejme, zaplatiť. Dnes sú z nich celkom zdatní obchodníci, ktorí vám pri návšteve ponúknu malú šatku aj za 100 dolárov, potom s vami budú zjednávať, až sa dostanete možno na 10 či 15 dolárov za kúsok nafarbenej látky. My sme navštívili tento domorodý kmeň v národnom parku Amboseli a tiež sme neodišli naprázdno. Na druhej strane je pochopiteľné, že je to ich spôsob, ako si môžu niečo privyrobiť.
Milujú krv z dobytka. Zvieratá však kvôli nej nezabíjajú.
Masajovia sa živia najmä plodmi divokých rastlín, semiačkami, nepestujú zeleninu ani ovocie. Mäso jedia skôr výnimočne. Ak ich trápi nejaká choroba, urobia si liečivý odvar – miestny lekár väčšinou lieči pomocou kôry zo stromov, ktorú potom varí buď s vodou, alebo s mliekom. Každá kôra je na nejaký iný neduh, ktorý ich môže trápiť – malária, chrípka, nachladnutie a podobne.
Ženy pracujú, muži ich chránia
Mlieko pijú napríklad aj s krvou z dobytka, ktorú však nezískavajú tým, že by zviera museli zabiť. Hovorí sa, že denne vypijú dokonca až liter tejto krvi zmiešanej v mlieku. Na svoj majetok-dobytok sú citliví, len málokedy ho zabíjajú, keďže pre nich predstavuje najväčšie bohatstvo. Muži tu môžu mať viac manželiek, ak majú dostatočne veľké stádo. Masaj sa musí dokázať postarať o všetky manželky, inak sa nemôže oženiť.
Pýtate sa, čo tu robia ľudia, divo žijúci uprostred safari? Ženy ráno podoja kravy a cez deň pripravujú jedlo, starajú sa o deti. Muži sa zas pasú dobytok. Masajské ženy majú v porovnaní s ich mužskými polovičkami drsnejší život, keďže všetky práce sú na ich pleciach.
Domy stavajú tiež ženy. Sú nízke a malé a vo vnútri je tma, keďže nemajú okná, len maličký otvor, cez ktorý ledva preniká lúč svetla. Je to kvôli tomu, aby sa dovnútra nedostal hmyz. Vnútri je izba, kde je posteľ so zvieracou kožou, malá provizórna kuchyňa a v strede chyže je ohnisko. My sme počas prehliadky videli vo vnútri ženu s trojmesačným bábätkom. Naša návšteva jej nevadila, dokonca nám chcela ukázať aj dieťa, no my sme sa nezdržiavali, aby sme príliš nenarušili ich súkromie.
Zvláštny symbol krásy? Masajovia si väčšinou oholia hlavu, vytrhnú predné zuby a prepichujú ušné laloky, aby boli čo najdlhšie.
V Amboseli mali Masajovia aj svoju školu, ktorú tvorila jedna miestnosť – trieda. Počas návštevy sa na nás pozeralo niekoľko zvedavých detských očí. Deti rôzneho veku sa však pekne pozdravili a dokonca nám aj zarecitovali abecedu. Steny vo vnútri boli pokryté niekoľkým jednoduchými učebnými pomôckami.
Po odchode sa náš masajský sprievodca na nás pozerá a pýta si kontakt na Facebook. Prekvapene sa pozeráme, že uprostred celej tej biedy vyznela jeho prosba až absurdne. To, že tu má mobil snáď každý, sme si všimli, ale uprostred džungle a spôsobu ich života to akosi nezapadlo do celej atmosféry. Na otázku, či má aj on Facebook, nám odpovedá, že občas áno. Takže i Masajovia majú očividne mobilné telefóny, či prístup k sociálnym sieťam. Mobily v Keni slúžia na platenie účtov, ale i na nakupovanie v potravinách či posielanie peňazí z účtu na účet.
Safari, ktoré sa vryje do srdca
Ako sme už spomínali, navštívili sme Amboseli. Tento národný park vyhľadávajú turisti najmä kvôli obrovským stádam slonov. Pri troške šťastia si môžete zvieratá odfotiť na pozadí hory Kilimandžáro, ktoré je však väčšinou zahalené. V Amboseli si môžete priplatiť a zostať aj na noc v kempe, a tak môžete zažiť skoré ranné napájanie zvierat pri vode a takisto si privstať a skúsiť vidieť už spomínané Kilimandžáro. Nám zostalo však po všetky dni skryté.
Africkú strechu sveta sme nevideli.
Videli sme však slony, hyeny, žirafy, veľmi veľa druhov vtákov a mnohé ďalšie zvieratá, ktoré nám z diaľky ukázali svoj ranný rituál. Večer v kempe má tiež svoje čaro, keďže v nočnom tichu sú zvuky intenzívnejšie a dychtivo čakáte, čo sa bude diať za stenami vášho stanu. Počuli sme historku, že partia Slovákov mala šťastie a v noci ich prišiel pozrieť lev, ktorý sa oprel o vonkajšiu stenu stanu. V noci sme čakali, čo sa bude diať. Nás poctil svojou návštevou len gekon, ktorý sa celú noc pohyboval po vnútornej strane steny stanu.
V národnom parku si môžete prenajať šoféra s autom, my sme mali vlastného šoféra – kamaráta, ktorý tu žil so svojou slovenskou rodinou. A tak sme neboli viazaní na iných turistov a mohli sme si robiť zastávky po safari podľa seba.
Safari v Nairobi
V hlavnom meste nás čakalo ďalšie safari. Tentoraz sme sa vybrali do Národného parku v Nairobi, už skoro ráno za brieždenia. Chceli sme totiž vidieť levy, ktoré sme v Amboseli nemali šťastie spozorovať. Náš kamarát zo Slovenska nás upozornil, že najskôr by sme ich mohli vidieť skoro ráno, čo sa nakoniec ukázalo ako pravda. V diaľke sme zbadali levicu s mláďatami, sedela na kameni a lenivo sa pozerala okolo seba. Prišli sme k nej autom tak blízko, že sme mohli vidieť jej priamy pohľad, ktorý na nás uprela. Niekoľko ďalších džípov s turistami ju obkľúčilo, levici to však neprekážalo a nechala sa vyfotiť.
V ten deň sme videli nosorožca, veľa žiráf popri ceste, byvoly a iné zvieratá, ktorých názvy si nepamätáme. Síce je tento park menší, aj tak vás tu čaká zážitok na celý život.
Veľmi obľúbené je tiež kŕmenie žiráf z ruky, ktoré môžete zažiť v Žirafom centre v Nairobi. To bolo založené na záchranu Rothschildských žiráf. Pri vstupe dostanete misky s granulami a tie potom ponúkate dychtivým žirafám, ktoré nikdy nepohrdnú žiadnou granulou.
Populárny je i sirotinec slonov charitatívnej organizácie Davida Sheldricka Wildlife Trust. Tu na vás bude čakať hodinový program v podobe odbornej prednášky a taktiež si môžete slony odfotiť v bezprostrednej blízkosti. Osirelé slony tu dostávajú šancu, pričom zvieratá sa snažia znovu prinavrátiť do prírody. Oplatí sa investovať do odolnej obuvi, z ktorej ľahko zmyjete červenohnedé blato. My sme odchádzali po členky špinaví, ale s ďalším zážitkom navyše.
Gýčový oddych na bielej pláži
Počas našej dvojtýždňovej cesty po Keni sme si vyrazili na pár dní k oceánu. Približne 17 kilometrov dlhá Diani Beach je obľúbenou destináciou a považuje sa za hlavnú plážovú destináciu v krajine. Nachádza sa 30 kilometrov južne od Mombasy. My sme sem mali vnútroštátny, pričom sme pristáli na malom letisku Ukunda.
Indický oceán, dlhé biele piesočnaté pláže a rezorty, k tomu pridajte bary ako vystrihnuté z filmov, kde večer popíjate za príjemných tónov hudby miešané nápoje. Vzhľadom ku klíme tu je neuveriteľná vlhkosť. Miestni vyrážajú každý deň na pláž, už od skorého rána ponúkajú turistom suveníry alebo služby. Môžete sa vydať na malý výlet loďkou.
Miestni sa s vami pustia aj do reči. Nám sa prihovoril Issa, vysoký chudý chlapík. Snažil sa zarobiť nejaké peniaze predajom korálok. Keď zistil, že sme zo Slovenska, tak nadšene začal rozhadzovať rukami a rozprávať o tom, že v jeho dedine postavilo päť Slovákov pumpu na pitnú vodu. Potom prešiel na tému korupcie, ktorá u nich vládne a ktorá ho očividne dosť trápila. Práve o korupcii sme počúvali po našich potulkách často. Keď sme sa lúčili, poprial nám veľa šťastia, aby sme vyhrali v lotérii a aby sme si potom prišli kúpiť niektorý rezort, kde by mohol pracovať s počítačom. Sľúbil, že sa bude za to modliť…
Komunitné centrum združuje slobodné matky.
Navštívili sme tiež komunitné centrum Kazuri, ktoré združuje slobodné matky. Tie vyrábajú keramiku i šperky a takto si privyrábajú na živobytie. Vo svahilštine znamená Kazuri malé a nádherné, no a šperky a korálky, ktoré vyrábajú, sú naozaj také. Centrum si píše svoju históriu od roku 1975, najskôr to bol experiment dvoch slobodných matiek. Panuje tu veselá nálada, ženy si popri práci pospevujú, prekrikujú sa a vidieť široké úsmevy od ucha k uchu. Kazuri šperky a korálky sa exportujú i do zahraničia, napríklad sú nimi ozdobené sandále aj v predajniach obuvi, ktoré nájdeme u nás.
V Keni sa oplatí zájsť aj na kávové plantáže. Obrovské polia pohladia vaše oko a aróma, ktorá panuje v pražiarni, zas pohladí vaše zmysly. Určite neodídete s prázdnymi rukami, keď tu už budete, kúpte si nejaké to vrecko kávy, aby ste si odniesli úžasnú kávovú arómu až domov. Navyše, ak budete mať záujem, určite vám ochotne povedia čo-to o svojej káve, výrobe a celkovo o plantážach.
Na čo si dať pozor?
Keňa nás aj prekvapila. Prečo? Pri každom vstupe do nákupného centra sme museli podstúpiť prehliadku, najskôr skontrolovali celé auto a potom postupne sme prešli kontrolou aj my. Museli sme tiež ukázať naše tašky, či v nich neukrývame zbrane alebo iné nebezpečné predmety. SBS-kári vás dôkladne skontrolujú a dokonca prejdete aj cez detektor kovov. Takto prísne strážené sú všetky uzavreté priestory.
Ako to už býva zvykom, tak počas dovolenky sa snažíte urobiť čo najviac fotiek. Aj my sme neboli iní. Treba si však dať pozor na to, kde a koho chcete zachytiť na kamere. My sme si počas cesty autom neuvedomili a fotili sme okolie, keď nás zastavila hliadka a dôrazne nás požiadali, aby sme ich nefotili. Dokonca sme museli predložiť svoj fotoaparát, aby sme ukázali, aké fotky sme práve urobili. A jednu sme museli aj vymazať. Taktiež treba rešpektovať všetky zákazy, kde je označený zákaz fotografovania. Na niektorých inštitúciách môžete vidieť podobné cedule.
Keňa je plná kontrastov, to sme povedali už hneď v úvode. Na jednej strane chudobné časti – slumy, ktoré sme mali možnosť vidieť len z auta. Náš slovenský sprievodca nás nechcel kvôli bezpečnosti pustiť z auta a keď sme týmito oblasťami prechádzali, mali sme vytiahnuté okno na aute. Vždy, keď sme prechádzali do centra hlavného mesta, sme videli nesmiernu chudobu, ošarpané plechové búdy – niektoré nalepené na sebe. Paradoxne posledná chatrč v slume nebola nijak extra oddelená od bohatej časti veľkých domov, tu sme už prechádzali do časti, kde boli desiatky ambasád. Obrovské luxusné domy, ktoré oddeľoval len vyšší múr od tejto biedy.
My sme však zažili aj Keňu, ktorá je bohatá. Vedeli ste o tom, že práve táto krajina sa môže pochváliť množstvom kvalitných golfových ihrísk? Je to Keňa, ktorá v rebríčku najlepších golfových ihrísk predbehla už aj Dubaj či Juhoafrickú republiku. Takže všetci golfoví nadšenci si tu prídu na svoje. My sme sa ocitli v areáli Windsor Golf Hotel & Country Club. Tu sa stretávajú milovníci golfu, medzi nimi diplomati a zamestnanci rôznych ambasád. Boli sme tu urobiť zopár fotiek a medzitým si užiť tento pre nás netradičný pohľad na Keňu. Opice, ktoré pozorujú hráčov, ktoré prídu až k vám, nás dostali svojimi pohybmi a pohľadmi. Tie malé pichľavé očká, trošku drzé a veselé zároveň, sa na vás pozerajú a vy máte pocit, že čochvíľa si k vám tá rozkošne drzá opica prisadne.
Návšteva sirotinca
Na našej poslednej zastávke v mestečku Ngong pri Nairobi sme sa vybrali pozrieť opustené deti. Vedeli sme, že tu je veľa sirotincov, a preto sme pred odletom urobili malú zbierku a kamaráti a známi nám pomohli dať dokopy zopár vecí, ktoré sme mohli týmto deťom odniesť. Dokúpili sme ešte nejaké základné potraviny v najbližších potravinách. Pre nich sú veci ako fazuľa, múka, ryža, cukor či olej vzácne. Keďže tu bojujú s obrovskou chudobou, každej pomoci sú nesmierne vďační.
Previedli nás svojimi priestormi, porozprávali sme sa s riaditeľkou sirotinca a porozprávala nám, ako tu fungujú. V ten deň sme videli vyučovanie, deti nám zaspievali, pričom sme mali zimomriavky. Boli sme prekvapení ich nádhernými hlasmi a bolo vidieť, že spevu sa venujú pravidelne. V kuchyni sa práve varila fazuľa a typické kenské jedlo ugali. Kuchárka sa tu doslova nadrie, lebo pripraviť každý deň pre 120 detí tri jedlá, nie je vôbec hračka. Ak už navštívite niektorú z týchto krajín, skúste sa vždy zamyslieť nad tým, akou malou troškou môžete miestnym prípadne pomôcť. Veď Afrika vám toho dá veľa, na oplátku jej môžete málinko vrátiť.
V Keni môžete vidieť všetko, dá vám pocítiť, ako si môžeme vážiť bežné veci v živote, ktoré berieme automaticky. Zároveň nás núti zamyslieť sa. Na druhej strane nás môže robiť lepšími, prehodnotíme svoje postoje a hodnoty. Určite jej mnohí závidíme úchvatné scenérie, prírodu a zvieratá. Safari, ktoré vás dostane do kolien. Tá čistota a krása v jednom je totiž neopísateľná. Keňa skrátka chytá za srdce…
Text: Martina Baumann, foto: Martina a Martin Baumann
Článok bol zverejnený v časopise Milliard Sun (jar/leto 2022)