Autentické príbehy, nadčasové témy

Klub, ktorý sa oplatí navštíviť

0

Druhé miesto v rámci Veľkej Británie, fantastická piata priečka vo svete. Prijateľné podmienky pre odpočinok, rekreáciu i športovanie, milý, priateľský servis a služby tej najvyššej úrovne. O golfovom klube Turnberry sa ľudia zvyknú vyjadrovať skutočne pozitívne. Nešetria superlatívmi a nenechajú si ujsť príležitosť navštíviť tamojšie luxusné zariadenia.

Veľmi obľúbené je predovšetkým miestne ihrisko Ailsa Course, odborníkmi označované za jedno z najvydarenejších na svete. Aj vďaka úžasnej polohe situovanej neďaleko oblasti Mull of Kintyre preslávenej „beatlesákom“ McCartneym, okolitému skalnatému terénu, či fascinujúcej morskej scenérii, patrí Ailsa Course k tým najnezvyčajnejším miestam určeným pre športovanie.

Mapu sveta golfu obohatil dnes už prestížny a vyhľadávaný klub Turnberry v roku 1902. V tom čase oficiálne spustil svoju činnosť a postupne vítal prvých, zvedavých hostí. Najskôr bolo pre potreby golfistov vybudované dostatočne priestranné ihrisko a v roku 1906 aj hotel, ktorý mal na to obdobie veľmi dobré spojenie so železničnou stanicou. Vzácni návštevníci tak nedorazili na želané miesto unavení, ale mohli sa spoľahnúť na vcelku výhodnú prepravu. O prvotný dizajn ihriska Ailsa Course sa postaral Willie Fernie of Troon. Pre skúseného škótskeho golfistu bolo najdôležitejšie stanovenie dostatočnej veľkosti hracej plochy a zabezpečenie rozmanitosti prostredia. Práce prebiehali na časti pozemku Culzean.      

Počas vyše storočnej histórie sa klub Turnberry dvakrát ocitol vo vážnejších problémoch, keď v čase konania oboch svetových vojen pôsobil ako letecká základňa. Vtedajší majitelia si však priali, aby sa zaujímavé miesto stalo opäť tým, čím predtým. Prinavrátiť klubu predošlú slávu mal Philip Mackenzie Ross. Uznávaný architekt, ktorý sa predtým podieľal na úspešných golfových projektoch po celej Európe, sa svojej úlohy zhostil veľmi dobre. V roku 1951 došlo k znovuotvoreniu vylepšeného ihriska a budúcnosť klubu Turnberry sa ukazovala v príjemne ružových farbách. Ross odviedol skutočne excelentnú prácu, čoho dôkazom bolo neskoršie zaradenie Ailsa Course do kalendára golfových majstrovstiev.   

Prvý turnaj Open Championship odohrávajúci sa v roku 1977, sa stal neskoršou klasikou. Sily počas neho si zmerali vynikajúci hráči zeleného športu Jack NicklausTom Watson. Druhý menovaný najskôr zahral 65 úderov, no silného súpera odrovnal až pri záverečnom pokuse. Osemnásta jamka, ktorá sa stala dejiskom napínavého finálového rozstrelu bola neskôr práve kvôli už spomínanému veľkolepému súboju pomenovaná „Duel na slnku.“
V roku 1986, keď sa majstrovstvá Open Championship opätovne vrátili na pôdu Ailsa Course, triumfoval legendárny Greg Norman. Sympatický Austrálčan preslávený agresívnym hráčskym štýlom zaznamenal fantastické druhé kolo. Je potrebné podotknúť, že jeho skvelý výkon neovplyvnili ani obzvlášť veterné podmienky. Podarilo sa mu zvíťaziť po piatich čistých úderoch, čo možno označiť za jeden z najlepších počinov v rámci majstrovstiev.  Ďalší turnaj Open Championship sa uskutočnil opäť v roku 1994, keď sa z trofeje radoval Nick Price, reprezentant afrického Zimbabwe.

Pred rokom 2009 prešlo ihrisko Ailsa Course niekoľkými zmenami, nad ktorými dozeral skúsený tím Mackenzie / Ebert. Výraznejšie úpravy sa týkali jamiek číslo 10., 16. a 17., drobné korekcie neobišli ani niekoľké ďalšie. Nasledujúci Open Championship patril k tým najzaujímavejším v modernej histórii golfu. Celý športový svet upieral pozornosť na 59-ročného veterána Toma Watsona, ktorý sa vynikajúcim spôsobom prebojoval až do záverečného kola. V rozhodujúcom okamihu však napokon predsa len podľahol prekvapeniu turnaja – Stewartovi Cinkovi, ktorý si po 4 jamkovom play-off s radosťou pripísal na konto prvý výraznejší majstrovský triumf.

Luxusný rezort Turnberry je verejným zariadením komerčného charakteru, čo znamená, že ponúka prístup profesionálnym i amatérskym športovcom počas celého roka. Miestne ihrisko Ailsa Course patrí jednoznačne k tým najlepším nielen v Škótsku, ale aj na svete, pričom túto skutočnosť skvele dokumentuje prítomnosť niekoľkých vyzývavých jamiek  Vietor fúka najvýraznejšie pri deviatke, jamky 4 až 11 sú posadené do fascinujúcej, dychvyrážajúcej scenérie. Snáď najšpecifickejšia jamka nazývaná „Bruce Castle“ vedie popri slávnom majáku a ruinách hradu.

Aspoň niekoľko riadkov sa oplatí napísať aj o luxusnom rezorte. Turnberry prešlo len nedávno multimiliónovou rekonštrukciou, ktorá bola zameraná na obnovu ikonických verejných priestorov a 46 z celkových 192 hosťovských izieb. Pobyt si môže záujemca zarezervovať v bežné dni, ale napríklad aj počas Veľkonočných sviatkov. V špičkovom rezorte je možné prežiť taktiež vlastnú, skutočne honosnú svadbu – spoločenské priestory, katering a servis sú na mimoriadne kvalitnej úrovni. V Turnberry nechýbajú kúpele s modernými relaxačnými a skrášľovacími procedúrami ani reštaurácie a bary, ktoré sa jednoznačne oplatí navštíviť. Okrem golfu si v areáli klubu návštevník môže dopriať aj iné outdoorové aktivity, súvisiace so športom.

Marcel Letko                                                  Photos: ISIFA, PRESS

www.turnberryresort.co.uk