Autentické príbehy, nadčasové témy

Knihy, ktoré motivujú

0

Knihy, ktoré motivujú

Ponúkame vám zaujímavé tituly z vydavateľstva Eastone Books, ktoré sú venované všetkým čitateľom hľadajúcim skvalitnenie svojho podnikania, biznisu či života.

Daniel H. Pink
Čo nás poháňa
Prekvapivá pravda o tom, čo nás motivuje a ženie vpred

Väčšina z nás je presvedčená, že najlepším spôsobom, ako motivovať seba či iných, je „vonkajšia“ odmena, napríklad peniaze. Skrátka prístup ‚cukor a bič‘. Daniel H. Pink však tvrdí, že tento prístup je chybný. Tajomstvom vysokého výkonu a spokojnosti – v práci, v škole i doma – je hlboká ľudská potreba riadiť si vlastný život, učiť sa a vytvárať nové veci, a zlepšovať samého seba a svet okolo nás. Využívajúc štyri desaťročia vedeckých výskumov o ľudskej motivácii autor poukazuje na nesúlad medzi vedeckými poznatkami a praxou. Rozoberá tri zložky skutočnej motivácie – autonómiu, majstrovstvo a dôvod, pričom ponúka šikovné a prekvapivé metódy, ako ich preniesť do praxe. Predstavuje tiež spoločnosti, ktoré využívajú nové motivačné prístupy a zasväcuje nás do sveta vedcov a podnikateľov, ktorí ukazujú odvážnu cestu vpred.

Až príliš veľa firiem žalostne zaostáva za vedeckými poznatkami. Väčšina predstáv o manažmente ešte aj v dvadsiatom prvom storočí predpokladá, že v konečnom dôsledku sú ľudia skôr figúrky než hráči. Manažment sa z veľkej časti točí stále ešte okolo riadenia, odmien typu „ak – tak potom“ a ďalších foriem kontroly. Možno je načase zahodiť samostatné slovo „manažment“ na lingvistické smetisko k výrazom ako „chladiaca skriňa“ (chladnička) alebo „koč bez koní“ (auto). Tento vek sa nedovoláva lepšieho manažmentu. Dovoláva sa renesancie samostatného riadenia našich životov!

Formát: 155 x 225 mm
Väzba: tvrdá s prebalom
Počet strán: 208
ISBN: 978-80-8109-170-4

Chip Heath & Dan Heath
Zmena / Switch
Ako jednoducho meniť veci, keď to nie je jednoduché

Hoci sa to zdá neuveriteľné, pre úspešné uskutočnenie zmeny platí rovnaký vzorec, bez ohľadu na to, či chcete zmeniť celý svet, svoju firmu (organizáciu), alebo „len“ seba. Navyše, tento vzorec si nevyžaduje nič špeciálne a môže ho aplikovať v praxi každý z nás. Treba ho len poznať.
Kniha Zmena pútavým štýlom opisuje výsledky dlhoročných zaujímavých výskumov, týkajúcich sa zmien, z oblasti psychológie, sociológie a iných disciplín. Prostredníctvom skutočných príbehov ponúka nový pohľad na to, ako je možné uskutočniť efektívnu a skutočne transformatívnu zmenu, ktorá pretrvá.

Prečo je také ťažké uskutočniť zmeny v spoločnosti, vo firme či vlastnom živote?
Tou hlavnou prekážkou je rozpor medzi racionálnou a emocionálnou časťou našej mysle, ktoré medzi sebou súperia o nadvládu. Racionálna myseľ túži po štíhlej postave, emocionálna po pôžitku z čokoládového koláča. Racionálna myseľ chce zmenami zefektívniť prácu v tíme, emocionálna nám pripomína, aký pohodlný je aktuálny stav. Toto napätie môže snahy o akúkoľvek premenu znemožniť, no ak sa nám ho podarí prekonať, dokážeme veci meniť rýchlo, nenásilne, s dlhodobým účinkom, a hlavne bez zbytočného plytvania peniazmi, časom a ľudskými zdrojmi.
V knihe Zmena (Switch) bratia Heathovci ukazujú, ako celkom bežní ľudia – zamestnanci, vedúci pracovníci, rodičia či zdravotné sestry, túto rozdvojenosť ľudskej mysle prekonali a dosiahli pozoruhodné veci.

Formát: 155 x 225 mm
Väzba: tvrdá s prebalom
Počet strán: 248
ISBN: 978-80-8109-162-9

Oded Shenkar
Imitátori
Ako šikovné firmy využívajú imitáciu na získanie strategickej výhody

Investujete do inovácií, výskumu a vývoja, snažíte sa odlíšiť, ale stále vám to neprináša očakávané zisky či vytúženú pozíciu na trhu? Napadlo vám niekedy, že to všetko sa dá získať imitovaním? Kopírovaním alebo dôsledným napodobňovaním modelov, služieb či produktov, ktoré už existujú? Kniha Imitátori vás presvedčí, že je to možné, dokonca až nevyhnutné, ak si chcete udržať konkurenčnú výhodu či preraziť na trhu. Dôležité je však podrobiť každý preberaný model dôkladnej analýze a imitáciu do posledného detailu naplánovať a premyslieť. Autor na konkrétnych príkladoch firiem ako Southwest Airlines, Apple, IBM, Dell či K-Mart, opisuje, na čo všetko je potrebné pri imitovaní myslieť, akých chýb sa vyvarovať, aby kópia bola rovnako úspešná ako originál, ak nie ešte lepšia. Lebo imitovať úspešne je umenie.

Imitovanie, kopírovanie či napodobňovanie je vo svete biznisu nedocenená schopnosť. Predpokladá sa, že firmy kopírujú nápady preto, lebo samé nemajú čo ponúknuť. Veľkí hráči sa na tieto spoločnosti dívajú zvrchu, považujú ich za bezvýznamnú konkurenciu, ktorá po nich zbiera len omrvinky úspechu.
Autor knihy Imitátori má však iný názor a prikláňa sa práve na stranu imitácie, ktorú považuje za rovnako dôležitú ako inováciu. Na konkrétnych príkladoch dokazuje, ako dôvtipní a pohotoví „druhí hráči“ profitovali práve na produktoch, službách či modeloch, ktoré vynašiel niekto iný. Navyše ušetrili investície, ktoré inovátori potrebovali na vývoj produktu a jeho uvedenie na trh. Imitátori je jednou z prvých kníh, ktorá predstavuje novú aplikovateľnú teóriu spájania inovácie s imitáciou. Jasne a zreteľne odpovedá na otázky ako, kedy, koho a prečo imitovať. Čitateľa učí preberaný model analyzovať, vylepšiť alebo ho doplniť, znovu poskladať a implementovať do vlastných podmienok.

Formát: 150 x 215 mm
Väzba: tvrdá s prebalom
Počet strán: 184
ISBN: 978-80-8109-164-3

www.eastonebooks.com