Autentické príbehy, nadčasové témy

Konečne opäť zimná dovolenka v Štajersku

- Reklama -

Vychutnať si prvú jazdu na svahu, oddýchnuť si v príjemnej termálnej vode, nechať sa opantať vôňou perníka a horúceho vareného vína,…
Ako veľmi nám chýbala zimná dovolenka v Štajersku.

Áno, v tradičnom zmysle nejde o nič „nové“, no túto zimu sa zamyslíme nad tým, čo máme, a predovšetkým nad tým, čo nám chýbalo a čím sa vyznačuje zimná dovolenka v Štajersku. Ide pritom o túžobné okamihy. Takýmito okamihmi sú zážitky, ktoré ukazujú rozmanitosť Štajerska a ktoré robia rodinnú dovolenku v Štajersku takou výnimočnou.

Novinkou v Štajersku je našich 11 zážitkových regiónov. Zo zreteľom na tieto a známe zážitkové oblasti (aktivity v prírode, zdravie, kultúra v meste a na vidieku a kulinárske špeciality) sme zostavili 11 túžobných okamihov, na ktoré sa môžu dovolenkári túto zimu obzvlášť tešiť. Každý takýto okamih symbolizuje jeden obraz.

Prehľad 11 túžobných okamihov v Štajersku:
Pocit čerstvo upravenej zjazdovky pod nohami
Turistika v zime
Spoznávanie prírody na snežniciach
Bežkovanie za súmraku alebo vo večerných hodinách
Voda v termálnych kúpeľoch a saune s teplotou minimálne 37 °C
Romantické dovolenkové chvíle vo dvojici
Tak vonia advent
Zažite vianočné nákupy z osobného a regionálneho pohľadu
Vyplňte bielu zimu pestrými výletnými cieľmi
Vychutnajte si kulinárske špeciality v štajerských chatách
Aj v zime si môžete vychutnať pohár dobrého vína

 1. Pocit čerstvo upravenej zjazdovky pod nohami…
  v regióne Ausseerland-Salzkammergut. Lyžovať o 8 ráno ako prvý na dokonale upravených zjazdovkách lyžiarskeho strediska Tauplitz je mimoriadne povznášajúci pocit. A potom sa môžete pokojne usadiť v niektorej z tichých chát a dať si raňajky, zatiaľ čo ostatní lyžiari ešte len prichádzajú na kopec. To všetko sprevádzané informáciami z prvej ruky od zamestnancov strediska Tauplitz, ktorí vám v prípade záujmu pomôžu nahliadnuť do fascinujúceho sveta špičkových technológií lanoviek, zasnežovania alebo dokonca úpravy zjazdoviek. Každý štvrtok od 10. januára, miesto stretnutia na dolnej stanici lanovky v stredisku Tauplitz.
© Steiermark Tourismus | photo-austria.at

v Hornom Štajersku. Doraziť do lyžiarskeho strediska Stuhleck a sedieť na lanovke medzi prvými, aby ste si vychutnali východ slnka vo výške takmer 2 000 metrov, je výnimočný zážitok. Následné čarovanie prvých stôp na čerstvo upravených svahoch je pre milovníkov zimných športov skutočný splnený sen. Od polovice januára/februára 2022 bude sedačková lanovka v lyžiarskom stredisku Stuhleck premávať pre ranných lyžiarov už od 7:00. Potom sa dovolenkári presunú na raňajky do snehového salónika v panoramatickej reštaurácii W11 (v cene skipasu).

 1. Turistika v zime…
  a východ slnka na kopci Teufelstein. Z idylickej obce Fischbach uprostred Fischbašských Álp prejdete po značenom zimnom turistickom chodníku (prípadne na snežniciach) po trase bývalej lanovky k Zeller Kreuz. Stretnete tu ďalších milovníkov zimných športov, napríklad bežkárov, ktorí v skorých ranných hodinách s obľubou otláčajú svoje bežky do trate na kopci Teufelstein.

Po dobre vyšliapanom chodníku budete stúpať nahor k mystickej skale Teufelstein a vrcholovému krížu len niekoľko metrov od nej. Na vrchole kopca Teufelstein vám ako tajný tip odporúčame sledovať východ slnka z miesta za lesíkom za vrcholovým krížom. Okolo „Diablovej skaly“ sa bude určite zdržiavať viacero návštevníkov, no tu si môžete pri horúcom čaji z termosky vychutnať ten najlepší výhľad na vychádzajúce slnko, ktoré ponorí Rax, Schneealm, Veitsch a Hochschwab do krásnej oranžovej farby.

© Steiermark Tourismus | Günther Steininger

na chodníku zameranom na budúcnosť klímy v prírodnom parku Pöllauer Tal vo východnom Štajersku
Táto okružná túra uprostred prírodného parku Pöllauer Tal v záhrade Rakúska bude aj v zimných mesiacoch zážitkom pre celú rodinu. Aj v zime sa táto okružná túra vyznačuje veľmi zvláštnou atmosférou: Príroda so svojou vegetáciou a živočíchmi si vďaka nízkym teplotám oddýchne, a to má upokojujúci účinok aj na nás ľudí. Rastliny a stromy pokryté námrazou vytvárajú mystické útvary.
Chodník budúcnosti klímy je prvý tematický chodník zameraný na prispôsobovanie sa zmenám klímy v Štajersku. Chodník vhodný pre rodiny s deťmi, ktorý je v obci Hinterbrühli dokonca čiastočne bezbariérový, vás za necelé 3 hodiny prevedie približne 9 kilometrami kultúrnej krajiny s bohatou históriou. Na viacerých stanovištiach si môžete prečítať tipy a informácie o pozitívnom vývoji pri prebiehajúcich klimatických zmenách.

z obývačky v mesta Leoben, Hlavné námestie je východiskovým bodom na prechádzku k zrúcanine Massenburg, na ktorú sa treba vybaviť dobrou obuvou a občerstvením. Z modernej rozhľadne sa vám naskytne krásny výhľad na zimný Leoben. Nasleduje túra po lesnom náučnom chodníku k hostinci Pampichlerwarte. Odtiaľto sa vydáte po severojužnom diaľkovom turistickom chodníku E6, ktorý ponúka stále nové pôsobivé výhľady do údolia. Po 4 hodinách stúpania a 1200 metroch nadmorskej výšky sa dostanete k chate Mugelschutzhaus. Tu sa môžete zaslúžené občerstviť a posilniť. Aby ste sa zotavili z „namáhavej“ túry, odporúčame vám navštíviť kúpele Asia Spa Leoben, kde si môžete skvele oddýchnuť v saune alebo na masáži.

na romantickom chodníku Bründlweg v Hornom Štajersku. Bründlweg je približne 10 kilometrov dlhý okružný turistický chodník. Leží v nadmorskej výške viac ako 1 000 metrov a ponúka fantastický výhľad na celé údolie Mürztal. Popri zľadovatelých prameňoch a potokoch a pomedzi zasnežené stromy sa dostanete k občerstvovacej stanici Schäffer-Huber. Tu sa môžete tešiť na pravdepodobne najlepšiu bravčovú pečienku na svete – nezabudnite si ju vopred rezervovať.

Tip pre rodinu: Zimné rande lám alpaka v regióne Schilcherland
„Pozri sa mi do očí a poď so mnou na túru!“ Zvedavé, vždy priateľské, krotké a neskutočne milé. Chlpaté lamy alpaka v Schlossblick sa vždy tešia na návštevu a najmä na prechádzky. Je to nielen zábava pre štvornohých priateľov, ale aj výnimočný zážitok pre tých, ktorí hľadajú dobrodružstvo a pokoj. Jednoducho vyjdete z mesta, nadýchate sa čerstvého vzduchu, uniknete stresu každodenného života a konečne nájdete pokoj. Ak túžite presne po čom, ste na správnom mieste. Jemná duša týchto zvierat dokáže pomerne rýchlo uzemniť človeka na „druhom konci vôdzky“ a prinútiť ho myslieť na podstatné veci: čerstvý vzduch, husté lesy, nedotknutú prírodu, po ktorej sa prechádzate, a pokoj a ticho, ktorému dnes ľudia načúvajú radšej ako hudbe. V regióne Schilcherland môžete navštíviť štyri ranče s lamami alpaka: Schilcherland Alpaka v obci Groß St. Florian, ranč s alpakami v obci Frauental, En Colores v obci Rassach a Schlossblick Alpaka v obci Stainz.Spoznávanie prírody na snežniciach

3. Spoznávanie prírody na snežniciach…

……v nedotknutom národnom parku Gesäuse. Ak sa chcete dostať vysoko, musíte stúpať. So snežnicami je turistika v zime jednoduchá. Na týchto tichých podrážkach prejdeme cez Haller Mauern – malé pohorie v štajerskej časti Vápencových Álp. Tu budete cítiť sneh pod nohami, nájdete svoj osobný zimný pokoj a načerpáte silu uprostred mohutných hôr parku Gesäuse. Posilnia vás aj kulinárske destinácie v tomto regióne, ako napríklad hostinec Kamper. Od pečených krvavničiek Blunz’n Gröstl cez babičkin guláš až po štajerské jarné rolky a vegánske kari z bielej kapusty. Vďaka kombinácii tradícií a moderných špecialít bude pobyt v tomto rodinnom hostinci výnimočným zážitkom

na túre za „Fleischkrapfen“ so sprievodcom v Hornom Štajersku. Táto túra na snežniciach vedie z Lammeralm do Malleisten a ďalej k hostincu Annerlbauer. Na cestu sme sa vydali spolu s Kurzom Maierhoferom – pravým hornoštajerčanom a horským vodcom. Pozdĺž nedotknutej zasneženej krajiny rozpráva svojim hosťom zaujímavé a vzrušujúce fakty o tomto regióne. Zavŕšením túry je regionálna pochúťka – mäsové šišky „Fleischkrapfen“. Fleischkrapfen je sýta, korenistá fašiangová špecialita z Horného Štajerska, ktorá nesmie chýbať na konci aktívnej túry. Termín: 12. február 2022, 10:00 hod.

Tip pre rodinu: Túra na snežniciach po zoologickej záhrade
Túra na snežniciach po zoologickej záhrade „Wilder Berg Mautern“ je jedinečný zimný zážitok pre celú rodinu. Popri aktívnom pohybe opakovane narazíte na rôzne zvieratá a budete mať krásny výhľad na údolie Liesingtal a Eisenerzské Alpy. Táto túra v nenáročnom teréne je veľmi vhodná pre rodiny s deťmi, má 400 miernych výškových metrov a dĺžku približne 7 km. Vďaka možnosti pozorovať divú zver, opakovane sa objavujúcu na snehu, bude táto túra pre deti vzrušujúca a čas na nej ubehne ako voda. Je dôležité, aby ste neschádzali z označených chodníkov a lesných ciest a nerušili tak zvieratá počas ich zimného odpočinku.

 1. Bežkovanie za súmraku alebo vo večerných hodinách…
  v Ramsau am Dachstein. Slnečná oblasť bežeckého lyžovania s 220 kilometrami perfektne upravených tratí láka mnohých dovolenkárov. Keď za horami zmiznú posledné lúče slnka, končí sa deň aj na slnečnej náhornej plošine v Ramsau am Dachstein. Zábava na bežkách však ešte nekončí. Vďaka 4-kilometrovej nočnej trati, ktorá je osvetlená denne od 17:00 do 21:00 hod., sú zážitky z bežeckého lyžovania v Ramsau am Dachstein takmer neobmedzené.

Tip pre rodinu: Zimné žaby na bežkárskej trati Joglland
Špeciálnu ponuku pre deti nájdete na bežkárskej trati Joglland rodiny Orthoferovcov vo východnom Štajersku. K tomu samozrejme patrí aj správne vybavenie. Tá je k dispozícii od veľkosti topánok 24 a v požičovni nájdete aj lyže a palice pre najmenších návštevníkov bežkárskych tratí. Na detskom ochutnávkovom kurze s Klaudiou a Lilli sa deti hravou formou učia, ako ísť v správnej stope. O zábavu sa postará aj vlnitý bežkársky kopec a bežkárska lúka. Deti do 10 rokov môžu trať využívať bezplatne.

 1. 37 °C a bude ešte teplejšie…
  v liečivom prameni Vulkania® v Rogner Bad Blumau. Minulý rok nám chýbala predovšetkým dovolenka v kúpeľoch, horúce pramene a sauny preto priam volajú svojich dovolenkových hostí. V Rogner Bad Blumau – obývateľnom umeleckom diele – je voda ako hodváb. Okrem toho má liečivý prameň Vulkania® regeneračný účinok a liečivé účinky na reumatizmus, opotrebované kĺby alebo bolesti chrbta. Druhým prameňom, ktorý sa využíva v kúpeľoch Bad Blumau, je prameň Melchior. Vyviera v hĺbke 970 metrov a má teplotu 47 stupňov.
© Steiermark Tourismus | Gery Wolf

v prvej štajerskej (vinárskej) Winzersauna® na juhu Štajerska. Vo vinohrade Kappel to je možné. Tu si môžete nájsť čas pre seba a na chvíľu sa zastaviť, a to so špeciálnym výhľadom. 1. štajerská Winzersauna® z pôvodného domu z masívneho dreva z roku 1838 sa nachádza v štajerskej oblasti Schilcher. Bola demontovaná z vinárstva Kappel a znovu postavená podľa pôvodného vzoru vo vinárstve. Priestory sa následne prestavali na saunu vrátane panoramatického skleneného panelu. https://www.daskappel.at/winzersauna/

© Steiermark Tourismus | Pixelmaker

Tip pre rodinu: Toto je zábava počas pobytu v kúpeľochV kúpeľnom stredisku Loipersdorf je absolútnym vrcholom pre malých kúpeľných hostí toboganový park. Celkovo sa v parku nachádza 5 šmykľaviek s celkovou dĺžkou 529 metrov. Či už je to dvojdráhová Carrera s pretekárskou atmosféru, víchrica s veľkou rýchlosťou a možnosťou šmýkania vo dvojici, turbo šmýkačka Pfitschipfeil s rýchlosťou do 50 km/h, alebo panoramatická šmykľavka, na ktorej máte cez akrylovú kupolu výhľad na kúpele a krásnu krajinu – všetky sú zárukou vodnej zábavy, šteklenia v bruchu a pocitu čistého šťastia.

 1. Romantické dovolenkové chvíle vo dvojici
  Praskajúci oheň a východoštajerská kuchyňa v hoteli Almwellness Pierer
  Ideálnym miestom na ukončenie dňa je idylický a útulný salónik s krbom v hoteli Almwellness Pierer vo východnom Štajersku v prírodnom parku Almenland. S obľúbenou knihou v ruke, obklopení prírodnými materiálmi, ako je staré drevo a prírodný kameň, môžete v tomto rodinnom hoteli zhodnotiť celý deň. Kulinárske špeciality a hrejivý oheň idú ruka v ruke v chate Latschenhütte neďaleko hotela Pierer pri romantickom jazere Teichalmsee v prírodnom parku Almenland. Výdatné alpské kulinárske špeciality a chutná domáca kuchyňa rozmaznávajú hostí vychutnávajúcich si výhľad na prírodu. Až do polovice decembra si môžete v hostinci Hofer Toni v obci Stubenberg am See vo východoštajerskom jablkovom kraji pochutnať na typickom východoštajerskom olovrante na drievku s fazuľovým šalátom. Kachľová pec pri stole pre štamgastov sa postará o útulné a teplé chvíle.
 1. Tak vonia advent
  …na trhu Grieskindlmarkt na námestí Nikolaiplatz. Pod dohľadom svätého Mikuláša sa na námestí Nikolaiplatz (medzi hotelom Weitzer a námestím Entenplatz) koná udržateľný vianočný trh. Je na ňom zastúpená štajerská dizajnérska scéna s ručne vyrábanými výrobkami z oblasti módy, bytových dekorácií, prírodnej kozmetiky, šperkov a doplnkov. Zameriava sa na udržateľnosť, ekologické hospodárstvo a „redukovanie odpadu“. Okrem toho tu nájdete domáce dobroty z babičkinej kuchyne, ako sú sušienky, bio varené víno a, samozrejme, čaj. Adventný trh, ako sa patrí: Domáci, podnetný a pre dobrú vec.
© Steiermark Tourismus | Harry Schiffer

…v okolí hory Erzberg a mesta Leoben. Najmä v pokojnom období roka si ľudia v regióne pripomínajú svoje bohaté zvyky a tradície. Oslavy na počesť svätej Barbory, patrónky baníkov, „Mettenschicht“, ale aj tradičné adventné trhy prilákajú každoročne do regiónu, ktorý sa preslávil svojimi baníckymi zvykmi, množstvo návštevníkov. Kulinárskou špecialitou je tradičné pivo Barbarabier, ktoré sa varí na počesť svätej Barbory, patrónky baníkov, a najlepšie si ho vychutnáte čerstvo načapované okolo 4. decembra.

na tradičnom advente v Mariazelli. Bez akéhokoľvek zhonu bude aj tento rok v Mariazelli počas adventného obdobia v popredí umenie a remeslá. Najpokojnejšie obdobie roka sa tu začína 18. novembra s veľkoryso rozmiestnenými adventnými stánkami, ktoré zaručujú maximálnu bezpečnosť. Ako každý rok vás očarí sviatočne vyzdobené hlavné námestie s najväčším visiacim adventným vencom na svete s úchvatnou kulisou mariazellskej baziliky.
Otváracie hodiny adventného trhu: 18. november až 19. december 2021 počas štyroch adventných víkendov od štvrtka do nedele a v stredu 8. decembra.

Tip: Zo zjazdovky na perník. Lyžiarske strediská v regióne pozývajú na prvú lyžovačku už v období adventu. Nájdete tu tú najlepšiu kombináciu lyžiarskych zážitkov s atmosférou adventu. V lyžiarskych strediskách si môžete cez deň užívať zjazdovky a večer relaxovať a spoznávať tradície, obdivovať remeslá a ochutnávať regionálnu kuchyňu na adventných trhoch v mestách Horného Štajerska.

 1. Zažite vianočné nákupy z osobného a regionálneho pohľadu
  …v obchode s umeleckoremeselnými produktami Kunsthandwerk am Hof v Grazi
  Na krásnom nádvorí (Hans-Sachs-Gasse 6) v starom meste Graz sa nachádza obchod s remeselnými výrobkami, suvenírmi a darčekmi všetkého druhu, ktorý vám odporúčame ako tajný tip. Nájdete tu lacné výrobky a darčeky pre všetky ročné obdobia, veľa malých prekvapení najmä na Vianoce a Veľkú noc. Bohatý sortiment obsahuje všetko, čo potrebujete pre útulný domov: Dekorácie do izby, ručne šité závesy, obrusy, dekoračné vankúše, levanduľové vrecúška a ručne šitú posteľnú bielizeň Richelieu a čipkované obliečky. Atmosféra v klenutej miestnosti dvorného krídla, postaveného v roku 1492, priam nabáda k prehrabávaniu a prezeraniu.
© Steiermark Tourismus | Harry Schiffer

v obchodnom dome Kastner & Öhler
Londýn má Harrods, Graz má Kastner & Öhler. Ale obchodný dom ako osobný a regionálny tip? Zvyčajne nie, ale Kastner & Öhler reprezentuje tradíciu a región. Obchodný dom v Grazi je už viac ako 100 rokov symbolom kvality na všetkých úrovniach a má širokú ponuku butikov, hračkárstiev a neuveriteľnú strešnú terasu s jedinečným výhľadom na Graz.
Historické pozadie: V roku 1883 zmeškal Karl Kastner v Grazi prípojný vlak do Záhrebu. Pri prehliadke mesta našiel prázdny obchod na ulici Sackstraße v centre mesta a prenajal si ho. Tak vznikla jeho firma v Grazi. V roku 1885 zaviedla firma ako prvá v strednej Európe pevné ceny. Tieto pevné ceny umožnili ďalší inovačný krok: Spoločnosť Kastner & Öhler spustila v roku 1887 ako jedna z prvých spoločností v Európe zásielkový predaj.

…v obchodnom dome Arzberger v Mariazelli
Po návšteve mariazellského adventu alebo pred ňou by ste si určite mali naplánovať miestne nákupy – či už pôjdete do Pirkeru na perník, navštívite lekáreň Matky Božej alebo obchodný dom Arzberger – regionálne, chutné, zdravé, ale aj ušľachtilé, typické a skutočne štajerské výrobky čakajú, kým ich objavíte. Obchodný dom Arzberger však ponúka zvláštny zážitok. Návštevníci tu nájdu manufaktúru na výrobu likérov, obľúbený „Pantherstrick“, gurmánsky bar a dokonca aj vinotéku. Od svojho založenia v roku 1871 sa dom neustále mení. Nielen budova, ktorá prešla nespočetnými rekonštrukciami, ale aj sortiment výrobkov a koncepcia spoločnosti prešli mnohými zmenami. Prešlo mnoho vývojových etáp, kým sa z malej predajne potravín v dome bývalého hotela Feichtegger stal moderný obchodný dom.

v GenussReich v ERZBERG LEOBEN
Nový zážitkový región ERZBERG LEOBEN je bohatý nielen na hutnícke dedičstvo, ale predovšetkým na kulinársku rozmanitosť. GenussReich predstavuje regionálnosť, vzájomnú dôveru, vysledovateľné výrobné postupy, dobrú chuť a radosť zo všetkých týchto vecí. V okolí Erzbergu a Leobenu je viac ako 80 partnerov GenussReich. Oplatí sa cestovať s poloprázdnymi kuframi, pretože na gurmánov tu čakajú vynikajúce slaninové špeciality, miestne pivo, jablkový džús a cider, bio med a mnoho ďalšieho.

v starých mestách a na vianočných trhoch vo východnom Štajersku
Idylické adventné a vianočné trhy vo východnom Štajersku sú pastvou nielen pre malé oči: Historické staré mestá sú žiarivo osvetlené a centrá Weizu, Hartbergu, Gleisdorfu a Friedbergu sa premieňajú na neskutočné fotografické kulisy. Pri nakupovaní v uličkách starých miest si môžete zakúpiť s láskou vyrobené individuálne darčeky pre svojich blízkych a na adventných a vianočných trhoch máte k dispozícii širokú ponuku východoštajerských remeselných výrobkov. Pestré sprievodné programy, vianočná pošta, korčuľovanie a vynikajúce kulinárske špeciality charakterizujú adventné a vianočné obdobie v záhrade Rakúska. Počas adventu a Vianoc na vás čaká veľa zaujímavých vecí aj mimo miest: Na hostí vo východnom Štajersku čakajú tradičné trhy, romantické vianočné trhy v idylickom prostredí, prechádzky pri splne mesiaca a mnoho ďalšieho.
Termíny začiatku mestských vianočných trhov (môžu sa zmeniť podľa situácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu!)
Vianočné kúzlo v meste Hartberg: od 26. novembra
Vianočný trh v meste Gleisdorf: od 03. decembra
Weizer Christkindlmarkt: od 26. novembra

vo vinotéke Vinofaktur Genussregal Südsteiermark v meste Vogau
Na ploche 1700 m² tu návštevníci nájdu ponuku regionálnych výrobkov, ktorá nemá konkurenciu – od najväčšej vinotéky v Štajersku cez čatní, syry, džemy, cestoviny, horčicu, šunku a klobásy, nakladané ovocie a zeleninu až po kvalitné liehoviny a whisky. V najväčšej štajerskej vinotéke sa priamo na mieste skladujú štajerské klasické a miestne vína, ale aj raritné vína. Vzhľadom na súčasnú situáciu je výstava až do odvolania zatvorená, no hala tržnice s množstvom výrobkov a bohatým sortimentom vín je otvorená. Po. – Ne.: 09:00 – 18:00 hod. Aj počas štátnych sviatkov.

 1. Vyplňte bielu zimu pestrými výletnými destináciami
  s Grazskými gráciami – interaktívnou prehliadkou po Grazi. Preskúmať centrum Grazu na vlastnú päsť – to je motto, ktorým sa tu riadite. Ako to funguje? S osobným multimediálnym sprievodcom po meste v smartfóne. Po stiahnutí tu nájdete výber pamiatok, nazývaných aj „Grazske grácie“, a okrem toho sa dozviete vzrušujúce a zábavné anekdoty. Prechádzka vedie cez celkovo 17 stanovíšť a atmosféru mesta vám pritom sprostredkúvajú originálne zvuky. Pre všetkých milovníkov hádaniek je tu hra: Po každom stanovišti môžete odpovedať na záludné kvízové otázky, z ktorých na konci prehliadky vyplynie tajnička. Odmenou bude malé prekvapenie.

v múzeu zimných športov v Mürzzuschlag. Kompetenčné centrum pre lyžovanie a zimné športy bolo založené v roku 1947 s myšlienkou na význam tohto regiónu z pohľadu histórie lyžovania. Zbierka sa v priebehu rokov neustále rozrastala a v súčasnosti je jednou z najvýznamnejších vo svojej oblasti na svete. V kombinácii s bohatým archívom a rozsiahlou knižnicou sa zhromaždilo veľké množstvo odborných poznatkov a WinterSportMuseum sa stalo kompetenčným centrom pre lyžovanie a zimné športy v Rakúsku a Európe. Široká škála vzdelávacích programov premení návštevu múzea na zážitok. Okrem toho vás na návštevu pozýva kaviareň Skirockcafe a obľúbená lyžiarska chata. Atraktivitu múzea zvyšujú početné podujatia organizované špecializovaným tímom.

Tip pre rodinu: Svet zvierat Herberstein
Cesta okolo sveta za jeden deň. To je motto pre výletný rok 2021 vo svete zvierat Herberstein. Tu sa vydáte na safari po celom svete. Vo svete zvierat žije viac ako 700 zvierat z 85 druhov zo všetkých piatich kontinentov. Hrdý páv zavedie návštevníkov do exotickej rozmanitosti Ázie, kde spolu s pandou červenou preskúmajú Nepál. Aj Európa skrýva mnoho prekvapení v podobe impozantného daniela alebo takmer vyhynutého rysa. Potom sa vydáme k stádu bizónov na severoamerických prériách, do juhoamerickej džungle s tamarínom pinčím a do závratných výšok Ánd s lamami alpakami, a nakoniec sa stretneme s kráľom zvierat, levom Cézarom, a jeho mladou rodinou v Afrike.
Otváracie hodiny v zime: 08. november 2021 – 16. marec 2022 od štvrtka do nedele a počas štátnych sviatkov od 10:00 do 15:30 hod. Pobyt v parku do 16:00 hod.

 1. Vychutnajte si kulinárske špeciality v štajerských chatách
  Pôžitok v lyžiarskom stredisku Aflenzer Bürgeralm v Hornom Štajersku
  Domáce chatové špeciality udávajú tón v lyžiarskom stredisku Aflenzer Bürgeralm v Hornom Štajersku. Či už je to štrúdľová polievka na chate Lärchenhütte, Türkentommerl a Fedlkoch na chate Almrauschhütte, Schweinsbratl a Buchtln na chate Wirtshaus Pierergut alebo ťahané farmárske šišky na chate Schönleitenhaus. Ak toho ešte nemáte dosť, môžete ochutnať divinu v reštaurácii Hochschwabwirt v obci Thörl, kde sú na jedálnom lístku jelene, kamzíky, srny a iné. Mimochodom, HOCHschwabwirt je jedným zo 14 hostincov „Wilde Wirte“ v regióne.

Tí, ktorým chýba skutočný chatový zážitok, sa môžu vybrať na Aflenzer Bürgeralm na túru“od chaty k chate“. Môžete tu stretnúť kamzíky, kozorožce a snežné zajace. Krajina v oblasti s najväčším počtom husí v Európe je pôsobivá v lete aj v zime. Túra po chatách vedie z Almboden do Schönleitenhaus k domácej pani Hermi, ktorá svojich hostí rozmaznáva slávnymi Bauernkrapfen a pohárom pálenky.

 1. Aj v zime si môžete vychutnať pohár dobrého vína…
  Zimný pôžitok v hostincoch v južnom Štajersku
  Keď posledné pestrofarebné lístie opadá na zem a teploty začnú byť čoraz mrazivejšie, znamená to, že zima dorazila aj do južného Štajerska. Nemusíte sa však obávať – na juhu Štajerska sa toho deje veľa aj v chladnom období. Už ste si niekedy vychutnali lahodné pohostenie na drievku a pohár dobrého vína pri počúvaní praskajúceho ohňa v kachliach? Nie? Potom je najvyšší čas navštíviť hostince nielen v teplých ročných obdobiach, ale aj v zimných mesiacoch. Mnohé zariadenia na juhu Štajerska predlžujú sezónu a radi privítajú hostí aj počas chladného obdobia.
  V regióne Schilcherland sú prevádzky otvorené aj v zime.

Ochutnávky sudového vína v južnom Štajersku
Keď sa nad južným Štajerskom rozhostí zimný pokoj, na prvý pohľad sa môže zdať, že sa tu zastavil čas. V pivniciach vinárstiev sa prirodzene pracuje aj v chladných mesiacoch po zbere úrody, pretože nový ročník vína chce prísť na svet, a preto si vyžaduje veľkú pozornosť vinohradníkov a ich pomocníkov. Ochutnávky sudových vín v južnom Štajersku, na ktoré je vstup zdarma a nie je potrebné sa vopred objednávať, ponúkajú ideálnu príležitosť navštíviť pivnicu svojho obľúbeného vinára a ochutnať lahodné vína priamo zo sudov. Vo vínnych pivniciach južného Štajerska vládne najmä v zime veľmi zvláštna atmosféra, ktorú môžete zažiť ešte intenzívnejšie počas návštevy obohatenej príbehmi zo života juhoštajerského vinohradníka. Presné termíny pre rok 2021 a zúčastnené podniky budú zverejnené v najbližších dňoch.

- Reklama -

Súvisiace príspevky

- Reklama -