Autentické príbehy, nadčasové témy

Kráľovstvo elegantnej podlahy / INTERVIEW

0

Pre mnohých sa môže zdať rozhovor, ktorého nosnou témou sú koberce či podlahové krytiny absolútne všedný. Na druhej strane však môžem oponovať a spomenúť len niekoľko príkladov z histórie, kedy práve tento artikel patril k vyhľadávaným medzi kráľmi, cármi a šľachtou. Samozrejme, aj v súčasnosti dokáže krása na podlahe očariť a stať sa skvelou témou rozhovoru. Aj to bol dôvod, prečo som oslovil konateľa spoločnosti Koratex, Ing Petra Mencera.

Ako ste sa dostali k podnikaniu, ktoré sa zameriava práve na tieto produkty? Bola to súhra náhod, alebo cielené rozhodnutie?
Vždy som sníval o tom, že sa budem živiť podnikaním a vytvárať niečo vlastné. O tom, že raz budem pracovať v segmente, ktorému sa venujem dnes, ma však nikdy nenapadlo. Považujem to skôr za náhodu. Na začiatku podnikania, ešte v roku 1991, sme sa s obchodným partnerom začali venovať práve kobercom, ktorým sme verní dodnes. Najskôr sme začali nakupovať tovar na tuzemskom trhu a postupne sme sortiment rozširovali o koberce a podlahové krytiny zo zahraničia.

Na slovenskom trhu sa pohybujete už dlhú dobu, tak určite poznáte vkus a želania zákazníkov. Mohol by som sa však spýtať, ako sa plynutím rokov menili ich požiadavky? Podliehali vplyvom trendov, módy?
Samozrejme, veď v každom odvetví môžeme sledovať nástup nových trendov, modernizácií či zdokonaľovaní. Keďže sa vo svete kobercov a podláh pohybujeme takmer 20 rokov, máme možnosť sledovať neustály vývoj technológií a, samozrejme, s týmto procesom úzko súvisia módne trendy, ktoré postupne zo sveta prenikli aj na slovenský trh. Keďže máme v súčasnosti možnosť voľne cestovať po svete, môžeme sledovať rôzne trendy, špecifické vlastnosti produktov (v našom segmente tak isto), ktoré sú dostupné na konkrétnych trhoch. Spoznali sme čaro nových vecí, ich tvary, farby, spracovanie a tak naše nároky stále rástli, menil sa pohľad na úžitkové vlastnosti i dizajn aj vo svete podlahových krytín. Dnes si zákazník vyberá tovar podľa svojich potrieb a individuálnych čŕt výrobkov.

Viem, že okrem klasických zákazníkov spolupracujete aj s developerskými formami či projekčno-architektonickými kanceláriami. Po akých produktoch siaha najradšej táto skupina odberateľov?
Túto skupinu by som rozdelil do dvoch skupín. Pokiaľ komunikujeme s developerom, ktorý ponúka vo svojom portfóliu skôr reality rezidenčného charakteru, tak vo väčšine prípadov dodávame drevené a laminátové podlahy. Keď sa jedná o úrady, kancelárie, tak v tomto prípade sú prioritou koberce a kobercové štvorce, prípadne PVC krytiny. Tu sa prihliada na praktické využitie a funkčnosť.

Čo by ste odkázali „nepriateľom kobercov“, ktorí sa snažia prezentovať myšlienky o kráse podlahy bez týchto doplnkov?
Vaša otázka znie veľmi jednoducho, no odpovedať na ňu je zložité. Medzi ľuďmi stále rezonuje dialóg na tému, ktorý druh podlahovej krytiny si vybrať. Vo všeobecnosti sme si osvojili názor, že koberce sú prežitkom, predstavujú prašnejšiu variantu, ktorú je potrebné často udržiavať. Na druhej strane stojí drevená či laminátová podlaha – nenáročná na údržbu. Laicky to tak naozaj vyzerá. No drevenú podlahu musíte tiež priebežne udržiavať. Pokiaľ to neurobíte, tak onedlho budete mať obytný priestor plný čiastočiek prachu. V prípade kobercov prach až tak „netancuje“ vo vzduchu a nečistoty sa ukladajú v ich spodnej časti. Aj tu však hrozia negatívne prvky – koberce sa väčšinou vyrábajú zo syntetických vlákien a vlny, čo môže u niektorých ľudí spôsobiť alergické reakcie.  Pokiaľ by som mal stanoviť nejaký pomer v obľúbenosti kobercov a podláh, tak výsledok by bol 50:50. No musím prezradiť skutočnosť, že trendom súčasnosti je čistá podlaha, ktorá neabsorbuje špinu.

Myslím, že je čas vstúpiť do zóny relaxu. „Uhorková sezóna“ je v plnom prúde. Mohli by ste prezradiť, akú variantu dovolenky preferujete?
Keď sa vyberiem niekam na dovolenku, tak skôr preferujem poznávaciu variantu. Počas tohto leta som si zatiaľ nenaplánoval žiadnu cestu, no myslím si, že skôr sa vyberiem na dovolenku až na  jeseň. Buď navštívim Kanadu, kde žije moja dcéra, alebo sa vyberiem na opačnú stranu sveta.

Ako by ste charakterizovali ideálnu dovolenku? Čo by na nej nemalo absentovať?
Na to, aby ste mohli nazvať dovolenku ideálnou, musíte ju stráviť v príjemnej spoločnosti. Moja dovolenka sa vždy spája s poznaním, pretože dvojtýždňový pobyt pri mori ma neláka. Samozrejme, v rámci mojich ciest za poznaním určite určitú časť vyčlením aj moru a pláži. Ako som však už spomínal, preferujem skôr aktívnu dovolenku, ktorá mi prinesie množstvo zážitkov, umožní mi spoznať nových ľudí, ich zvyky a životný štýl konkrétnej krajiny.

Na záver by som rád spoznal váš vzťah k luxusu. Aká je vaša definícia luxusu?
Pokiaľ by som mal definíciu luxusu spojiť s našimi produktmi – tak určite by ju najlepšie charakterizovalo exotické drevo a hodvábny koberec. Aj luxus má viacero podôb a ja si vyberám len jeho inteligentnú formu. Nemám prehnanú túžbu obklopovať sa luxusom, ale mám pozitívny vzťah k pekným veciam.

Interview & Photos: Peter Fritz

www.koratex.sk