Autentické príbehy, nadčasové témy

Kráľovstvo trojkoruny

0
Kráľovstvo trojkoruny

Každý rok od mája do júna ľudia, ktorých zaujímajú zápolenia najušľachtilejších plnokrvníkov, upierajú pozornosť na druhú stranu veľkej mláky. Nie iba tak, bez dôvodu. Skôr naopak, ide o veľa, ide o americkú dostihovú Trojkorunu, veľkú divadelnú hru, ktorá sa skladá z troch dejstiev – Kentucky Derby, Preakness Stakes a Belmont Stakes. Ani tento rok však na konci posledného dejstva nebola vylúštená tajnička. Na jej úplné vyriešenie čakali milióny fanúšikov dlhých 36 rokov. Škoda, možno nabudúce.

Jeden hrdina, tri výzvy, dve víťazstvá a jedna prehra

Tohtoročná bitka o Trojkorunu mala jedného hrdinu, jedno meno, ktoré sa v priebehu niekoľkých týždňov stalo najskloňovanejším po celých Spojených štátoch, no takisto v celom dostihovom svete. Niektorých fanúšikov dostihov možno sklamem, že sa nebudem detailne venovať jednotlivým položkám Trojkoruny detailnejšie. Musím však priznať, príbeh koňa nazvaného California Chrome a atmosféra, ktorá sprevádza jednotlivé položky, ma uchvátili natoľko, že som im dal prednosť pred výkonmi na dráhach.

small_3

California Chrome, meno toľko skloňované, milované. Meno, do ktorého bolo vložených toľko nádejí. Ani ja som sa neubránil nutkaniu a počas zápolení o americkú Trojkorunu, som na California Chrome stavil. Dvakrát úspešne, ale o tom budem písať neskôr. V deň konania záverečného dejstva v Belmont Park som po našom hlavnom meste sprevádzal priateľov z USA, a čo myslíte, v akom duchu sa niesli naše rozhovory? O štvornohom hrdinovi, ktorý si naozaj podmanil srdcia más. Ich dôvera v tohto skvelého koňa bola vybudovaná na takých silných základoch, že nikto z našej skupinky nechcel pripustiť možnosť, že by v Belmonte zlyhal. V sedle mal skúseného džokeja Victora Espinozu, vyhral Kentucky Derby, Preakness, tak prečo sa obávať. Negatívne myšlienky nemali šancu. Spoločne sme sa pripravovali na oslavu veľkého triumfu.

small_1

Prvé dejstvo – Kentucky Derby

Opona veľkolepého dostihového predstavenia sa ako vždy otvára v najväčšom meste štátu Kentucky, v Louisville. Na dráhe v Churchill Downs, ktorú som navštívil v roku 2010 počas nemenej slávnych medzinárodných dostihov Breeders´Cup, sa každý rok začína boj o nádej o sen, na ktorého splnenie sa čaká veľmi dlho. Tento rok vzdychal v Louisville každý, veď prečo by aj nie, fanúšikovia mali na to dôvod. Nekonečných 36 rokov bez víťaza Trojkoruny máta v spánku ako najstrašnejší duch. Kentucky Derby patrilo aj tento rok k veľkým spoločenským akciám. Nová mamutia informačná tabuľa nad hipodrómom, celebrity a dámy v klobúkoch. A k tomu krásna ženská porcia osláv v podobe víťazstva kobyly Untapable a džokejky Rosie Napravnik v Kentucky Oaks. Bolo to už jej druhé víťazstvo, keď v roku 2012 vyhrala s kobylou Believe You Can.

small_2

Poďme však k príbehu California Chrome. Do Churchill Downs prišla skupinka majiteľov s trénerom Artom Shermanom, ktorej velil trojročný žrebec, s nádejou. Veď priviedli na dráhu favorita. Nádej sa po slávnom Kentucky Derby splnila, keď na obrovskej tabuli žiarilo meno víťaza California Chrome. Vtedy ešte nikto netušil, že o dva týždne bude situácia oveľa napínavejšia.

Druhé dejstvo – Preakness Stakes

Po druhom triumfe California Chrome na dráhe v Baltimore som spozornel. Odrazu som si menej všímal pekné dámy v klobúkoch a čoraz viac upieral zrak na ryšavého žrebca. Džokej Victor Espinoza vo fialovom drese so symbolom zeleného somára doviedol víťaza spred dvoch týždňov opäť víťazne do cieľa a mal dôvod na radosť. Po neúspešnom pokuse získať Trojkorunu v roku 2002 mal šancu na reparát. A čo vôbec znamená symbol zeleného somára. Je to jednoduché, majitelia tohto žrebca Perry Martin (Yuba City, California) a Steve Coburn (Topaz Lake, Nevada) spoločne vytvorili dostihovú stajňu DAP Racing, čo znamená skratku „Dumb Ass Partners” – v preklade „hlúpi partneri”. Neboli však natoľko hlúpi, aby kúpou California Chromovej matky Love the Chace za smiešnu sumu 8 000 dolárov. V porovnaní so sumami, aké sa objavujú na dražbách dostihových plnokrvníkov, keď cifry presahujú hranicu aj niekoľkých miliónov, je to skutočne nízka cena. Za pripustenie žrebcom Lucky Pulpitom si vyžiadali sumu 2 000 dolárov z peňaženiek majiteľov a to bolo všetko. Svojim majiteľom náklady hravo vrátil a zarobil im vysoko nad tri milióny dolárov. Okrem toho jeho hodnota sa zvýšila na 30 miliónov dolárov. Teda skutočne veľký americký príbeh zázračného úspechu. K víťazstvu California Chrome možno smerovali aj piesne speváčky Lorde, ktorá počas Preakness vystúpila.

small_4

Tretie dejstvo – Belmont Stakes

Na Slovensku sa zvykne tvrdiť „do tretice všetko dobré”, no americký príbeh akoby to obišlo. Všetky nádeje sa skončili po prejazde cieľom na štvrtej pozícii. Škoda, oslavy sa odložili o ďalší rok a s inými aktérmi. Je však sympatické, koľko nádejí a vášní California Chrome vzbudil. Na dráhu v New Yorku pritiahol viac ako stotisíc divákov, medzi nimi množstvo šarmantných dám v klobúkoch. Prehliadka ženskej krásy a obdivuhodnej sily koní sa teda opäť končila bez víťaza Trojkoruny. Namiesto California Chrome prešiel v New Yorku cieľom ako prvý žrebec Tonalist v sedle s Joelom Rosariom.
Čo stálo za neúspechom? Osud alebo vyčerpanosť? Zranenie kopyta na pravej prednej nohe, ktoré utŕžil California Chrome počas štartu? Na to pravdepodobne nedokáže jasne odpovedať nikto.

Možno nabudúce budú hviezdy naklonené tomu, aby sme spoznali nového držiteľa „triple crown”. Zatiaľ nám neostáva nič iné, len čakať.

Peter Fritz
Photos: ISIFA, Press
www.kentuckyderby.com
www.preakness.com
www.belmontstakes.com