Autentické príbehy, nadčasové témy

Krása indických svadobných ozdôb

0

Dekorovanie nevesty je neoddeliteľnou súčasťou príprav na svadobný ceremoniál. V tajomnej ďalekej Indii jednotlivé ozdoby vyjadrujú podstatu a symboliku miestnej kultúry, zároveň však pôsobia ako príjemný, skrášľovací prostriedok. Farebné, nádherne žiariace šperky začlenené do svadobnej výbavy dodávajú mladým i zrelším dámam stojacím pred závažným životným rozhodnutím, jedinečný okúzľujúci vzhľad.

V zmysle tradícií

Tradícia slávnostného dekorovania nevesty sa rozšírila na území Indie pred približne 5 000 rokmi. Ani v dnešných časoch však nie je ničím nezvyčajným. Sobáše, počas ktorých by prekrásne zlaté, či strieborné ozdoby ostali nevyužité sa prakticky ani nekonajú.

Vzhľadom k tomu, že svadobný obrad je považovaný za slávnostný posvätný akt, nevesty mu prikladajú veľký význam. V dôležitý okamih chcú vyzerať očarujúco, úplne odlišne ako počas všedných dní. Pri dotváraní dokonalého imidžu im výborne poslúžia vhodne zvolené šperky a doplnky. V Indii sú prednostnou voľbou tie, ktoré zohrávajú rolu nielen z estetického, ale i náboženského hľadiska. Aby vizuál nevesty pôsobil perfektne a zároveň spĺňal požiadavky miestnych tradícií, dámy sa podrobujú unikátnej procedúre skrášľovania. Ozdobené sú na viacerých častiach tela – čele, krku, rukách i nohách. Použité dekorácie by mali istým spôsobom harmonizovať s charakterovými črtami nevesty a teda vyjadrovať jej osobnosť. Zároveň by mali byť akousi oslavou zvýrazňujúcou prednosti ženskej telesnej krásy. Prípravy na sobáš môžu niekedy trvať aj celý mesiac.


Umelecké kúsky zo striebra, zlata a ocele

K originálnym svadobným šperkom Indov patria prekrásne umelecké skvosty Tiara a Maangtika. Veľmi vkusne a elegantne zdobia hlavu a čelo nevesty. Pozostávajú napríklad z bielych alebo inak sfarbených drahých kameňov, v minulosti sa vyhotovovali prevažne zo zlata. Veľmi obľúbeným doplnkom pri svadobnom dekorovaní sú taktiež náušnice, ktoré je možné zadovážiť si v rozmanitých tvaroch a veľkostiach. Môžu byť miniatúrne a jemné, alebo naopak dlhé a objemné, prípadne veľké, pokrývajúce celé ucho. Na ozdobenie nosa sa v Indii používa špeciálny prsteň, v reči hinduistov nazývaný Nath. Prvýkrát sa objavil v dobe príchodu Mogulov na územie Indie. V súčasnosti je obľúbenou módnou záležitosťou, vyhľadávanou najmä mladými dievčatami. Okrem tejto netradičnej ozdoby môžu slečny a dámy vsadiť na ligotavé náhrdelníky, prípadne príjemné, oči pohladzujúce náramky. Väčšina z nich nachádza uplatnenie ako dekorácia kvôli symbolike spätej s kultúrou Indie. To platí napríklad pre špeciálne červené a béžové náramky Chura, ktoré nevesta zvyčajne nosí aj po oficiálnom uzavretí manželstva. Pevný zväzok muža a ženy podobne ako v iných krajinách vyjadrujú svadobné prstene. Ozdoby využívané pri slávnostnom obrade zvyknú byť vyhotovované zo vzácnych kovov, diamantov, perál, či kvalitnej ocele. Zlato je v krajine vysoko váženým kovom a preto by sa nemalo nosiť na žiadnej časti tela pod pásom.  

Prioritou zafír, rubín a smaragd

Ceny prekrásnych šperkov vhodných pre sobáš v indickom štýle sa pohybujú v rozmanitých cenových reláciách závislých predovšetkým od kvality výrobku. Jednotlivé kolekcie a sety svadobných ozdôb sa predávajú väčšinou od 50 do 112 amerických dolárov, nájdu sa však aj drahšie. Najčastejšie volenými drahými kameňmi, ktoré tvoria súčasť indických šperkov sú zafíry, rubíny a smaragdy. Sú dostupné vo viacerých farebných textúrach a geometrických tvaroch s nádherným, unikátnym leskom. Šperky, ktoré dámy radi vyhľadávajú, aby si spríjemnili a skrášlili ich najdôležitejší deň nie zriedka obsahujú ametysty, akvamaríny, prípadne citríny. Vždy je možné vyberať si ozdoby podľa osobných preferencií a prianí. Niekomu vyhovujú napríklad objemnejšie prívesky a reťaze, iní dávajú prednosť drobnejším náušniciam zo striebra alebo zo zlata. V obľube sú však aj kúsky doplnené o polodrahokamy, diamanty, prípadne iné drahé kamene.


Čaro regionálnych odlišností

Výber dekorácii pre nevestu sa v jednotlivých oblastiach Indie zvykne líšiť. Napríklad kým na juhu krajiny ľudia preferujú takzvané chrámové šperky, na západe inklinujú skôr ku ozdobám so vsadenými kameňmi. Konvenčnejšie rodiny z provincie Pandžáb zasa dávajú prednosť objemnejším umeleckým kúskom vynikajúcim bohatou farebnosťou. Sindhovia a obyvatelia regiónu Marwar si potrpia predovšetkým na klenoty, ktorých súčasť tvoria diamanty.
Niektoré ozdoby našťastie nie sú natoľko špecifické, aby sa používali výlučne počas svadby a len v Indii. Môžu byť napríklad príjemným doplnkom aj pri rôznych ďalších výnimočných a významných príležitostiach.

Marcel Letko                                                        Photos: ISIFA

www.bombayjewelry.com