Free Porn

Autentické príbehy, nadčasové témy

Krása v pohybe. Rozhýbte sa

0
Krása v pohybe. Rozhýbte sa

Heidi Šinková

Niekedy ma krása otravuje. Nie preto, že by som k nej nemala kladný vzťah, to vôbec nie, ale ja jej asi nerozumiem. Čo krása vlastne je? Estéti a filozofi, tak vzácni ľudia v tejto sfére otázok a ich neochvejné a mozog zastavujúce poučky o kráse vedia svoje a ja im to ani neberiem. Ale, čo je krása pre vás? Viete s istotou odpovedať? Je to vizuálny zážitok napĺňajúci naše zmysly? Stačí to?

Všimla som si, že často je pre mňa krásne niečo, čo pre iného nie. A naopak. A sme doma. Poviete si, relativita, uhol pohľadu. Podľa čoho sa ale potom máme v takomto svete, kde nie je žiadny styčný bod, orientovať a odrážať naše nielen estetické názory a postoje?

Postupne teda prijímam fakt, že krása nie je jednoznačná. Že krása, to nie sú len modelky, Kenovia v životnej veľkosti, drahé šperky a autá. Je to entita deliaca sa na podskupiny, vrstvy, farby a vibrácie a každý rezonuje s tou svojou kombináciou. A tak je to aj v umení. Odľahlo mi. Cítim v tom slobodu. Nemusíme sa o krásu snažiť.

Krásne je predsa všetko, čo je kreované s radosťou, záujmom a vedome. Krása je tvorenie, ktoré napĺňa našu existenciu, farba mrkvy v mixéri, šupka pomela z vnútornej strany, nechtík dieťatka, vyspievané vysoké tóny sopranistky, pomoc neznámemu…

KRÁSA je aj pohyb tela. Ľudské telo v jeho hravosti a tvorivosti. A tu sa zastavím.

Tancujete? Vyskúšajte to! Zabudnite na to, ako pri tom vyzeráte, pustite si hudbu, ktorá vám robí dobre a hýbte sa. Často a totálne! Vraj sa ľudia boja tancovať, lebo to nevedia a cítia sa trápne. Prečo? Je to predsa náš najprirodzenejší dar – hýbať sa. Využívať svaly, fascie, kosti, nech každá bunka zatancuje svoju choreografiu. Pozrite sa na trojročné dieťa. Tak dokonalé pohyby, držanie tela. Verím, že pohybom odkrývame svoje vlastné vrstvy krásy.

Tak ich nájdime. Začať zvnútra sa oplatí. Toto neobabreme.

O tom napokon hovorí aj princíp JIN a JANG v čínskej filozofii.

V japonskom tradičnom divadle existuje TAI a YU. Znamená to cestu. Cestu od hĺbky seba až k forme. Tak je to aj v živote či v celom vesmíre. Forma nie je taká dôležitá, akoby sa na prvý pohľad mohlo zdať. Forma je výsledkom niečoho neviditeľného a silnejšieho, čo vyviera zvnútra. To nie je žiadna ezoterická teória, to je fyzika či chémia.  

Všimnite si. Zaujme vás žena. Je krásna. Na prvý pohľad je to možno len dobrý make-up, či šaty, ale ak je naozaj krásna, pod formou je úsmev, hlbšie je dobrá nálada, ešte pod tým súcit a empatia, prajnosť a vďačnosť a hlboko je láska, ktorá rozpúšťa ego. To je KRÁSA, a keď načrieme hlboko do nás, keď sa začneme počúvať, aj my sa môžeme tešiť z našej krásy. Vyvrie zvnútra na povrch ako gejzír. Trochu erotické, ale napokon, aj to patrí ku kráse.

Nebojte sa preto byť krásni! Krásni zvnútra, ostatné už príde prirodzene. Nebojte sa byť veselí, prítomní a ak chcete, aj erotickí. Žite s vedomím, že krásu nosíme v sebe a je len na nás, či sa rozhodneme ukázať ju svetu.

Ó, a ďakujem, že som vďaka vám zistila, čo je pre mňa krása!

Autorka je herečka a performerka. Okrem činohry sa venuje fyzickému divadlu a súčasnému tancu. Aktuálne ju môžete vidieť napríklad v predstavení Bohovanie umeleckého zoskupenia Príchod Godota.

Foto Ctibor Bachratý