Autentické príbehy, nadčasové témy

Krásna a zaujímavá / INTERVIEW

0

Je krásna, mladá, iná, úžasne spieva a život jej ponúka všetky tromfy. Kto je to? Na túto otázku existuje veľmi jednoduchá odpoveď – Markéta Mátlová. Keď sa naskytla možnosť pozhovárať sa s touto talentovanou speváčkou, nepremýšľal som a vybral som sa za ňou do Prahy.

Markéta, nemôžem si pomôcť, ale na úvod sa musím spýtať otázku, ktorá ma okamžite napadla, keď som si prečítal o vás pár informácií. Mladá, pekná a úspešná. Čo podľa vás ešte chýba vo vašej zbierke šťastia?
Ďakujem za komplimenty. A zbierka šťastia? To mi skôr pripomína spojenie so zbierkou motýľov. No musím sa priznať, že mám radšej motýle vo voľnej prírode. Niekedy si niekam odletia, iné priletia a niekedy sa na nich nedá spoľahnúť. Samozrejme, ako väčšina ľudí, by som si priala pokoj, či už v  spojení s osobným alebo umeleckým životom. Zatiaľ sa mi všetky želania plnia, čiže  pokiaľ by to takto pokračovalo ďalej, bolo by to ideálne.

Prečo ste si vybrali práve operný spev? Čo vás na klasickej hudbe lákalo, že ste sa upísali práve tomuto žánru?
Celý proces výberu nebol taký jednoduchý. Neudialo sa to tak, že som sa ako malá započúvala do výkonov nejakej opernej divy a potom som celé detstvo snívala o kariére opernej speváčky. Na mňa  naopak pôsobili operné speváčky skôr humorným dojmom, pretože to vo väčšine prípadov boli dámy priestorovo veľmi výrazné, odeté v kožuchoch až po bradu, aby neprechladli. Ešte pôsobivejšie bolo, keď nejaká speváčka popisovala svoje metódy, ako si udržať kondíciu. Musím sa priznať, že hudba bola mojím spoločníkom už od narodenia. Otec dirigent, matka hudobná učiteľka, je teda logické, že iná voľba než hudba nemala šancu uspieť. Ale pôvodne som sa vydala na dráhu klaviristky, no nakoniec ma zlákala krása ľudského hlasu – má totiž mnoho škál, podaní a hlavne, je to to najprirodzenejšie vyjadrenie hudby. Nepotrebujete k tomu žiadny nástroj, len hlasivky.

Nikdy ste nekoketovali s myšlienkou vyskúšať si populárnu hudbu?
Samozrejme! A skutočne, občas si nejakú populárnu pieseň zakomponujem do programu. Pomerne často spievam spolu s Janom Kalouskom a niekedy i s pánom Barrym Masonom. Musím povedať, že kvalitný pop je skvelý. Veľkú časť môjho času trávim v aute, ale operu tam naozaj nepočúvam.

Pochádzate z rodiny, kde hudba hrala dôležitú úlohu, takže pýtať sa na to, kde sa objavil váš vzťah k hudbe by bolo čudné. No predsa považujem za zaujímavé dozvedieť sa či to, že práve hudba bude hrať najdôležitejšiu úlohu vo vašom živote, nebolo želanie vašich rodičov? Hneď od začiatku ste mali jasno o vašej budúcnosti?
Prianie mojich rodičov je, aby všetky ich dcéry boli šťastné – či už ako hudobníčky, alebo v inom odbore. Koľkokrát sme sa s rodičmi bavili na tému –  čo keby. Predstavovali sme si ideálnu situáciu v rodine. Vychádzalo nám, že najlepšie by bolo, keby každá z mojich piatich sestier pôsobila v odlišnom odbore – napríklad ako lekárka či právnička. Bolo by to oveľa praktickejšie, no nesťažujeme sa. Je to zábavné, hlavne počas Vianoc, kedy sa zídeme celá rodina a spoločne spievame koledy. Sme taký malý orchester i zbor v jednom. Hudba bude vždy neoddeliteľnou súčasťou môjho života a podľa toho v akej etape sa nachádzam, ju aj vnímam. Úprimne, momentálne stojí na prvom mieste.

Ešte stále študujete, no už ste stihli zaznamenať množstvo úspechov. Účinkovali ste v rôznych operách, ste majiteľkou mnohých ocenení. Aké ciele ste si stanovili vo svojej kariére, čo je vašou najväčšou výzvou?
Študujem MgA(Magister of Art), koncertujem, cestujem a na všetko si nachádzam dostatok času. Dokonca i na zahraničné súťaže. Výzvu napríklad predstavuje umenie skĺbiť všetky spomínané aktivity. Naplánovať si všetko tak, aby som nepociťovala žiadny stres. Niekedy je to nadľudský výkon a nervy „na pochode“, pozná to asi každý. Ale to všetko k tejto práci patrí a dokonca si trúfam povedať, že vďaka určitému stresu je možné podať na javisku čo najlepší výkon. Výzvou je i to, že si stanovíte konkrétne ciele! Som rada, pokiaľ si niečo naplánujem. Toľkokrát sa mi však stalo, že som prežila sklamania, keď nevyšlo všetko podľa mojich želaní. Za výzvu považujem aj to, že ste si nič nenaplánovali a beriete veci tak ako prichádzajú. A cieľ, ktorý by som chcela dosiahnuť v kariére? Je ako domček z kariet – môže sa vyšplhať do výšav, ale môže aj spadnúť. Určite však mám predstavy, kde by som chcela byť o päť, desať, dvadsať či tridsať rokov, ale v prípade, že sa všetko vyvinie inak, aj to bude znamenať zmenu.

Viem, že ste veľmi aktívna žena, ale predsa, keď si nájdete voľný čas, ako najradšej ho trávite?

Bez konkrétnych záujmov si odpočinok nedokážem ani predstaviť. Počas leta milujem more, od detských rokov som trávila množstvo času v Taliansku. I keď sa nepovažujem za snoba, mám rada golf, pretože sa pri ňom upokojím a pritom sa pohybujem na čerstvom vzduchu a v príťažlivom prostredí. Naopak, za aktívnejší šport považujem jazdu na koni, čo si síce vyžaduje pomerne veľké množstvo času, ale pohľad na svet z chrbta koňa je taký odlišný, že ma absolútne okúzlil. V zime, samozrejme, milujem lyže a saunu. Minulý týždeň som sa vrátila z lyžovačky, počas ktorej ma pobavila moja mamka, ktorá mi volala v čase, keď sme sedeli na lanovke a ja som jej popisovala krásny, absolútne azúrový deň či zážitky na lyžiach. Mama mi s dôrazom na vec pripomenula, že som predsa „umelkyňa“ a že nemusím byť vo všetkom prvá, aby som  jazdila pomaly a neublížila si. Pochopiteľne, celý zvyšok pobytu na horách som neustále počula jej slová: „Markéta, nezabudni, že si umelkyňa!“ A potom, že máme byť my UMELCI normálni.                  


VIZITKA

Markéta Mátlová

Narodená: 9.3.1985 v Prahe
Štúdium:
– Gymnázium Jana Nerudy – štúdium s hudobným zameraním,
  odbor spev u profesorky M. Hajóssyovej
– Promovala ako BcA. a pokračuje v magisterskom štúdiu na Hudobnej Akadémii
  múzických umení v Prahe – opäť pod vedením prof. M. Hajóssyové.
– Absolvovala spevácke kurzy v Piešťanoch u Gabriely Beňačkovej a Petra Mikuláša
– Každý rok navštevuje školu barokovej hudby vo Valticiach u prof. Helmuta Frankeho, s
  ktorým koncertuje v Nemecku a Rakúsku.

Vystúpenia:
– Predstavila sa v titulnej úlohe opery Bastien und Bastienne od W.A.Mozarta v
  pražskom divadle Inspirace
– Počas leta 2005 účinkovala v Mozartovej opere Don Giovanni v úlohe Zerliny v
  Stavovskom divadle v Prahe
– V roku 2007 stvárnila úlohu „Kuchtíka“ v opere Rusalka Antonína Dvořáka v divadle
  J.K.Tyla v Plzni a na festivale Wexford Opera Festival v Írsku.
– V súčasnosti hosťuje v Národnom divadle ako „Jitrenka“ v opere Tosca od G.
  Pucciniho a ako Luigia v opere Viva la mamma! G. Donizettiho v divadle F. X. Šaldu v  
  Liberci.
– V sezóne 2009 účinkovala v opere B. Brittena „Death in Venice“ v  Štátnej opere v
  Prahe a absolvovala koncertné turné po japonských metropolách v sprievode „Beppu
  Symphonic Orchestra“.

Peter Fritz                              Photos: Markéta Mátlová Archive

www.marketamatlova.cz