Autentické príbehy, nadčasové témy

Krásy ostrova Maurícius

0

Chceli by ste si vyskúšať lov tuniakov, či barakúd? Alebo vás zaujímajú predsa len o čosi menej dobrodružné aktivity? Počas návštevy kúzelného ostrova Maurícius sa jedno s druhým nevylučuje. Milovníkom adrenalínu ponúkne potrebné vzrušenie široké, nekonečné more, romantici zase pookrejú pri vzhliadnutí nádherných piesočnatých pláži. No povedzte, kto by týmto lákadlám odolal?

Výhodou prekrásneho Mauríciusu je, že patrí k ideálnym destináciám aj v zimnom období. Preto ak nepatríte k ľuďom, ktorí obľubujú decembrový mráz, či sneh, v ostrovnej exotike nájdete to, po čom túžite. Hrubé svetre môžete nechať doma, naopak pribaľte si typické letné oblečenie. Plavky, tričká a krátke nohavice budú tým, čo na Mauríciuse skutočne využijete.

Kedysi sa nádherný ostrov dostal do povedomia verejnosti hlavne kvôli dnes už kultovej známke. Modrý Maurícius bol naozajstnou zberateľskou raritou, ktorú mnohí filatelisti túžili vlastniť. Toto očarujúce miesto kúpajúce sa v Indickom oceáne však preslávili vo svete aj ďalšie zvlástnosti. Napríklad ešte v 17. storočí poskytovalo domov mimoriadne vzácnemu druhu vtáka. Dront maurícijský sa necítil nikde tak dobre ako práve na čarovnom Mauríciuse. Žiaľ, nepodarilo sa ho uchrániť pred domorodým lovom a množiacimi sa predátormi. Ďalšou zaujímavosťou je, že rozlohou maličkú, hornatú krajinu obýva len čosi viac ako 1 milión ľudí. Žijú teda nahustení na pomerne miniatúrnom priestore.  

Maurícius je 58 kilometrov dlhý a 47 kilometrov široký ostrov vulkanického pôvodu. Zahraničným turistom ponúka aj v zimnom období veľmi prijateľné podmienky. Patrí k ideálnym miestam určeným k odpočinku a relaxu, ale aj k športovaniu, či spoznávaniu prírody. Veľmi príjemné sú napríklad výlety do vnútrozemia ostrova bohatého na vyhasnuté sopky, tropické pralesy a krištáľovo priezračné vodopády. Cestovateľ veľmi skoro nadobudne pocit, že sa ocitol v pozemskom raji. Čarovnú idylku dotvára 300 kilometrov dlhý pás bielych a zlatistých pláži, množstvo koralových útesov a modrých lagún. Jednoducho nádhera!

Ak okrem prímorskej romantiky hľadáte aj zaujímavé miesto na nákupy, myslím, že Maurícius vás nesklame. Môžete sa stať majiteľmi prútených alebo hrnčiarskych suvenírov, modelov starodávnych lodí i neobyčajných kusov oblečenia. Každý jeden výrobok odzkradľujúci charakter miestnej kultúry je svojím spôsobom jedinečný a čarovný.

Ceny požadované na ostrove nepredstavujú pre cestovateľov žiaden vážny problém. Platí to aj pre služby tamojších hotelových alebo reštauračných zariadení, ktoré sú mimochodom na vysokej úrovni. V dobrom je možné hovoriť aj o miestnych obyvateľoch, ktorí sú k cudzincom ústretoví a úctiví. Preto ani možno neprekvapí, že Maurícius patrí k oblastiam s najnižšou kriminalitou na svete. Je to proste nádherný raj milovaný cestovateľmi, hráčmi golfu, gurmánmi i surfermi.

Marcel Letko                                        Photos: ISIFA

www.mauritius.net
www.tourism-mauritius.mu