Autentické príbehy, nadčasové témy

Krídelko alebo stehienko?

0

Zdá sa vám tento názov povedomý? Ak si myslíte, že ide o filmovú komédiu s legendárnym francúzskym komikom Louisom de Funésom, tak ste tipovali správne. Teraz by som však vašu pozornosť nechcel upriamiť na spomínaný film, no určité paralely sú si s ním podobné. Pred nedávnom som navštívil reštauráciu L`Olive v boutique hoteli Arcadia, ktorej atmosféra ma priviedla k tomu, aby som sa v mysli vrátil k príbehu známeho gurmána Duchemina (hral ho práve francúzsky komik).

Prostredie reštaurácie, jej vône a chute ma automaticky naviedli na stopu, po ktorej v sedemdesiatych rokoch kráčal Louis de Funés v spomínanom filme. Musel som sa vrátiť k humorným pasážam, keď pán Duchemin pozorným okom sledoval personál, nekompromisne skúmal jednotlivé jedlá, aby neskôr napísal nekompromisné hodnotenie. To by som radšej prenechal odborníkom a už vôbec sa necítim byť kompetentný prideľovať hviezdičky, aj keď v tomto prípade by som mohol prideliť reštaurácii L`Olive symboly našich novín – slniečka.

O reštaurácii L`Olive je známe, že pre svojich náročných hostí pripravuje špeciality slovenskej modernej kuchyne. A tak som sa ocitol v slovenskej reštaurácii, ktorá bez okolkov vymenila francúzske a talianske špeciality či argentínske steaky za klasické lahôdky slovenskej kuchyne. Priznám sa, že som si nedokázal okamžite predstaviť, čo môžem v reštaurácii prestížneho hotela očakávať. Samozrejme, o kvalite služieb a prísnom výbere produktov som nepochyboval, skôr ma zaujímalo „slovenské menu“. A to ma príjemne prekvapilo. Namiesto klasických, ťažkých jedál som si mohol vychutnať špeciality hodné majstra šéfkuchára. Spolu s kolegyňou Luciou Wirthovou, ktorá prijala moje pozvanie na neskorý obed, sme si pod historickými klenbami vybrali rôzne dobroty z jedálneho lístka, ktorý spĺňal podmienky kvalitnej reštaurácie – ponúkal presne špecifikovaný výber jedál, žiadny román s množstvom strán, ktorý sa často zmení na nekonečnú telenovelu. Lucia si vybrala degustačné menu, ktoré ma prekvapilo pestrou paletou chutí a vôní. Ja som stavil na kuracie prsia s hríbikmi so sedliackymi zemiakmi a…bola to prechádzka rozkvitnutým sadom. Každý detail bol dokonale dotiahnutý vo veľký výsledok, či už to bolo v mojom, alebo v Luciinom prípade. Predjedlo, hlavný chod či dezert najskôr zaujali vkusným aranžovaním a následne delikátnou chuťou. K obedu sme si zvolili Chardonnay zo slovenských viníc, ktoré nezaostávalo svojimi vlastnosťami za menu.

V mnohých kvalitných reštauráciách zvádza často zákazník „psychologický boj“ s personálom. Niekedy je málo všímavý, inokedy až priveľmi aktívny. V prípade reštaurácie L`Olive sa z členov personálu stali spolupracovníci, ktorí nevtieravým spôsobom poradili a odporučili, čo by vám mohlo najviac vyhovovať.

Návšteva hotela Arcadia a reštaurácie L`Olive patrila k príjemným momentom, ktoré budú vo mne rezonovať veľmi dlho. A pokiaľ by som mal tú možnosť udeliť jej rád zlatého stehienka alebo krídelka, tak určite by som to spravil.

Peter Fritz                                                         Photos: Hotel Arcadia

www.arcadia-hotel.sk