Autentické príbehy, nadčasové témy

Križovatka kulinárskych trendov a štýlov

0

Keď sa náhodou vyberiete na dovolenku, či pracovnú cestu do Ríma, skúste sa zastaviť v Met, jednej z príjemných talianskych reštaurácii. Nachádza sa v očarujúcom prostredí neďaleko starobylého mosta Ponte Milvio, miesta, ktoré navštevuje mnoho zaľúbených párikov. Mladí ľudia sa držia za ruky a sľubujú si večnú lásku hľadiac na rieku Tiber.  Môže byť stravovacie zariadenie situované do ešte romantickejšej lokality?

Okrem vďačnej polohy však reštaurácia disponuje aj niekoľkými ďalšími prednosťami. Predovšetkým predstavuje križovatku rozmanitých trendov a štýlov v kulinárskom umení. V praxi to znamená, že pre zákazníkov má pripravených niekoľko sladkých a slaných potešení a to nielen tradičných, ale aj špeciálnych, reprezentujúcich prednosti svetových kuchýň. Jedálniček reštaurácie je zostavený tak, aby dokázal vyplniť požiadavky „bežnejších“ hostí, rovnako však aj návštevníkov s mlsnejšími a citlivejšími jazýčkami.
Ani najlepšie pripravené jedlo ale nemusí chutiť, ak je servírované v nepeknom, nesympatickom prostredí. To našťastie nie je prípad „našej“ reštaurácie. V Met nájdete pohodlný a vkusný nábytok, vhodne zvolené doplnky, predovšetkým však priateľskú a otvorenú atmosféru. Z farieb v interiéri dominujú biela, čierna a hnedá, za dobrú voľbu možno označiť aj filozofiu minimalistického dizajnu.

Zariadenie síce nedisponuje priestormi určenými pre potreby fajčiarov a taktiež nepovoľuje ani prítomnosť domácich miláčikov, pozitíva však jednoznačne prevyšujú negatíva. Z hľadiska kvalít personálu, poskytovaných služieb i celkového prostredia môžeme hovoriť o vysokom štandarde medzinárodnej úrovne. O tejto skutočnosti svedčí aj obľúbenosť reštaurácie u váženejšej klientely.  

Jedlá servírované v Met sú súčasné, približujúce typickú atmosféru stredomoria. Veľmi zaujímavé je zistenie, že kuchári pracujú s limitovaným množstvom tukov. Maslo dokonca ani nepoužívajú. Snažia sa v prvom rade o to, aby boli pripravované jedlá ľahké a zdravé, zároveň však aj chutné a vzhľadné. Často vsádzajú napríklad na panenský olivový olej a veľkú pozornosť venujú rybám. Ako dary mora sú považované za jedny z najvzácnejších surovín, cenné predovšetkým z hľadiska obsahu vitamínov a minerálnych látok. Vynikajúce uplatnenie nachádzajú napríklad v čase, keď sa zákazník venuje diéte nízkej na tuky a naopak bohatej na mikroelementy.

V reštaurácii Met je prirodzene možné ochutnať aj tradičnú taliansku špecialitu pizzu. Kuchár pripravuje obľúbenú pochúťku z cesta s láskou, pričom čerpá zo skúseností nadobudnutých rokmi i zo starých rodinných tradícií. Upiecť výbornú pizzu nie je tak jednoduché ako sa na prvý pohľad zdá, dokonca sa hovorí, že to nemá ďaleko ani od skutočného umenia. Starostlivo dozerať sa musí na dobu prípravy, kvalitu použitých surovín i spôsob upečenia, či sú okraje alebo stred pizze také ako majú byť. Používať sa môžu rôzne základné a špeciálne prísady, dôležitá je predovšetkým ich čerstvosť. V reštaurácii Met radi podávajú pizzu Margharita pozostávajúcu z oblohy tvorenej extra panenským olivovým olejom, paradajkami, mozarellou a bazalkou.

Kúzelná môže byť aj večera v spoločnosti suši. Vyberané sú len tie najkvalitnejšie druhy surových rýb a ďalších kľúčových prísad, z ktorých niektoré prešli zaujímavými inováciami. Napriek všetkému ostali prírodnými a zároveň dokonale sofistikovanými.
Všetky pokrmy sú servírované na vysoko profesionálnej úrovni.
Zabudnúť by sme nemali ani na znamenitú ponuku vín. O ich výber sa veľmi pozorne stará skúsený someliér Fabio Scaloni. Zákazník si môže zvoliť až zo 100 rozmanitých značiek, zahrňujúcich prvotriedne talianske i medzinárodné vína, ktoré môžu vynikajúcim spôsobom dotvoriť jedinečný kulinársky zážitok.
Met nechýba ani štýlový koktejl bar, kde vám zruční, ostrieľaní barmani namiešajú nejeden fantastický drink. Sú skúsenými profesionálmi ovládajúcimi viaceré techniky príprav nápojov i rozmanité recepty.

Reštaurácia Met nachádzajúca sa na Piazalle di Ponte Milvio 34 je otvorená každý deň. Ponúka aj vonkajšie sedenie, kde si môže hosť dať napríklad chutný brunch.  
Nie je zriedkavosťou, že v obľúbenom stravovacom zariadení sa konajú rozmanité propagačné akcie. V roku 2010 reštaurácia hosťovala napríklad prezentáciu nového kozmetického produktu Bulgari Black, o isté formy proma prejavili záujem aj renomované značky Nescafé a Merecedes-Benz.

Marcel Letko                                            Photos: Internet, Press

www.met-roma.it