Autentické príbehy, nadčasové témy

Krka objektívom

0
Krka objektívom

V polovici augusta sme sa v redakcii rozhodli, že absolvujeme cestu do Chorvátska. Nie však do turistami preplnených letovísk, ale do pokojnej oblasti Národného parku Krka, ktorý sa môže pochváliť nádhernou prírodou a sústavou travertínových vodopádov. Ako sa zvykne vravieť, fotografia dokáže povedať vždy viac ako slová. Aj preto sme sa rozhodli predstaviť sériu fotografií, ktoré odhaľujú nádheru toho jedinečného miesta.

Národný park Krka sa nachádza v okrese Šibenik-Knin, pričom sa rozprestiera na rozlohe 109 km². Jeho súčasťou je jedna najkrajších častí rieky Krka a dolného toku rieky Čikola.

Rieka Krka je dlhá 72,5 km, čo znamená, že je 22. najdlhšou riekou v Chorvátsku. Pramení na úpätí pohoria Dinara, 2,5 km severovýchodne od Kninu. So svojimi siedmimi vodopádmi a poklesom nadmorskej výšky 242 metrov je Krka prírodným a krasovým fenoménom. Travertínové vodopády rieky patria medzi turistami k najvyhľadávanejším. Dokonca pre kúpania chtivých turistov je pod niektorými vodopádmi umožnené aj kúpanie. Zaujímavá je aj plavba loďou kaňonom rieky Krka k Rošskému vodopádu. Počas plavby sa dostanete ešte ďalej, na malý ostrov Visovac, na ktorom je vybudovaný františkánsky kláštor a múzeum.

Zaujímavosťou je, že časť kaňonu rieky Krka, ktorý privádza tok do mora, je zaplavená, čo umožňuje plaviť sa k nádherným Skradinským vodopádom loďou. Počas prehliadky parku sa môžete pokochať aj pohľadom na romantické vodné mlyny.

Text a fotografie: Igor Turuk