Autentické príbehy, nadčasové témy

Kulinárske nebo v zámku Mcely

0

Chateau Mcely je oázou pokoja a pohody. Nachádza sa necelú hodinku cesty od Prahy v smere na Mladú Boleslav. Táto neoklasicistická, elegantná budova bývalého sídla rodiny Thurn-Taxis, žijúcej na zámku Mcely do roku 1947, je situovaná v prekrásnej prírode legendami opradeného Svätojurského lesa.

Thurn-Taxisovci využívali objekt predovšetkým ako lovecký zámoček. Dnes je jeho majiteľkou Inéz Cusumano, ktorá ho zrekonštruovala a odohnala unaveného ducha rodiny Thurn-Taxis. Vrátila zámočku punc luxusu. Vstúpte a zistíte, že zámok ponúka oveľa viac než len peknú fasádu či park.

Priam hviezdny chýr sa nesie o tamojšej jedinečnej a skvelej reštaurácii Piano Nobile. Špičkovou gastronómiou sa prezentuje skúsený tím pod vedením šéfkuchára Libora Krušinského – majstra, ktorý má zaujímavé zahraničné skúsenosti. Učil sa od svetoznámeho francúzskeho šéfkuchára Jacquesa Auffraysa a získaval cenné skúsenosti doma aj vo svete. Zámocká kuchyňa čerpá z miestnych tradícií a dochovaných receptúr pôvodnej aristokratickej gastronómie rodiny Thurn-Taxis. Keďže to bol lovecký zámoček, je samozrejmé, že k najvyhľadávanejším tamojším jedlám patrili – a znovu patria – pokrmy zo zveriny. „Mojím veľkým favoritom je srnčí chrbát marinovaný v červenom víne, podávaný s pyré zo sladkých zemiakov, s čerstvým špenátom, sladkokyslým zelerom a preliaty šípkovou omáčkou. Táto lahôdka sa v menu Piano Nobile objaví znova na jeseň,“ potvrdzuje šéfkuchár Libor Krušinský a dodáva, „Jednoznačne totiž preferujem kvalitné, čerstvé, a ak sa dá, miestne suroviny, takže v letnom menu nechýba napríklad špargľa, rebarbora a osviežujúce studené polievky. Aktuálnou špecialitou je zubáč so sezónnou zeleninou varenou na pare.“ Slová šéfkuchára o používaní čerstvých ingrediencií iba potvrdzuje záhon byliniek v blízkosti kuchyne – to, aby nestratili nič z arómy a chuti.

Za priaznivého počasia si kulinársky zážitok umocnený kúzelným výhľadom na krajinu a okolitý Svätojurský lesík môžete dopriať na zámockom patiu. Vycibrený vkus a vybrúsený štýl cítiť ozaj z každého detailu – aj tam, kde by ste to ani nečakali, napríklad zo škatuľky čokoládových praliniek s logom Chateau Mcely, ktoré tamojší cukrári vyrábajú z  najkvalitnejšej čokolády Zámockou špecialitou je „lámavá čokoláda“ ku káve, vyrábaná podľa vlastnej receptúry v lákavých kombináciách.

Ľahký obed, romantická večera, voňavé barbecue na patiu, vzrušujúci piknik v anglickom parku či popoludňajší čaj podľa aristokratických tradícií uprostred čarovnej prírody a zámockého prostredia, skrátka, čokoľvek si zaželáte. Všetky služby sú k dispozícii všetkým návštevníkom. Kulinársky zážitok môžete spojiť napríklad s prechádzkou v prírode či s blahodárnou masážou. Milovníkom kvalitných cigár a ešte lepšej whisky je k dispozícií skvele zásobený Klub Alchymista. Jeho súčasťou je aj vínna pivnička s viac ako 200 druhmi najlepších medzinárodných vín vrátane exkluzívnych Chateau Petrus alebo Chateau Lafite, ale aj pozoruhodné rozprávanie skúsených someliérov.

Chateau Mcely je malé pôžitkárske nebo či pravý kulinársky raj, kde je klient jasná hviezda. Zájdite sa tam pozrieť, ak budete niekedy v jeho blízkosti, a budete odmenení hneď dvakrát. Prvý raz sa pokocháte čarovným zámkom a jeho okolím,  po druhý raz vás prekvapia ponúkané služby.

Words & Photos: 2media.cz

www.chateaumcely.cz