Autentické príbehy, nadčasové témy

Lahodná čokoláda od Cluizela

0

Výrobcov skutočne kvalitnej čokolády nájdeme na „starom“ kontinente len niekoľko. Distingvovaný Francúz Michel Cluizel, ktorý prezentuje svoje výrobky v predajni na ulici Saint Honoré v srdci historického Paríža, k nim však rozhodne patrí. Jeho podniky v Normandii zamerané na spracovanie kakaových bôbov sú v prevádzke už od roku 1948 a poskytujú prácu 200 zamestnancom.

Michel Cluizel sa teší povesti výnimočného experta na čokoládu. Kakaové bôby vyberá dôkladne a starostlivo, pretože len zo skutočne kvalitných základných surovín je možné vyrobiť produkty lahodných a znamenitých chutí. Za roky pôsobenia v „biznise“ sa Cluizelovi podarilo vybudovať vynikajúce vzťahy s majiteľmi plantáži, ktorí do jeho tovární v Normandii dodávajú tie najkvalitnejšie kakaové bôby určené na ďalšie spracovanie. Z nich neskôr vzniká v závislosti od ďalších použitých ingrediencií už na pohľad príjemná tmavá, biela alebo mliečna čokoláda.

V „sladkej“ ponuke Michela Cluizela nájdeme niekoľko naozaj jedinečných kúskov. Lahodná mliečna čokoláda Grand Lait so 45% obsahom kakaa s prídavkom karamelu a so stopami lieskových orieškov bola na podujatí „The Guild of Fine Food“ organizovanom vo Veľkej Británii v júli 2008, ocenená zlatou hviezdou. Z „Academy of Chocolate Awards“ si tento obľúbený Cluizelov výrobok „odniesol“ striebro v kategórii najlepšia mliečna čokoláda.

Svojich verných priaznivcov má aj tmavá čokoláda. Z tejto palety sú skutočnými pochúťkami napríklad Noir de Cacao, Grand Noir a Noir Infini. Posledná menovaná obsahuje až 99% kakaa, ktoré pochádza z Južnej Ameriky, Jávy a Afriky. Pre všetky tri druhy je typická výdatná aróma a rafinovaná chuť, pomaly sa rozplývajúca na jazyku. Milovníkov čokolád s príchuťou ovocia určite nesklame druh Noir aux Ecorces d Orange, ktorý píjemne chutí a vonia po španielskych pomarančoch. Obsahuje 60% kakaa. Dokonalú kávovo-čokoládovú harmóniu ponúka sladká špecialitka od Cluizela s názvom Noir au Café.

Osobitnou kapitolou sú čokolády, na ktorých výrobu sa importujú kakaové bôby zo špecifických oblastí Južnej Ameriky, Ázie, Afriky a Oceánie. Kvalitné plantáže sa nachádzajú napríklad vo Venezuele, Dominikánskej Republike, ale aj na ostrovoch Madagaskar, Papua Nová Guinea a Sao Tomé. Čokolády z tejto edície nesúcej názov „Single Plantation“ voňajú po exotike, sú obohatené o príchute čierneho ovocia, medu, karamelu a vanilky, ale aj citrusových plodov. Z tohto sortimentu čokolád zožal najväčší úspech druh Mangaro Noir, ktorý bol ocenený zlatou hviezdou na podujatí „Great Taste Awards“ poriadanom vo Veľkej Británii v roku 2008. Kakaové bôby potrebné na jeho výrobu sa dovážajú až z Madagaskaru, konkrétne z oblasti neďaleko údolia rieky Sambirano.

Pre Michela Cluizela nie je dôležitá len výroba čokolády, ale aj jej prezentácia. Lákavé nesmú byť iba samotné produkty, ale aj „obal“, ktorý by mal zákazníka vizuálne zaujať. Všetky sladké pochúťky od  Cluizela sú balené v na pohľad príjemných skladačkách z kvalitného papiera, označené názvami a doplnené o informácie, ktoré by mal kupujúci o výrobku vedieť. Väčšina čokolád od Cluizela má hmotnosť 100 g, pričom jeden štvorček tejto sledkej pochúťky váži 5 g. Výnimkou sú rôzne špecialitky ako kávovo-čokoládové bonbóny, ktoré sú rozmanitých tvarov a balené bývajú zväčša vo vkusných darčekových škatuľkách.

Marcel Letko                                                   Photos: ISIFA, Michel Cluizel

www.cluizel.com