Autentické príbehy, nadčasové témy

Lahodná kráľovská ponuka z Kodane

0

Hans Christian Andersen by si to v Royal Cafe istotne zamiloval. Možno v jeho časoch by dievčatko so zápalkami práve pred dverami tejto kaviarne skúšalo svoje šťastie. Portréty staručkých kráľov na stenách, pohodoví čašníci derúci dlážky kaviarne a chutné sendviče v štýle sushi servírované na ozajstnom kráľovskom dánskom porceláne.

THE ROYAL CAFE – inšpirujúca kafetéria v obchodnom dome Amagertorv v srdci kráľovskej Kodane – ponúka kombináciu výborného dánskeho jedla a dizajnu vo veľmi ženskej a pôvabne zábavnej atmosfére. Najslávnejšie dánske dizajnérske firmy – ako Holmegaard, Bang & Olufsen či Fritz Hansen – vytvorili veľmi nápadité zariadenie kaviarne. Návštevníkov privítajú v budove z roku 1616 ružové steny, na stropoch vzorované tapety, dlhé banketové stoly a obrovské portréty dánskych kráľov okorenené štipkou humoru.

Rud Christiansen, tvorca THE ROYAL CAFE, aktívny šesťdesiatnik s charizmou dobrodruha a objaviteľa, vysvetľuje svoj nápad takto: „V skutočnosti som sa do realizácie tohto projektu nechcel pustiť, plánoval som odísť do dôchodku a oddychovať. Royal Copenhagen – výrobca kvalitného dánskeho porcelánu a Georg Jensen – výrobca striebra ma však oslovili, aby som pre nich vymyslel spôsob, ako inovatívne propagovať originálne dánske produkty. Napadlo mi, že by sme mohli umiestniť kaviareň v blízkosti ich obchodov a tak prilákať viac nových zákazníkov.“

Kaviareň však nie je vyhľadávanou len pre svoj netradičný interiér, hlavným lákadlom sú chutné sendviče servírované v štýle sushi – nazývané „smushi“. Dánsko je veľmi známe svojimi obloženými chlebíkmi, no porcie bývajú zvyčajne také veľké, že len málokto je schopný ju celú zjesť. Navyše, ak si návštevník môže vybrať len jednu obrovskú porciu, zvyčajne nedostane možnosť ochutnať iné druhy. To vnuklo Rudovi Christiansenovi myšlienku spojiť tradičný dánsky smorrebrod – obložený chlebík – s tradíciou servírovania sushi. Príprava „smushi“ nie je vôbec jednoduchá. Na to, aby ste v ich príprave mohli byť považovaní za odborníkov, je potrebné absolvovať tréning trvajúci štyri roky. Dovtedy vás budú považovať stále len za nováčika.
Christiansenova dlhá kariéra kaviarenského experta sa odráža aj v ponuke bohatého menu. Popri „smushi“ s kaviárom, krevetami, varenou rybou s krabím krémovým dresingom či zemiakovou kašou s hríbikmi a bylinkami THE ROYAL CAFE ponúka širokú ponuku kávy, čaju a dezertov.

Všetky kávové nápoje sa pripravujú z Christiansenovej dvakrát praženej kávy s mliekom z Grambogard, zatiaľ čo selekcia čajov je v absolútnej moci „prvej dámy“ THE ROYAL CAFE, Belly, ktorá dokonca v začiatkoch absolvovala sedemtýždňový kurz o čaji priamo v Číne.
Vkus každého návštevníka je iný, preto si každý z nich môže vybrať na akom porceláne Royal Copenhagen si želá servírovať svoje menu.
Kaviareň tiež ponúka možnosť prenájmu svojich priestorov na usporiadanie večierkov alebo podujatí a majitelia plánujú otvoriť kurzy varenia pre svojich domácich i zahraničných návštevníkov.
Milovníci slnečných terás si tiež prídu na svoje vychutnávaním si svojej kávy na dvoch priľahlých nádvoriach, z ktorých jedno zohrieva dopoludňajšie slnko a druhé zohrievajú slnečné lúče popoludní. Al fresco servis je tak k dispozícii celodenne.

Michaela Fuleková                         Photos: Royal Copenhagen Press, Royal Cafe Press

www.theroyalcafe.dk
www.royalcopenhagen.com