Free Porn manotobet takbet betcart betboro megapari mahbet betforward 1xbet

Autentické príbehy, nadčasové témy

Lákajú na rýchly výnos, ale oberú vás o úspory

- Reklama -

Útokov investičných podvodníkov pribúda, dajú sa pritom ľahko odhaliť, radí platforma Fondee.

Nezmyselne vysoký zisk bez rizika, ktorý vám na účte pristane už o týždeň. Aj tak môže podľa investičnej platformy Fondee vyzerať finančný kyberútok, fenomén, ktorý za posledné dva roky vyrástol viac ako štyrikrát. Len predvlani prišli Slováci a Česi kvôli podvodným praktikám na internete o niekoľko desiatok miliónov EUR, v prípade jednotlivcov ide pritom v priemere o desaťtisíce EUR. „Investiční podvodníci sú stále vynaliezavejší, ale majú svoje slabiny, podľa ktorých ich pri troche pozornosti ľahko odhalíte,“ hovorí Jan Hlavsa z Fondee.

Tieto tri jednoduché tipy pomôžu pri prvotnom odhalení podvodných praktík pri finančných kyberútokoch, ktoré súvisia s investíciami.

1. Pozor na časový nátlak

„S každým výnosom sa spája nejaká práca, riziko a čas. To je hlavná mantra, na ktorú treba myslieť pri každej investícii,“ tvrdí zakladateľ online služby Fondee, ktorá poskytuje jednoduché investovanie do fondov akcií a dlhopisov. Podvodníci podľa Jana Hlavsu vo väčšine prípadov tlačia najmä na čas. Ak  sa stretnete s vetami typu „Platí pre prvých 200 investorov“ či „Obmedzená ponuka“ alebo niekto sľubuje zbohatnutie do niekoľkých dní či týždňov, treba spozornieť.

2. Nezmyselne vysoký výnos a zisk

Medzi ďalšie varovné signály patrí napríklad prísľub nezmyselne vysokého zhodnotenia alebo neobvyklé platobné metódy. „Keď vám niekto ponúkne výnos 1 % denne alebo 3 % týždenne, vyzerá to na prvý pohľad sľubne. Veľa ľudí si to nespočíta, ale znamená to stovky až tisíce percent ročne. A to vám žiadna dôveryhodná firma negarantuje. Je potrebné spozornieť aj vo chvíli, keď od vás niekto chce prevod peňazí na osobný účet, anonymný prevod alebo krypto platbu,“ radí Hlavsa.

3. Dôveruj, ale preveruj

Je dôležité sa o financiách rozhodovať s chladnou hlavou a obchodníka si pred prvou investíciou dôkladne preveriť. „Stačí iba pár minút na internete, aby ste sa uistili, že investičná platforma je registrovaná a má potrebné licencie. Rovnako rýchlo zistíte, či má už nejaké renomé a referencie od iných investorov. Dobrým signálom je tiež funkčná zákaznícka podpora, ktorej sa dá napísať alebo sa dovolať a ktorá rada zodpovie všetky vaše otázky,“ vymenováva Hlavsa a dodáva, že každá spoľahlivá firma by súčasne mala verejne poskytovať transparentné informácie, napríklad o výkonnosti svojich investičných produktov alebo o poplatkoch.

Je dôležité sa o financiách rozhodovať s rozvahou a nenaletieť na priveľké sľuby. Najlepšou obranou je byť informovaný a nebáť sa pýtať. Môžete sa obrátiť na odborníkov na kybernetickú bezpečnosť, financie alebo sledovať dôveryhodné zdroje informácií.

Redakciu informoval Braňo Zajaček.

Ilustračná snímka, zdroj: Pixabay

- Reklama -

Súvisiace príspevky

- Reklama -