Autentické príbehy, nadčasové témy

Le Colombe, pýcha Luka Dalea Robertsa

0

Tým šťastlivcom, ktorí už mali možnosť navštíviť Kapské mesto, sa istotne dostal do uší chýr o jednej z vynikajúcich miestnych reštaurácií situovaných v neďalekom okolí. Le Colombe, v slovenskom preklade „Holubica“, je považovaná za obľúbenú zastávku scestovaných a svetaskúsených gurmánov, rozhodne však má čo ponúknuť aj „obyčajnejším“ milovníkom dobrých jedál a nápojov. Ticho, pokoj a jednoduchá elegancia „Holubice“ navyše vynikajúco ladia s idylickým prostredím neďalekej vínnej farmy.

Keď bola v roku 2009 opätovne publikovaná Russouowa kulinárska príručka, reštaurácia La Colombe mala na svojom konte už tri michelinove hviezdy. Častokrát kritickí gastronómovia teda prejavili so stravovacím zariadením veľkú spokojnosť. Slovami chvály pritom nešetrili len skúsení odborníci, ale aj hostia, ktorí našli v ponuke africkej reštaurácie to, čo potrebovali. Pestrý jedálniček dokáže v súčasnosti pokryť rozmanité požiadavky a na svoje si prídu okrem milovníkov sladkých dobrôt alebo mäsitých pokrmov aj vegetariáni. Obsluha hosťom na základe objednávky veľmi ochotne predloží napríklad vynikajúce, vkusne zdobené rizoto so zeleninou a syrom.

Reštaurácia La Colombe, ktorá sa nachádza približne 20 minút cesty od centra Kapského mesta a 25 minút jazdy od miestneho letiska je už niekoľko rokov vedená nesmierne šikovným a talentovaným človekom, známym aj za hranicami Juhoafrickej republiky. Bez talentovaných rúk a vynikajúcich myšlienok Luka Dalea Robertsa by sa „Holubici“ zrejme nedarilo tak dobre ako sa jej momentálne darí. Mimoriadne schopný šéfkuchár nastúpil na popredné miesto v reštaurácii v roku 2006 a odvtedy sa začalo stravovaciemu zariadeniu blýskať na lepšie časy. Okrem troch michelinových hviezdičiek a následnej zmienke v Russouowej príručke sa podaril La Colombe v uplynulých mesiacoch posun medzi najlepšie reštaurácie sveta. V súčasnosti zastáva v skutočne silnej konkurencii vynikajúce 12. miesto.

Robertsove začiatky v „Holubici“ boli pritom dosť náročné. Do vedenia sa dostal uprostred rozbehnutej sezóny a problémy nastali aj so zháňaním adekvátneho personálu. Napriek počiatočným ťažkostiam vsadil Luke na vlastné vnútorné pocity. Tie mu hovorili, aby boj nevzdával a pokračoval v započatej práci. Veľkú oporu nachádzal v manželke i maličkom potomkovi.

Pre kariéru v gastronómii sa Luke rozhodol v šestnástich. Popri škole vypomáhal v kuchyni, no nehoda, ktorej následkom bola zlomená noha ho chtiac-nechtiac prinútila k odpočinku na lôžku. Vôbec však nezaháľal a voľné chvíle trávil v spoločnosti kníh o varení. Vďaka nim čo-to pochytil a mohol sa realizovať s vareškou v ruke pri sporáku. Bolo to obdobie plné elánu a nadšenia, ale aj odvážneho experimentátorstva. Neskôr sa Luke vrhol do plnohodnotného štúdia, poznatky zo sveta gastronómie zbieral vo Švajčiarsku, Veľkej Británii, Filipínach i v juhokórejskom Soule, kde sa zoznámil s rozmanitými technikami prípravy jedál, ktoré mohol veľmi dobre využiť aj vo svojej reštaurácii. Klasickú francúzsku kuchynu tak doplnili ázijské vplyvy. Nový jedálniček bol osviežujúci, plný vynikajúcich pokmov. Luke začal navyše využívať aj rôzne kulinárske finesy, ktoré  odpozoroval od japonských majstrov počas náučno-vzdelávacieho pobytu v Soule.

„Vždy sa snažím skúšať a vylepšovať a to takým spôsobom, aby som z pripravovaného jedla dokázal extrahovať všetok jeho potenciál. Riadim sa jednoduchým heslom – ochutnávať, ochutnávať, ochutnávať, pretože len tak môžem priviesť jedlo k chuťovej dokonalosti,“ hovorí Luke.
Reštaurácia La Colombe je Robertsovou pýchou a vlastným dielom zároveň. Ponúka príjemnú a uvoľnenú atmosféru, fantastické jedlá i bohatý vínny list. Je súčasťou luxusného hotela Constantia Uitsig situovaného v tieni známej Stolovej hory. Ubytovacie zariadenie disponuje šestnástimi izbami, skvelými kúpeľmi a celkovo troma reštauráciami. Okolie esteticky zdobia príťažlivé záhrady a navonok nekonečné vinice.

La Colombe je pre verejnosť otvorená 7 dní v týždni, obed sa podáva medzi 12.30 a 14.30, večeru hosťovi servírujú medzi pol ôsmou až pol desiatou. Vstup do obľúbeného stravovacieho zariadenia nie je možný počas Štedrého dňa, na Nový rok a pravidelne v nedeľu večer počas zimných mesiacov.

Marcel Letko                                                        Photos: Constantia Uitsig Press

www.constantia-uitsig.com