Free Porn
xbporn

Autentické príbehy, nadčasové témy

Urobte si leto na tanieri. Grilovanie nemusí byť nuda

- Reklama -

Leto je o dovolenkách a o sladkom ničnerobení. Užívame si slnečné lúče, vylihujeme na lehátku a popritom často siahneme po osviežujúcom drinku, sladkej malinovke či zmrzline. Večerné grilovačky zas preveria naše žalúdky a o pár týždňov aj náš šatník. A rovnako aj all inclusive na našej poslednej dovolenke…

Naša pečeň trpí vždy, keď to preženieme “na tanieri”. Leto je obdobím, keď ľudia často siahnu po zdravších a ľahších jedlách, ovocí a zelenine. Ako si však dopriať aj letnú grilovačku, aj záhradnú párty s priateľmi a aj nehladovať na dovolenke? Všetko je to o kompromisoch!

Popri tých kompromisoch, ale odborníci odporúčajú, aby sme mysleli aj na našu pečeň. Na konci tohto článku nájdete aj zásady správneho grilovania – ak ste ich doteraz nepoznali…

Pečeň má veľkú regeneračnú schopnosť

Pečeň je podľa slov všeobecnej lekárky pre dospelých MUDr. Diany Baranovej náš hlavný detoxikačný orgán. Metabolizuje živiny a poskytuje palivo celému organizmu. Slúži ako zásobáreň vitamínov a reguluje metabolizmus cholesterolu, čistí krv a tvorí žlč. Podieľa sa na tvorbe bielkovín a hormónov a ako hlavný detoxikačný orgán, odbúrava okrem toxínov z vonkajšieho prostredia aj toxíny vznikajúce v organizme.

Biochemička Sandra Vaceková hovorí, že detoxikačný proces pečene stimuluje najmenej 300 chemikálií. „Naopak, niektoré chemikálie a lieky, môžu detoxikačný proces oslabiť. Toxíny sa v pečeni premieňajú na zlúčeniny rozpustné vo vode a odchádzajú z tela žlčou alebo obličkami. Pečeň má veľkú regeneračnú schopnosť a aj pri poškodení naďalej pracuje až 80 % buniek, aj keď menej efektívne.“  Podľa jej slov sa na detoxikácií podieľajú aj ďalšie orgány, ktoré pečeni pomáhajú s vylučovaním škodlivín. Ak nepracujú efektívne, objavujú sa príznaky preťaženia pečene.

Raz za čas si doprajte aj palacinky. Ale namiesto cukru siahnite po tom prírodnom – ovocí. Oslaďte si ich preto čerstvým ovocím.

Aké sú príznaky preťaženej pečene? Jedným z prvých príznakov preťaženej pečene je podľa Baranovej únava. Objaví sa náhle alebo prichádza postupne a dlhodobo. Ak sa cítite často unavený, je vhodné ísť na pečeňové testy. K ďalším príznakom upozorňujúcim na to, že pečeň nefunguje správne, patria nevýkonnosť, malátnosť, svalové kŕče, zhoršenie zraku, poruchy rastu a kvality nechtov, poruchy trávenia, kožné problémy, vypadávanie vlasov, zažltnuté očné bielka, povlak na jazyku a pigmentové škvrny. Zbystrite pozornosť, ak pravidelne užívate lieky a konzumujete cukor a potraviny s vysokým obsahom tuku a soli. Pečeni neprospievajú ani konzervačné látky a farbivá. „Dlhodobý vplyv toxínov napríklad z niektorých liekov, zo stravy a tiež kozmetiky môže viesť k zväčšeniu alebo stukovateniu pečene, hovorí Sandra Vaceková, ktorá sa venuje prirodzenej imunite, zdravej výžive a diagnostike skrytých chronických bunkových zápalov.

Grilovaná zelenina nemusí byť vôbec nuda!

Pečeň a leto? Zelenina, ovocie, ľahkostráviteľné bielkoviny,…

V lete si podľa biochemičky žiada naše telo žiada skôr ľahké jedlá. Odporúčam konzumovať čerstvú zelenú listovú a horkú zeleninu, ako napríklad artičoky, kel, kôpor, mätu, morské riasy, avokádo, či cibuľu. Z ovocia sú to najmä limetka, čerešnegrapefruit. Vhodné sú tiež ananásový džús, bobuľové ovocie, broskyne, bulgur, citróny, ovsená kaša, fazuľa, kurkuma, orechy, ľahko stráviteľné bielkoviny, ktoré sa nachádzajú v rybách, strukovinách, semenách, či obilninách,” hovorí Sandra Vaceková.

Dodáva, že v lete by sme mali celý jedálniček zľahčiť a uprednostniť všetko čerstvé. Okrem už spomínaných jedál zaraďte do jedálnička aj čerstvé bylinky, pripravujte si čerstvé šťavy zo zeleniny a cez deň pite najmä prefiltrovanú letnú vodu horké čaje – púpavový, žihľavový. Môžete pridať aj čakankovú kávu. „Pri dlhodobej letnej očiste sa odporúča konzumovať dusenú zeleninu, zeleninové vývary, polievky a prívarky. Obsahujú veľa minerálnych látok, najmä draslík a horčík, ktoré alkalizujú organizmus (znižujú prekyslenie).“

Letné nápoje nemusia byť len plné cukru. Ochutiť si ich môžete ovocím, citrónom, bylinkami. Výborne chutia aj s nakrájanou uhorkou či limetkou. Pridajte plátok pomaranča a trojuholník melónu a osvieženie pre priateľov máte pripravené.

Pečeň? Najdôležitejšie je ráno

Okrem správneho výberu pokrmov, ktoré nezaťažujú pečeň, je dôležitá aj ich príprava a načasovanie. Vylúčte vyprážanie, uprednostnite dusenie, varenie a občas aj správne grilovanie. Na prípravu čerstvých najmä zeleninových štiav je najvhodnejší nízkootáčkový odšťavovač, ktorý je šetrnejší na zachovanie vitamínov. Šťavy pite kvôli oxidácii hneď po ich odšťavení. Každý deň by sme mali konzumovať aj tuky s vysokým obsahom omega 3 mastných kyselín (ľanový, konopný olej).

„Ak sme už pridali do jedálnička čo najviac odľahčujúcej zdravšej stravy, mali by sme tiež dodržiavať určitý časový harmonogram. Pre pečeň je najdôležitejšie ráno. K jej prirodzenej regenerácií  totiž dochádza v noci a tento proces je potrebné nechať pokračovať aj ráno a do obeda. A aby tento proces pokračoval čo najdlhšie, je dobré sa dopoludnia vyhýbať tukom a bielkovinám. Vo všeobecnosti je na odľahčenie pečene a aj pri stukovatenej pečeni ideálna stredomorská strava, konzumácia ovociazeleniny, vlákninytukov bohatých na mononenasýtené a polynasýtené mastné kyseliny. Naopak, úplne sa vyhnite nadmernému množstvu fruktózy a ďalších cukrov, ktoré sa neskôr v tele spracovávajú na tuk. Večer nejedzte 3-4 hodiny pred spaním. Môžete si pripraviť napríklad medovkový čaj s trochou citrónu,“ odporúča odborníčka.

Sandra Vaceková odporúča konzumovať veľa čerstvej zeleniny a ovocia.

Letné nástrahy

A aby to nebolo také ideálne, v lete na nás striehnu aj nástrahy. Zmrzlina a grilovanie. Grilovanie ale nemusí byť podľa slov Vacekovej nezdravé. Stačí dodržať niekoľko zásad. Na klobásky a špekáčky zabudnite a uprednostnite radšej kvalitné mäso. Nekupujte mäso marinované vákuovo balené, marinádu si pripravte domácu. Soľ v marináde nie je podľa odborníčky vhodná. Vplyvom vysokej teploty sa soľ s bielkovinami stáva potenciálnym zdrojom tzv. nitrozamínov, silných karcinogénov. K mäsu pridajte čo najviac zeleniny. Na gril sa najviac hodí cuketa, baklažán, špargľa, paradajky, paprika, šampiňóny a veľmi chutné je aj grilované ovocie, ako ananás, jablko či hruška.

„Zeleninu je najzdravšie ugrilovať na sucho bez tuku, soli a korenín. Ak zeleninu pred grilovaním posolíte, pustí šťavu a môže byť vysušená. Po grilovaní ju môžete potrieť domácou marinádou z kvalitného panenského oleja, soli, byliniek a cesnaku. Pamätajte tiež nato, že pri grilovaní sa kvôli vysokej teplote strácajú vitamíny a živiny, a preto pridajte aj čerstvý zeleninový šalát,“ pokračuje biochemička.

Využite leto čo najlepšie. Oddychujte, stretávajte sa s priateľmi, plávajte a zdravo grilujte. Zdravá strava podporuje trávenie, ktoré je dôležité pre správnu funkciu pečene. Pomocnú ruku pre pečeň môžu podať aj fosfolipidy. Napríklad voľnopredajný liek Essentiale® 300 mg obsahuje esenciálne (základné) fosfolipidy, ktoré sú takmer identické ako fosfolipidy membrán pečeňových buniek. Pri pečeňových ochoreniach, pri ktorých dochádza k poruche látkovej premeny pečeňovej bunky, sú takto podané fosfolipidy prednostne využívané pečeňovými bunkami a zabudovávané do ich bunkovej membrány. Tým prispievajú k obnove štruktúry a funkcií pečeňových buniek a vďaka tomu následne dochádza k urýchľovaniu regenerácie pečeňových buniek.

Pomocnú ruku pre pečeň môžu podať aj fosfolipidy.

Poznáte zásady zdravého grilovania?

 • Najvhodnejší je elektrický, lávový  alebo plynový gril.
 • Ak používate gril na uhlie, vyberte kvalitné uhlie vytvorte pahrebu, aby uhlíky tleli.
 • Gril poriadne očistite od zvyškov starého prepáleného oleja, alebo použite novú grilovaciu podložku.
 • Zamedzte kontaktu mäsa s ohňom, aby tuk z mäsa nekvapkal do ohňa a tieto výpary neboli opätovne v kontakte s mäsom.
 • Mäso musí byť čerstvé a dostatočne prepečené.
 • Hotové mäsom podávajte hneď po upečení, ak to nie je možné, odložte ho radšej do chladničky, pretože počas teplých večerov sa v ňom môžu začať množiť baktérie.
 • Hotové pokrmy nesmú prísť do styku so surovým mäsom, aby nedošlo ku kontaminácií upečených pokrmov.
 • Uprednostnite ryby alebo chudé biele mäso, či mäso z hydiny, zeleninu a sójové produkty.
 • Ako prílohu môžete použiť varené zemiaky, domáci kváskový či celozrnný chlieb, ale pokojne ju môžete aj vynechať a nahradiť veľkou porciou čerstvej zeleniny.
 • Kupované hotové dresingy by mali byť pre vás tabu, vždy si viete pripraviť domáci dresing z bieleho jogurtu, cesnaku a byliniek.
 • Ak niektoré časti jedla pripečieme, je potrebné ich odstrániť.

Zdroj fotografií: Unsplash

- Reklama -

Súvisiace príspevky

- Reklama -