Autentické príbehy, nadčasové témy

Leto, skryté priamo pred nami

0

S letom sa spája množstvo úžasných zážitkov i ciest za horizonty našich prianí. Spoznávame nové kultúry, atraktívne letoviská a často zabúdame na veci, ktoré ležia priamo pred nami. A pritom leto ponúka úžasnú galériu v prírode, stačí len občas zabudnúť na pracovný stres, vyjsť si za mesto a vrátiť sa do čias, keď sme si s okolitým svetom viac rozumeli.

Veď pozrite, ako sa červenajú čerešne v slnečných lúčoch, alebo akú zvláštnu hru vytvárajú tiene na zelenej pláni pri lese. Čím náš život napreduje, tým viac strácame spojenie s časmi, keď sme počas prázdnin objavovali tajomstvo krajiny v rannom opare, krásu lesa či neopakovateľnú farbu kvetov. Prázdniny sú nenávratne stratené, na nás zostali už len dovolenky či predĺžené víkendy. Kto má právo premýšľať nad bezstarostným letom sú deti. Tak aspoň na chvíľu odhoďme viazanky, hrubé fascikle položme do priehradky, mobilné telefóny umlčme a vyberme sa za hľadaním strateného pokoja.

Na to, aby sme našli pokoj v duši nie je potrebné cestovať stovky kilometrov. Celkom postačí krátka vychádzka do prírody, kde minúty plynú pomalšie a ľudský ruch nahrádzajú nové zvuky. Vtedy sa dokážeme pozrieť hlbšie do svojho vnútra, premýšľať nad obyčajnými vecami.

Ľubomír Karšai dokázal zachytiť objektívom čiastočky pohody, ktoré ponúkame všetkým, ktorí sa ešte nerozhodli spoznať dávnu podstatu sveta. Jednoduchá krása je nenahraditeľná.

Peter Fritz                                               Photos: Ľubomír Karšai

www.countrylife.co.uk