Autentické príbehy, nadčasové témy

Liečba bahnom zvyšuje imunitu, pomôže aj pri psoriáze

- Reklama -

Svetový deň psoriázy si pripomíname 29. októbra. Práve bahno je známe svojimi blahodárnymi účinkami pri kožných ochoreniach.

Psoriáza, ľudovo nazývaná aj lupienka, je autoimunitné ochorenie, ktoré sa prejavuje ako chronické zápalové ochorenie kože. V dôsledku tohto zápalu sa kožné bunky v postihnutých oblastiach reprodukujú 3 až 6 dní, namiesto bežných 28 dní čo vedie ku vzniku zhrubnutých šupinatých ložísk. Pri psoriáze je koža suchá, červená, posiata šupinkami, ktoré sa najčastejšie vyskytujú na lakťoch, kolenách, pokožke hlavy, rúk a nôh. Medzi typické príznaky patrí svrbenie, podráždenie a bolesť. Okrem kože bývajú postihnuté aj nechty a kĺby. Ako uvádza Národný ústav reumatických chorôb, u 10 až 40% pacientov trpiacich psoriázou môže vzniknúť chronické reumatické ochorenie nazývané psoriatická artritída. 

Psoriáza je geneticky podmienené ochorenie, ktoré sa dlhodobo nemusí navonok prejaviť, môže však vypuknúť pod vplyvom určitých podnetov ako je napríklad stres, bakteriálna infekcia (napr. streptokoková angína), nezdravý životný štýl, či mechanické alebo chemické poškodenie kože.

Psoriáza sa môže objavovať cyklicky, to znamená, že ju spustia určité faktory ako stres, gravidita, infekcia, alebo sa zhorší v určitých obdobiach roka (hlavne v zime). Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je celosvetový výskyt psoriázy okolo 2%, ale štúdie v rozvinutých krajinách hlásia vyšší výskyt tohto ochorenia, v priemere 4,6%.

Takmer dve tretiny ľudí so psoriázou majú miernu formu choroby, s menej ako 3% postihnutej kože. Riziko rozvoja psoriázy u dieťaťa je 41%-né, ak obaja rodičia trpia psoriázou, 14% ak ju má jeden z rodičov a 6% v prípade ak ju má súrodenec. Psoriáza nie je nákazlivá, život ohrozujúca choroba, avšak podľa štúdií majú psoriatici vyššie riziko vzniku a rozvoja cukrovky, artritídy, srdcových chorôb a depresie. Epidemiologické pozorovania dokázali, že ťažkí psoriatici žijú v priemere o 10 rokov menej ako priemerná populácia. Podľa WHO sa toto ochorenie môže prejaviť v akomkoľvek veku, najčastejšie sa po prvý raz objaví vo veku medzi 15-tym až 35-tym rokom.

Asi u tri štvrtiny pacientov je nástup psoriázy pred dosiahnutím 40-teho roku života a asi u jednej tretiny toto ochorenie vypukne pred dosiahnutím 20. roku. Psoriáza sa vyskytuje u 0,70% detí. Napriek tomu, že psoriáza nie je nákazlivá, často negatívne ovplyvňuje nielen fyzické zdravie pacienta, ale aj psychické. Ľudia trpiaci týmto ochorením nezriedka trpia depresiou, majú problém v intímnom, ale i pracovnom živote. Neliečená alebo nedostatočne liečená psoriáza výrazne znižuje kvalitu života väčšiny pacientov, pritom v súčasnosti už existuje viacero typov liečby, ktoré dokážu ochorenie udržať pod kontrolou. Medzi veľmi účinné spôsoby liečby patrí biologická liečba, pri ktorej býva vysoká a dlhodobá úspešnosť s minimom nežiaducich účinkov. 

Zmierniť príznaky? Pomôcť môže aj bahenná maska

“K príznakom psoriázy patrí červená svrbiaca pokožka, suché a šupinaté prstencové/okrúhle škvrny. Tie sa nachádzajú najmä na kolenných a lakťových záhyboch. Psoriáza sa často vyskytuje aj na tvári a vlasovej pokožke. Na psoriáze je nepríjemné svrbenie, ktoré sa v strese ešte zhoršuje. Zatiaľ sa psoriáza nedá úplne vyliečiť, jej príznaky sa dajú zmierniť. Medzi vhodné a veľmi účinné spôsoby liečby patria bahenné procedúry,” hovorí Monika Spolníková, obchodná riaditeľka Blackmud.

Maska z morského bahna s morským lúhom

Telová maska obsahuje všetky zložky, minerály a mikroflóru čiernomorského lúhu a bahna z ústia Čierneho mora. Produkt je zmesou čiernomorského liečivého bahna a stabilizovaného čiernomorského lúhu. Bahno je filtrované a čistené od nečistôt, aby ste si čo najbezpečnejšie užili jeho overené výhody na telo a pokožku tela.

Pre koho je určená?

Telová maska ​​je vhodná pre všetky typy pleti. Mikroelementy a minerály prenikajúce cez pokožku majú osviežujúci, tonizujúci a hydratačný účinok na oblasti tela, kde sa aplikuje. Maska z bahna blahodárne pôsobí aj na bradu a fúzy, už po prvej aplikácii je brada mäkkšia a jemnejšia. Ak sa ho rozhodnete naniesť na tvár, nenanášajte veľké množstvo a obmedzte čas použitia na maximálne 30 minút.

Ako na to?

Balenie (bez otvárania) vložte do predhriatej vody na 38 – 40 stupňov Celzia na cca 5 minút. Časť masky sa nanáša v hrubej vrstve na telo ručne alebo štetcom. Pre lepší efekt zabaľte fóliou, na ňu uterák a po cca 30-40 minútach pobytu opláchnite čistou vodou bez použitia mydla alebo sprchového gélu. Aplikuje sa 1-2 krát denne. Odporúča sa 12-14 procedúr, ale výsledky sú viditeľné už po prvej aplikácii. 

Zdroj: ÚVZ SR, https://www.blackmud.eu/

Nenechajte si ujsť

- Reklama -

Súvisiace príspevky

- Reklama -