Autentické príbehy, nadčasové témy

Liečivá sila bieleho čaju

0

Skúseného gurmána nemusí potešiť len pohár lahodného vína alebo prvotriednej whisky. Skvele pochutiť si môže napríklad aj na nealkoholickom nápoji – osviežujúcom, exotickom, voňavom. Ak je navyše pripravovaný s láskou, chutí o to väčšmi. Biely čaj označujú mnohí gurmáni pojmom „lahodný”. Napriek tomu však ostáva vo viacerých oblastiach sveta ešte vždy pomerne vzácny. Aj kvôli jeho nevšednosti by bolo vhodné venovať mu v našom miliónovom meste jednu osobitnú kapitolu.

Biely čaj pochádza takmer výlučne z Číny, v malých množstvách je však dostupný aj na Srí Lanke, v Indii a istých špecifických oblastiach Afriky. Lístky rastliny Camellia sinensis sa zbierajú ešte pred rozvinutím, následné spracovanie spočíva v ich postupnom zavädnutí. Neskôr nasleduje fáza pomalého sušenia, neraz aj na priamom slnku. Vôňa čajových lístkov je veľmi jemná, preto pri ich zbere musia byť dodržané isté opatrenia. Zberači majú zakázané fajčiť a konzumovať výrazne aromatické jedlá a nápoje. Povolený nie je napríklad cesnak, cibuľa ani alkohol, ktoré by mohli prirodzenú vôňu čajových lístkov potlačiť. Aj preto sú za ideálnych zberačov považované mladé ženy, nakoľko sa predpokladá, že nefajčia ani nekonzumujú alkohol.

Biely, nefermentovaný čaj má príjemnú vôňu s nepatrným nádychom exotiky, jeho chuť môžeme označiť za jemne hodvábnu a mierne nasladlú. Ľudia si ju veľmi rýchlo obľúbia a túžia ju opäť okúsiť. Osviežujúci nápoj je však vysoko cenený aj kvôli regeneračným účinkom. Okrem toho obsahuje látky, ktoré významne prospievajú ľudskému organizmu a zároveň pomáhajú pri prevencii pred rozmanitými chorobami. Viaceré štúdie informujú aj o jeho výraznej pomoci pri redukcii telesnej hmotnosti.
bielom čaji sa nachádzajú polyfenoly, teda silné oxidanty, ktoré dokážu bojovať s rakovinotvornými bunkami. Nezanedbateľné sú aj látky napomáhajúce pri redukovaní príznakov cukrovky.

Úmrtiam na srdcovo-cievne ochorenia alebo infarkt patrí ešte stále veľké percento v celosvetovom meradle. Pravidelná konzumácia bieleho čaju môže riziko zlyhania dôležitých životných orgánov redukovať. Taktiež pomáha pri posilňovaní imunity a pri zlepšovaní cirkulácie krvi v krvnom obehu.
Aj napriek tomu, že príprava bieleho čaju je pomerne jednoduchá a nevyžaduje si veľké úsilie, cena nápoja ostáva vysoká. Je to najmä kvôli vyššie uvedeným pozitívnym účinkom na ľudský organizmus i kvalitnej skladbe látok hlavne kyseliny askorbovej, vitamínov skupiny B, flavonoidov a iných antioxidantov, ktoré sú prospešné pri prevencii voči vzniku rakovinového tumoru.

Nanešťastie Európania alebo Američania môžu len zriedkakedy využiť účinky tohto osviežujúceho blahodárneho nápoja. Biely čaj je totiž neveľmi uspôsobený na transport, obzvlášť na veľké vzdialenosti. Hoci vysušené čajové lístky a púčiky sa prepravujú v špeciálnom balení, len ťažko je možné zachovať ich pôvodnú prirodzenú chuť a vôňu.
A ako sa biely čaj pripravuje? Voda na jeho použitie nesmie byť vriaca, mala by mať okolo 80 stupňov. Nechá sa vylúhovať od dvoch do troch, maximálne piatich minút. Keďže je čaj mimoriadne kvalitný môže poslúžiť až na päť nálevov.
Biely čaj, ktorý popíjal pred už niekoľkými storočiami aj čínsky cisár Huj-čong, sa zvykne dochucovať jasmínom alebo amaranthom. Medzi jeho najvýznamnejšie druhy patria China Pai Mu Tan, Darjeeling MoodakoteeWhite Broken, China White Hair a  China White Monkey.

Marcel Letko                                          Photos: ISIFA

www.whiteteaguide.com