Autentické príbehy, nadčasové témy

Live your dreams like TerezaInOslo.com

0
Live your dreams  like TerezaInOslo.com
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Chýba vám inšpirácia, ako žiť svoj život podľa vašich snov? Myslíte, že práve vaše sny sú nereálne a s hnevom ich hádžete koša? Možno si to isté niekedy myslela aj Tereza Salte, ktorú v blogerskom svete všetci poznajú pod menom TerezaInOslo. Jej blog je o živote v Nórsku, o láske, o cestovaní, o tom, ako s nórskym manželom pripravovala svadbu, ale aj o tom, ako ťažko sa hľadá práca snov v cudzej krajine. Skrátka, do svojho života, svojich radostí aj pochýb prostredníctvom blogu zasväcovala svojich čitateľov.

Netrvalo dlho a príjemný a úprimný štýl Terezinho písania si získal široké publikum. Ba čo viac, blog sa pre mnohých z nich stal zdrojom inšpirácie, ako vziať život do svojich rúk. Tereza bloguje takmer päť rokov a už dva roky po sebe získala prestížne ocenenie Blogerka roka (2014 a 2015) v Českej republike. Momentálne vymenila nórsky pokoj za rušný život v Prahe, kde spolu s manželom založila vlastnú firmu Elite Bloggers. A ako sa zo záľuby môže stať práca na trvalý úväzok? O tom, ale aj o mnohých ďalších aspektoch, ktoré formovali Terezin profesijný aj osobný život, nám porozprávala samotná autorka úspešného blogu TerezaInOslo.

small_1

Prečo ste sa rozhodli odísť do Nórska?

Do Nórska som sa odsťahovala v septembri 2011 za svojím vtedajším priateľom, z ktorého sa po dvoch rokoch stal môj manžel. Srdce ma vždy ťahalo do Škandinávie, ani neviem prečo. Možno preto, lebo som si medzi Severanmi pripadala ako doma. Mám severské rysy, plavé vlasy a zdá sa mi, že mám aj veľmi podobný štýl života a premýšľanie. Trúfam si povedať, že so severskými národmi musím byť nejako geneticky prepojená. Inak si to nedokážem vysvetliť.

V čom sa životný štýl Nórov líši od toho nášho, „československého“?

Nórsko je nádherná a pokojná krajina. Život mi tam až do chvíle, keď som si dlhý čas nemohla nájsť prácu v odbore, pripadal omnoho jednoduchší ako v Českej republike. Väčšina vecí tam naozaj funguje. Ako na úradoch, tak pri štúdiu na univerzite. Žilo sa mi tam veľmi dobre. Nórsky vzduch mi chýba rovnako ako fakt, že Oslo je malé, veľmi čisté a úzko spojené s nádhernou a divokou prírodou. Nikdy ma neprestane udivovať Oslo fjord, ktorý je úchvatný za každého počasia a ročného obdobia. Niekedy dramatický, niekedy zamrznutý, inokedy romantický. Zimy boli niekedy ponurejšie a nikdy som sa nemohla dočkať jari a svetlých dní. Čo sa týka životného štýlu, ten nórsky mi pripadá omnoho zdravší. Nóri veľmi často športujú, žijú v súlade s prírodou. Už od útleho veku trávia väčšinu času vonku, menej pracujú a viac odpočívajú. Podľa môjho názoru má tento pomalší životný štýl veľmi dobrý vplyv na zdravie a spokojnosť ľudí. Tú spokojnosť a pohodu zacítite od prvej chvíle. Aspoň ja som ju pocítila.

Dvakrát po sebe ste získali ocenenie Blogerka roka. Badáte nejaké zmeny vo svojom živote po dvojnásobnom ocenení?

Spolu s víťazstvom prišla aj obrovská motivácia písať ďalej, možno aj vo väčšej frekvencii, a blog neustále zlepšovať. Je to neopísateľne nádherný pocit cítiť tak obrovskú podporu čitateľov, ktorí si našli čas a hlasovali. Vždy to boli, sú aj budú práve moji čitatelia a ich spätná väzba, ktorá ma uisťuje, že písanie blogu má cenu. Ak sa nájde aspoň jeden človek, ktorým môj životný príbeh pohne a inšpiruje ho plniť si hoci aj jediný sen, má to pre mňa zmysel. Výhra v Blogerke roka je pre mňa čerešničkou na už aj tak výbornej torte. Občas ma na ulici stretne niektorý z mojich čitateľov. Vždy sa veľmi teším, keď môžem niekoho ďalšieho spoznať aj osobne. Presviedča ma to o tom, že čísla, ktoré vidím na blogu každý deň, predstavujú reálnych ľudí. A nejaké ďalšie zmeny? Ľudia ma začali oslovovať pre celý rad zaujímavých aj nezaujímavých projektov. Chodí mi veľmi veľa e-mailov. Než som začala písať blog, prišiel mi zhruba jeden za deň. Dnes sú ich desiatky. Občas ma to trochu aj desí.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Čo vám písanie blogu dalo a čo vzalo?

Písanie blogu mi otvorilo mnoho dverí. Niektoré sú veľmi zaujímavé, iné som radšej nechala zavreté. Stretla som veľa zaujímavých a inšpiratívnych ľudí, od ktorých sa vždy snažím niečo naučiť. Veľmi rada počúvam starších, skúsenejších a vzdelanejších ľudí. Písanie blogu mi poskytlo možnosť stretnúť sa s nimi. Mám tú česť pracovať na veľkom množstve projektov, o ktorých sa mi ani nesnívalo. A napokon, písanie blogu mi privialo príležitosť napísať moju vlastnú knihu.
A čo mi písanie blogu vzalo? Možno čas, ktorý by som mohla stráviť inak. Aj keď si to teraz vlastne ani neviem predstaviť. Písanie milujem, takže vynaložený čas vôbec neľutujem. Mnoho ľudí sa ma pýta, či mi nevadí, že blog mi vzal súkromie. Na blogovaní je skvelé to, že je len na vás, čo sa rozhodnete zverejniť. Nikto vás nenúti.

Otvorilo vám písanie blogu nové cesty, čo sa pracovných možností týka?

Áno. A v poslednej dobe ich bolo nezvyčajne veľa. Pred pár dňami som, napríklad, dostala ponuku na miesto šéfredaktorky v jednom časopise. Pred niekoľkými mesiacmi by som si za takou ponukou išla „nohy dolámať“, teraz som vzhľadom na okolnosti musela odmietnuť.

Má vaše blogovanie nejaké presné pravidlá, alebo sa skôr riadite momentálnym rozpoložením a časovými možnosťami?

Niekoľkokrát som sa snažila nastaviť si nejaké pravidlá – napríklad blogovať vždy v dané dni, alebo pravidelne striedať jednotlivé témy. No nikdy mi to dlho nevydržalo. Postupom času som dospela k tomu, že život sám píše najlepší scenár pre môj blog, a toho sa držím. Píšem, keď mám náladu písať. Niekedy to môže byť dvakrát denne, niekedy len dvakrát týždenne.

Ako vyzerá bežný deň TerezyInOslo v Prahe a ako v Osle?

Bežný deň v Prahe vyzerá dosť hekticky. Skoré vstávanie, beh/jóga/strečing. Priala by som si, aby som cvičením mohla začínať každý deň, ale nie vždy sa to dá. Potom sa s manželom vyberieme do Elite Bloggers Hubu. Je to zázemie pre blogerky, ktoré zastupujeme, a zároveň naša kancelária v jednom. Z práce odchádzame okolo siedmej-ôsmej večer. Spravidla sa zastavíme niekde na večeru, pretože vôbec nestíham variť, nieto ešte nakupovať suroviny. Večer sa snažím ešte odpovedať na e-maily od čitateľov, alebo napísať dojmy z celého dňa. Väčšinou pri tom aj zaspím.

small_4
Deň TerezyInOslo v Osle býval omnoho pokojnejší a možno aj nudnejší. Nestretávala som sa často s ľuďmi. Boli dni, keď som za celý deň videla len manžela Johna Erika. V zime som rada vyspávala, pretože bola dlho tma. V lete som ráno chodievala behať. Mala som veľa času na cvičenie, niekedy som cvičila aj niekoľko hodín denne. Posledný polrok som väčšinu dní presedela pri počítači a posielala životopisy. Zároveň som pracovala aj na niekoľkých projektoch, dopoludnia som sa, napríklad, vybrala na nákup alebo na prechádzku a každý deň som varila večeru. Myslím, že by som sa do takého života na pár dní rada vrátila. Ale naozaj len na niekoľko dní.

Čo si myslíte o blogoch a sponzorstve? Kde je tá správna hranica, aby reklamy nebolo príliš, ale aby autor blogu mohol využívať výhody, ktoré z nej plynú?

Niekoľko rokov som blogovala bez toho, aby som z blogu mala nejaké výhody. Bola som úplným odporcom reklamy na blogu a tvrdila som, že ju tam nikdy mať nebudem. V tej chvíli som si neuvedomovala, že mojim čitateľom mnoho vecí odporúčam, a tak vlastne reklamu na blogu mám, len za ňu nie som platená. V časoch, keď som v Nórsku študovala na univerzite a zároveň aj pracovala, mi na blogovanie nezostával čas. Trhalo mi srdce, že denne na blog prídu tisícky ľudí čakajúcich na článok, ktorý tam zasa nie je. Dlho som premýšľala, ako by som si mohla dovoliť blogovať naplno. Odpoveď bola jednoduchá. Uvedomila som si, že ak chcem takto pôsobiť ďalej, musím nájsť vhodnú formu, ako byť aspoň sčasti za prácu na blogu finančne ohodnotená. Mnoho ponúk na spoluprácu som zo začiatku odmietala. Keď však prišla prvá, ktorá ma zaujala práve preto, že som produkt od tejto firmy niekoľko rokov sama používala a milovala, našla som cestu prijateľnú pre mňa aj pre mojich čitateľov. Ponúkli mi skvelé podmienky aj finančné ohodnotenie a dali mi úplnú voľnosť vo forme propagácie, a to dávalo zmysel. Pochopila som, že som to ja, kto určuje podmienky spolupráce. Nikdy by som na blogu neodporučila produkt, ktorému stopercentne neverím, alebo ho sama nepoužívam. Jedna z mojich najobľúbenejších spoluprác je tá s mojím obľúbeným kvetinárstvom v Prahe, z ktorého mi pravidelne posielajú čerstvé kvety. Veľký dôraz však kladiem na to, aby blogovanie zostalo etické a aby reklama na blogu bola označená. Keď som raz porovnala čítanosť môjho blogu s niektorými obľúbenými online médiami, ostala som v šoku. Tá moja rôzne online médiá mnohonásobne prevyšovala! Premýšľala som teda nad rozdielom. Prečo redaktorky online médií s menším zásahom majú pravidelný príjem, a ja nie? Myslím, že v tej chvíli som našla pekný balans.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Myslíte si, že blogová scéna v Česku je na takej úrovni, aby sa blogovanie mohlo stať prácou na plný úväzok?

Áno, niektoré blogerky sa už dnes blogovaním živia. Situácia sa neustále mení. Keď blogerky finančne ohodnotíte, motivujete ich zlepšovať sa a vzdelávať v odboroch, o ktorých píšu. Alebo dať výpoveď v práci, ktorá ich nenapĺňa a venovať sa naplno blogu.

Ako je to s blogmi v Nórsku? Dá sa tam blogovaním živiť?

Áno, a blogerov sú tu stovky! Je to na úplne inej úrovni. Blogerky sú novodobé celebrity, pretože ide o reálnych ľudí s reálnym životom. Žiadne umelo vytvorené celebrity. Myslím, že verejnosť vyhľadáva skôr bežného človeka, ktorý denne rieši podobné strasti a aj slasti života.

Poznajú dvojnásobnú českú Blogerku roka aj v Nórsku?

Našťastie nie. Keď som na jednej nórskej party u priateľov povedala, že som česká Blogerka roka, skupinka ľudí sa začala nervózne rozhliadať a hľadať bodyguardov. Nórska Blogerka roka si užíva nekonečnú pozornosť médií aj širokej verejnosti.

Z vášho blogu vieme, že momentálne pracujete na vlastnej knihe. Čo vás najviac inšpiruje pri jej písaní?

Samotný život a čitatelia, ktorí na knihu netrpezlivo čakajú. Napísať knihu bol vždy môj veľký sen. Fakt, že na to nemám toľko času, koľko by som chcela, ma občas v noci budí zo spánku.

V článkoch často píšete aj o nórskom manželovi a vašom krásnom vzťahu.

To je milé. Ďakujem. Čitatelia môjho blogu majú Johna Erika veľmi radi. Často sa ma pýtajú, kedy už zas budem písať o ňom. Občas mi zdieľa „guest post“, ktorý už pravidelne trhá rekordy návštevnosti blogu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Momentálne často spomínate aj spoločný biznis. Prezradíte, o čo ide?

Naša myšlienka vznikla minulý rok v lete, keď ma oslovila nórska agentúra zastupujúca blogerky. Zastupovali by ma pri vyjednávaní marketingových spoluprác, s ktorými by som mohla, alebo nemusela súhlasiť. Bola som nadšená, lebo by mi dali šancu robiť to, čo milujem a byť za to aj čiastočne finančne ohodnotená. Môj manžel John Erik ale vzápätí dostal nápad, že podobný koncept úplne chýba v Českej republike. Hneď som jeho myšlienky zavrhla. Nechcela som prísť o takú skvelú príležitosť, bála som sa razantnej zmeny a nechcelo sa mi sťahovať z Nórska. Trvalo pár dní, než ma presvedčil. Mal skvelé argumenty a nezabudnuteľnú iskru v očiach. Cítila som, že prišla moja chvíľa splniť mu životný sen. Robili sme rýchlo, pretože sme si uvedomili, že sme našli dieru na trhu. A tak sme založili Elite Bloggers. Naša agentúra v tejto chvíli zastupuje 19 blogeriek (tie tvoria obsah pre 16 blogov) a sprostredkúva marketingové kampane klientom. V decembri sme otvorili Elite Bloggers Hub, kam môžu naše blogerky kedykoľvek prísť tvoriť, fotiť, alebo sa len tak stretávať a motivovať. Zakladáme si na transparentnosti dát a pre každú firmu tvoríme kampaň na mieru. Do kampaní vždy vyberieme blogerky s najvhodnejším zameraním a cieľovou skupinou. Klient musí súhlasiť s tým, že blogerka má voľnosť napísať o jeho produkte či službe svoj úprimný názor. Kvalitné blogerky musia byť za čas, dôveru čitateľov a úprimnosť adekvátne ohodnotené. Ceny máme nastavené na základe návštevnosti blogu a zásahu blogeriek na sociálnych sieťach. Každú reklamu, ktorú zaistí Elite Bloggers, označujeme, aby sme čitateľov neklamali.

V tejto urýchlenej dobe je pre mnohých najväčším luxusom čas. Čas na svoje koníčky, milovaných ľudí, čas len tak byť. Čo najradšej robíte, keď nič nemusíte? Čo znamená luxus pre vás?

Ani si nepamätám, kedy som nič nemusela. Ale milujem dlhé brunche (neskoré raňajky či skoré obedy, pozn. red.) s priateľmi, rodinou, alebo len s manželom. Dokážeme sedieť, jesť a rozprávať sa aj niekoľko hodín. Luxus pre mňa znamená mať voľnosť robiť v živote to, čo ma baví. To sa mi v ostatných mesiacoch aj splnilo. Cesta však bola veľmi náročná a často dosť tŕnistá. Niekoľkokrát som to chcela vzdať. Výsledok ale stojí za to! Robím kreatívnu prácu a denne stretávam zaujímavých ľudí. Možno preto dokážem tráviť v práci oveľa viac hodín, než je bežné. Keď nepracujem, tak píšem blog. Takže mám vlastne celkom luxusný život.

Veronika Nováková
V spolupráci: Tereza Salte; autorka blogu TerezaInOslo
Foto: archív Terezy Salte, Lukáš Koňařík
http://www.terezainoslo.com/