Autentické príbehy, nadčasové témy

LOISIUM HOTEL – vinná réva modernej architektúry

0

Na okraji mestečka Langenlois, štyridsaťpäť minút cesty západne od Viedne, na mierne sa zvažujúcom svahu pôvabnej vinice, kolektív amerických architektov zo štúdia Steven Holl Architects  vystaval veľmi netradičné vinárske centrum. To už z diaľky ozvláštňuje už aj tak dosť zaujímavú prírodnú scenériu a v ostrom kontraste s vyčačkanými barokovými budovami, ktoré lemujú ulice Langenloisu, je farebnou a hranatou kompozíciou skla a hliníka.

Prvky modernej architektúry hotelového komplexu veľmi citlivo vystupujú do popredia na pozadí idylického výhľadu na okolité pravidelné rady priľahlej vinice, spájajúc asketizmus strohého architektonického dizajnu, skvelé jedlo, víno a jedinečný pôžitok zo služieb miestnych Aveda kúpelov. Je to prvý rezort takéhoto druhu v Rakúsku. Projekt pozostáva z troch častí: z pôvodných deväťsto rokov starých pivníc, ktoré sú sprístupnené aj návštevníkom hotela, vínneho centra a hotelového spa komplexu. Ak by sme sa na celý komplex pozreli z vtáčej perspektívy, zistili by sme, že pôdorys pôvodných starých pivníc pripomína abstraktný trojrozmerný tvar rozrastenej vetvy stromu. Tvorí základ členitých, navzájom poprepájaných nadzemných častí, z ktorých každá si ponecháva svoje vlastné individuálne kvality v priestore, materiáloch a osvetlení.  Exteriér je obložený prírodnými materiálmi ako je masívne drevo a dominantná časť hotela je vďaka obloženiu z erodovaných oceľových platní výraznej červenej farby.

Hotelový komplex má 82 izieb a apartmánov, reštauráciu, v ktorej polichotia chuťovým bunkám až stotridsiatich hostí, vínny bar, knižnicu, štyri konferenčné miestnosti a wellnes a spa komplex rozprestierajúci sa až na troch poschodiach, zaberajúc tak priestor neuveriteľných 950 m2. Kým prízemie je otvorené a presvetlené, vyššie poschodia s izbami a apartmánmi poskytujú oveľa viac súkromia. Jeden z najznámejších rakúskych šéfkuchárov, Helmut Österreicher pripravil v reštaurácii pre hostí exkluzívne menu, ktoré ako on sám hovorí: „Je nekomplikovanou ponukou spájajúcou autentické chute miestnej kuchyne a pikantného dotyku čerstvosti a jednoduchosti zdravej ľahkej medzinárodnej kuchyne.

V kúpeľoch návštevníkom pripravia zábaly a procedúry z výťažkov z hroznových bobúľ, či listov viniča miestnych viníc, ba dokonca tých, ktorí túžia po tak trochu netradičnej skrášľovacej procedúre, ponoria celých do vínneho suda.  
Ak by návštevníkov hotela nebodaj omrzelo vychutnávanie si pohárikov chutného vínka na priľahlom nádvorí a terase, či užívanie si pôžitkov wellnes centra, okolie hotela je známe blízkosťou historických mestečiek, zámkov a rôznych športových a kultúrnych aktivít.

Michaela Fuleková                                                     Photos: Loisium PRESS

www.stevenholl.com
www.loisium.at