Autentické príbehy, nadčasové témy

Louis Vuitton je kráľom luxusu už 155 rokov

0

Louis Vuitton, jedna z najznámejších svetových módnych značiek, oslavuje tento rok 155. výročie svojho vzniku. Jej úspešná história sa začala písať v roku 1854, kedy ju samotný Louis Vuitton založil. Svoje podnikanie najprv Vuitton realizoval ako predajca a distribútor kufrov a cestovných tašiek. Neskôr, na začiatku 20. storočia, svoje aktivity rozšíril na celé spektrum módnych artiklov.

V súčasnosti predstavuje Louis Vuitton, všeobecne známy pod skratkou LV, symbol luxusu a kvality na celom svete. Vyrába sa tradičnými metódami už niekoľko generácií. Túto francúzsku značku preslávili najmä typické kabelky. Známe sú však iné doplnky – peňaženky, diáre, sady cestovných kufrov a tašiek či tašky na notebooky. Samozrejme, nechýbajú pánske kolekcie, šperky, perá a kravaty.

Hádam niet ženy, ktorá by o svojej „Vuittonke“ nesnívala – ak už zrovna nepatrí medzi šťastné majiteľky. Tašky LV nosia či nosili desiatky celebrít –  spomeňme napríklad Audrey Hepburn, Patis Hilton, Victoria Backham či Catherine Deneuve. Najnovšie je tvárou reklamnej kampane LV aj popová kráľovná Madonna.

Popri logu LV sa symbolom značky stala aj typická „kvietkovaná“ potlač, takzvaný Monogram Canvas. Oba znaky  sú mimoriadne obľúbeným terčom falšovateľov – LV je podľa vyjadrení odborníkov najviac falšovanou luxusnou značkou na svete. Boj proti „fake-om“ je častokrát márny. Kúpiť napodobeninu značkovej kabelky je možné na celom svete. Chcete „zaručene pravú“ tašku LV za 50 EUR? Stačí sa napríklad poprechádzať po niekoľkých uliciach v Benátkach.

„Tradícia. To je slovo, ktoré charakterizuje našu spoločnosť – vďaka dlhej a hrdej histórii,“ tvrdia zástupcovia LV. Vyzdvihujú tiež, že značka sa z miestnej francúzskej, rýchlo stala známou v Británii a neskôr na celom svete.

LV je od roku 1987 súčasťou skupiny LVMH, ktorá je jednou z najväčších na svetovom trhu s luxusnými produktmi. Chod LV zabezpečuje takmer 10 tisíc zamestnancov v 85 pracovných pozíciách. Firma má 14 výrobných a vývojových oddelení a vyše 300 obchodov v 44 krajinách sveta. Slovensko žiaľ chýba; priaznivcom tejto značky musia stačiť obchody v Prahe a Viedni.

František Kvarda                    Photos: ISIFA

www.louisvuitton.com