Autentické príbehy, nadčasové témy

Luxus a osobnosti / s Asmat Shanava

0

Musím sa priznať, že nebolo jednoduché vybrať tú správnu definíciu luxusu, pretože každý z nás si svoj luxus nosí v sebe. Ľudia sú rôznorodí a taký je aj ich vzťah ku krásnym, kvalitným veciam. Určite, že mám rada pekný tovar a nepatrím k tým ľuďom, ktorí sa snažia za každú cenu ušetriť na úkor kvality a prenechať tak miesto kvantite.

Týmto smerom by som sa vydala na mojej ceste za hľadaním podstaty luxusu. Žijem už dlhé obdobie v Karlových Varoch, kde vlastním gruzínsku reštauráciu Pirosmani. Pokiaľ môžem jasne stanoviť definíciu „nadhodnoty“, ako v minulých dobách s radosťou nazývali niektorí ľudia luxus, tak by som ju spojila s pohostinnosťou, radosťou stretávať skvelých ľudí, komunikovať s nimi a ponúkať im služby na vysokej úrovni. Podľa mňa môže táto cesta pozdvihnúť človeka a jeho túžby po kráse, na pre mnohých, doposiaľ nepoznanú úroveň. Mohli by to vyskúšať špičkoví manažéri či úspešní ľudia, trochu sa skloniť a pozrieť na svet pohľadom, ktorý vychádza zvnútra. Pretože záujem o ľudí bol vždyvýsadou veľkých. Častokrát práve táto vlastnosť rozhodovala o tom, kto je priemerný a kto bude stúpať až  na vrchol. A v tom je ukrytý luxus. No, za najväčší luxus, ktorému sa nevyrovnajú ani najjagavejšie jachty v St. Tropez či exkluzívny tovar v módnych domoch, považujem priateľstvo. Mala som sama možnosť zistiť, aké dôležité je priateľstvo v živote človeka.

Pokiaľ ste obklopení množstvom ľudí, navyknutí na ich spoločnosť, pochvaly, neuvedomujete si, aká tenká môže byť hranica priazne a nepriazne, veselej vravy a samoty. Je ako nitka, ktorú dokáže pretrhnúť jeden obyčajný závan osudu. Keď sme prišli s manželom do Karlových Varov, odrazu nás obklopila cudzia realita, žili sme v inom meste, v prostredí s odlišným štýlom života. Odkázaní len na seba a vlastné rozhodnutia. Zdalo sa, že všetko sa vyvinie veľmi úspešne a my dosiahneme bez väčších problémov cieľ, ktorý sme si vytýčili. Pracovali sme na naplnení nášho sna – otvoriť v tomto prekrásnom kúpeľnom meste vlastnú reštauráciu. Osud však zakročil nečakane a bez akéhokoľvek varovania. V zlomku sekundy sa mi pred očami zrútil celý svet. Manžel zomrel a ja som zostala sama, odkázaná len na seba. Vtedy som objavila silu priateľstva. Ľudia, o ktorých som si myslela, že sú ľahostajní k problémom iných, sa mi snažili pomôcť, a za to, že dnes si môžem užiť aj veľký diel luxusu, im patrí veľká vďaka. Od tohto, takého nepriaznivého obdobia, si uvedomujem, že medziľudské vzťahy a snahu pochopiť človeka by sme mali povzniesť nad všetky hodnoty života.

To je v dnešnej dobe, keď sa nedokážeme obzrieť za „včerajškom“, keď sledujeme osudy, ktoré sa nás netýkajú a hľadíme na ne s odstupom, dokonalým luxusom. Možno len kúsok presvedčenia by pomohlo vrátiť do našich „jednotvárnych“ životov radosť a dostatok lásky. A práve lásku považujem za ďalší z atribútov luxusu. Pokiaľ mám charakterizovať luxusný životný štýl a môj vzťah k nemu, tak nechcem pôsobiť ako človek, ktorý sa na jednej strane snaží presviedčať o svojom „zdravom“ postoji a potom sa ukrýva v anonymite. Luxus si dokážem užiť a nehanbím sa to priznať. No o tejto veličine je v súčasnosti náročné písať, pretože kríza zasiahla aj luxusný sektor, hoci nie až takým dramatickým spôsobom. Dôležité je však vyjadriť myšlienku, že aj úspešní ľudia dokážu šetriť a rozlúčiť sa s niektorými vecami, ktoré ešte prednedávnom patrili k bežnej súčasti ich každodenného rituálu. Dosť bolo však negatívnych slov. Preferujem pozitívne myslenie a pozitívnych ľudí. Na svete sme aj preto, aby sme si luxus užívali. Preto si veľmi prajem, aby sa ľudia v týchto náročných časoch neopúšťali a nesnažili uzamknúť do ulít, neprestali komunikovať, nežili len pre základné potreby. Uvedomujem si, že množstvo ľudí bojuje s existenčnými problémami, ale na druhej strane je tu skupina ľudí, ktorá stále dokáže nachádzať potešenie v „nadhodnote“.

Veď práve spoločnosti zamerané na výrobu luxusných výrobkov, či už sa jedná o módne domy, producentov kvalitných hodiniek, šperkov pokračujú vo svojom poslaní. Nevzdávajú sa, sú rozhodnuté naďalej prinášať potešenie tým ľuďom, ktorí o ich produkty stoja a dokážu ich oceniť. Osobne mám rada kvalitné výrobky, osvedčené značky. Prečo si nedopriať potešenie z majstrovských kúskov talentovaných návrhárov, šperkárov, hodinárov, či obuvníkov? S rozumným prístupom k súčasnej situácii je možné si predsa luxus užívať ďalej. Tak sa neokrádajme o skvelé zážitky. Stačí si len stanoviť konkrétne priority a zistiť, že život je stále krásny. A žiť je luxus.

Asmat Shanava             Photos: Asmat Shanava Archive

www.karlovy-vary.cz