Autentické príbehy, nadčasové témy

Luxus a osobnosti / s Isabell Kristensen

0

Pohľad na luxusný svet môže v konečnom význame vyznieť rôznorodo. Úspešní ľudia si dokážu luxusný životný štýl vychutnávať a každý nový produkt, či už z portfólia módnych značiek, alebo cestovania znamená pre nich potešenie. Iní považujú trblietavý svet luxusu za nepotrebný, bez ktorého je možné celkom pekne žiť. Kde je ukrytá pravda?

Luxusný svet je odzrkadlením snov ľudí. Práve preto sa považujeme za jedinečných obyvateľov našej planéty, lebo sme medzi mnohými vlastnosťami dostali do vienka aj schopnosť snívať. O potrebe snívania bolo napísaných veľa kníh, ktoré upozorňujú na pozitívny vplyv tejto príjemnej činnosti na ľudské osudy. Vďaka snom rastieme, posúvame sa dopredu a tiež zabúdame na problémy. Kúzlo, farby a sny sú veľmi pozitívne nástroje aj počas obdobia krízy. Takže, luxusný svet je užitočný organizmus, ktorý vás dokáže previesť aj tými najťažšími časmi. V spoločnosti úspešných ľudí, v príjemnom prostredí, obklopení dokonalými výrobkami, s mysľou plnou pozitívnych vecí sme neporaziteľní. Už v časoch môjho detstva som sa snažila nasledovať svoje sny. O tom jasne svedčí aj názov mojej kolekcie „pret-a-porter“ a tiež parfumu, ktoré som nazvala Dreams. Určite budem pokračovať v tomto kurze aj počas súčasného náročného obdobia.

Jednoducho verím, že dopredu sa možno posunúť len vďaka pozitívnemu mysleniu. A aké je postavenie luxusu v súčasnosti? Luxus sa vyvíja aj v nepriaznivom období krízy. Skupina ľudí, ktorá si ho viacmenej užívala aj v minulosti, má k dispozícii dostatok finančných prostriedkov, nepocíti negatívny trend v takých dôsledkoch, ako ostatní obyvatelia. Predpokladám, že luxusu sa dotkne kríza len okrajovo, v menšom meradle, ako v iných odvetviach. Práve vysoká móda – „pret-a-porter“ môže byť zaujímavým príkladom. Módni návrhári pripravujú svoje kolekcie s rovnakým nasadením, bez ohľadov na ekonomickú situáciu. Na druhej strane sa často zamýšľam nad postavením a úlohou luxusu v súčasnosti. Ako som spomínala v úvode, mnohí ho často mylne považujú za zbytočnú súčasť života, ktorá v mnohých prípadoch nie je dôležitá a rozpočet na to, aby si dopriali aspoň čiastočku luxusného životného štýlu, nestačí. Vo väčšine prípadov sa však kritici luxusu mýlia a nedostatočne chápu jeho úlohu v modernej spoločnosti. Luxus nie je len o finančne náročných produktoch, ale aj o kreativite ich tvorcov, kráse, príbehu, ktorý sa za nimi ukrýva. V oblasti mojej tvorby sa snažím dodržiavať vhodnú rovnováhu medzi luxusom a krásou. Čiže za luxus nepovažujem všetko náročné, najdrahšie, „in“. Každý luxusný výrobok musí v prvom rade spĺňať všetky atribúty, ktoré ho na jeho miesto vo vychytených módnych domoch, či butikoch predurčujú. Musí byť kvalitný, príťažlivý a funkčný. Moja kolekcia predstavuje kombináciu tvorivosti, zmyslu pre krásu a eleganciu. Všetky modely sa snažím pripraviť veľmi elegantne, kúzelne a žensky. Počas samotného kreovania môjho oblečenia premýšľam vždy nad tým, ako zvýšiť krásu mojich klientiek. Pracujem s cieľom vytvoriť konkrétny model tak, aby vzbudzoval záujem už z hľadiska vizuálnej stránky, ale tiež sa prispôsobil postave a štýlu majiteľky.

Chcem, aby sa moje zákazníčky cítili jedinečné, krásne, veľmi žensky a pritom ľahúčko. Aby sa ich sny naplnili. Plniť sny ľudí je predsa najväčším luxusom.

Isabell Kristensen                      Photos: Isabell Kristensen Archive

www.isabellkristensen.com