Autentické príbehy, nadčasové témy

Luxus a osobnosti /s Katrinou Campins/

0

Luxus podľa Katriny Campins nedefinuje len cena produktu alebo služieb. V tomto smere je rozhodujúca aj hodnota značky, implementácia jednotlivých luxusných výrobkov či služieb do života a, samozrejme, vplyv na štýl života.   

Pravý luxus predstavuje schopnosť oceniť a vychutnať si istú hodnotu, ktorú luxusný produkt ponúka (dom, vzácna kolekcia hodiniek, zbierka krištáľu). Vo väčšine prípadov neprešiel počas svojho vývoja výraznými zmenami, skôr je ho možné považovať za stálu, nemennú veličinu.
Veľmi často čítame o úspešných príbehoch ľudí, ktorí si vybudovali svoje malé súkromné impériu, získali veľký kapitál, majetok. Obklopili sa luxusným tovarom, bez obmedzenia si môžu dovoliť kúpiť akúkoľvek vec a pritom, akoby im stále niečo unikalo. Vždy, keď sa na nich pozriete, pôsobia dojmom, že stále niečo hľadajú. Všetky pestré farby, lesk, noblesa ukryté v ich vlastnom svete nenapĺňajú ich bytie. A pritom, možno by ich potešila činnosť, ktorej poslaním je pomoc, charita, humanita. Žiadny zo spomínaných atribútov, ktoré aspoň u nás „za morom“ oddeľujú činných od prázdnych ľudských bytostí, zatiaľ neobjavili.
Ale, tiež považujem za nesprávne škatuľkovať ľudí, ktorí majú možnosť obklopiť sa luxusom, do skupiny nenásytných, netolerantných… Charakter sa našťastie nosí v každej spoločenskej skupine.

Trh s luxusným tovarom žije a prosperuje. Je špecifický, pretože v tomto segmente sa globálne kumuluje najviac financií, než kedykoľvek predtým a verím, že tento trend bude naďalej rásť spolu s rastom svetovej ekonomiky. Moderná definícia úspešných ľudí a ich luxusného životného štýlu však nie je už založená na bezduchej prezentácií svojich „výdobytkov“, skôr naopak, títo ľudia sa snažia pôsobiť navonok nenápadne. Žiť naplno neznamená, že ľudia navlečú na seba kostýmy „showmanov“ a budú sa za každú cenu snažiť ukazovať svoje miesto na spoločenskom rebríčku. Pokiaľ túžite po úspechu a luxusných hodnotách, musíte si vždy stanoviť vlastné ciele a vybrať vlastný „recept“ na to, ako ich dosiahnuť. Ale o tom by dokázal hovoriť pravdepodobne každý z nás.
Život v hmotnom zabezpečení nesprevádza len elegancia, tiež zdravá myseľ a zmysel pre realitu, častokrát nekončené hodiny strávené na ceste za dosiahnutím vlastných cieľov. Potom je dokonalé vychutnať si svoj úspech a všetky pôžitky luxusného života.

Nezmyselná „zbierka hocičoho“ môže oslabiť vaše potešenie a efektnú podstatu skutočného luxusu. Napríklad mojím cieľom – ako obchodníčky s luxusnými nehnuteľnosťami –  nie je ponúkať konkrétne produkty, ale predávať životný štýl. JEDEN dom môže byť skutočne odrazom jednej osobnosti. Predstavuje skvelú možnosť, ktorú by si ľudia mali dopriať, samozrejme v primeranom pomere k ich finančným možnostiam. Niekedy dokáže práve jeden dom spôsobiť pozitívne zmeny. Ako príklad by som uviedla príbeh jednej úspešnej osobnosti, s ktorou som sa stretla. Vlastní viac ako 50 domov v rôznych kútoch sveta, opatruje veľkú zbierku hodiniek vyzdobených diamantami a v garážach má ukryté výnimočné športové automobily. Nehnuteľnosti si nedokáže v podstate vychutnať, zbierku hodiniek obnosiť a autá nemá kedy vyskúšať. Na svoje potešenie nemá čas.
V tomto prípade sa luxus mení na nočnú moru. Radosť strieda nespokojnosť, pocit prázdnoty. Na šťastie, väčšina mojich klientov ovláda „umenie žiť“. Mnohí vlastnia apartmán na pláži v Miami Beach, horský dom v Aspene a chatu vo švajčiarskych Alpách. Majú dostatok času na to, aby si dosýta svoj luxus užili a strávili niekoľko mesiacov v roku na rôznych miestach sveta.

Toto smerovanie by sa mohlo stať príkladom modernej definície luxusu – dokázať si naplno vychutnávať život a dosiahnuté hodnoty. Mnohí zo skupiny moderných konzumentov luxusu týmto dokazujú svoj vzťah k životu. Práve oni dokážu naplno využiť silný potenciál luxusného tovaru. Nie sú výstrední, nepodmieňujú svoje konanie iba sile peňazí.
Veľmi dobre známa poučka o tom, že za peniaze si šťastie nekúpite, platí aj dnes. Ale na druhej strane, kto by nemiloval poriadnu porciu luxusu v každodennom živote. Aspoň ja milujem ten pocit, keď si obujem topánky Gucci, vezmem kabelku Prada a posadím sa do svojho Range Roveru. Tieto „luxusné hračky“ vyjadrujú moje úsilie, ktoré vyústilo do konkrétneho výsledku – štýlu života.

Luxus je póza a záleží len na nás, ktorú z póz si vyberieme. Pre inteligentných ľudí  predstavuje luxus skôr darček k narodeninám a s tým spojený pocit radosti, nie symbol spoločenského postavenia. Podobné vnímanie luxusu je príťažlivé a možno takto by mohla vyzerať jeho moderná definícia.

Katrina Campins         Photos: Katrina Campins Archive

www.thecampinscompany.com
www.eluxury.com