Autentické príbehy, nadčasové témy

Luxus anglického vidieka

0

To, že luxus je skutočne široký pojem a do segmentu luxusných tovarov môže patriť aj niečo, čo na prvý pohľad luxusne nevyzerá, stopercentne potvrdzuje oblečenie značky Barbour.

Napriek cene, ktorá sa nepohybuje v tisícoch, ale stovkách libier a dizajnu, ktorý možno nazvať nadčasovým, určite však nie najmodernejším, nosia bundy Barbour aj členovia britskej kráľovskej rodiny. Ako je to možné?

Vznik z praxe

Spoločnosť Barbour and Sons vznikla už v roku 1894, založil ju John Barbour zo škótskeho mesta Galloway. John nemal záujem vytvoriť špeciálny, či exkluzívny produkt, ale čisto praktický, nepremokavý plášť vhodný pre upršané anglické počasie. Barbourky dlhé desaťročia obľubovali predovšetkým poľovníci a rybári, tí oceňovali nielen ich nepremokavosť, ale aj množstvo vreciek a odkladacích priestorov. Svoju praktickú stránku si produkty Barbour zachovali dodnes a napriek tomu, že tieto bundy si v poslednom čase obľúbilo aj množstvo celebrít a stali sa módnym hitom vo viacerých krajinách, naďalej ich možno považovať za nekomerčný produkt, vyrábaný rodinnou firmou s dlhoročnou tradíciou.

V Barbourke sa po svojich „panstvách“ prechádza aj kráľovná Alžbeta II. Britská kráľovská rodina je povestná svojou láskou k prírode a poľovačkám. Bundy Barbour sú tradičným doplnkom aristokratov pri týchto aktivitách. Barbour je dokonca nositeľom označenia „Royal Warrant“, ktoré zabezpečuje exkluzivitu firmy na dodávanie nepremokavého otdoorového oblečenia pre členov kráľovskej rodiny. Značku Royal Warrant považujú britské firmy za vrchol prestíže, potvrdzuje totiž, že dodávajú určitý druh tovaru na kráľovský dvor a týmto faktom sa môžu prezentovať aj navonok.


Čím staršia, tým lepšia

Typickým Barbour výrobkom sú jednoznačne nepremokavé, impregnované bundy v „prírodnom“ štýle na poľovnícky spôsob. Majú veľké vrecká a charakteristický golier. Spoločnosť však vyrába aj iné druhy oblečenia – svetre, kabáty, topánky, čižmy, rukavice a kabelky. Všetky tieto produkty sú vyrobené z najkvalitnejších materiálov a majiteľovi skutočne vydržia dlhé roky. Nie, „Barbourku“ nie je dobré po pár sezónach vymeniť, lebo vykazuje znaky opotrebovania. Platí totiž zásada: čím opotrebovanejšia, tým je jej majiteľ vyššie spoločensky postavený. Znamená to totiž, že keďže Barbourku vlastní už dlho, rovnako dlho sa pohybuje vo vyššej spoločnosti. Toto špecifické oblečenie sa teda nosí do opravy, nanovo sa impregnuje a prípadne opatrne čistí. Chemické čistenie a pranie je pre ňu spoločenskou smrťou. V Barbourke ste vítaní všade, vždy je vhodnejšie prísť hoci aj do luxusnej reštaurácie v ošúchanej bunde tejto značky, ako v nevhodnom športovom oblečení.

František Kvarda      Photos: ISIFA, Lindaclifford.com

www.barbour.com