Autentické príbehy, nadčasové témy

Luxus krízu nepozná

0

Luxus krízu nepozná

Celý západný svet žije už dlhé mesiace hospodárskou krízou. Je nesporné, že do našich životov skutočne vstúpila. Napriek tomu, svet luxusu – áno, vrátane toho materiálneho – sa dokázal voči nepriazni ekonomického osudu relatívne dobre obrániť. A dnes, keď prichádzajú prvé náznaky konca recesie, je nadmieru jasné, že producenti luxusných tovarov sa dokážu cez krízu preniesť naozaj „v pohode”.

Od začiatku roka uplynulo dlhých deväť „krízových” mesiacov, no je známe, že sa nás kríza dotýkala oveľa dlhšie. V mnohých spoločnostiach spôsobila hurikány, rozvrátila životy tisícok ľudí. Ale nakoniec sa svet dokázal preniesť aj cez toto negatívne obdobie. Najmä v luxusnom segmente zdanlivo zachovala pokojná hladinu. Pozrime sa však triezvo na udalosti zo sveta horných desaťtisíc, na módne, automobilové či technologické novinky… Boli naozaj krízou poznačené tak, ako sa hovorilo?

V Benátkach sa pred niekoľkými dňami skončil filmový festival. Uskutočnil sa napriek všadeprítomnej kríze. A dokonca – bol lepší ako vlani. Na červenom koberci sa v nádherných šatách predvádzali hviezdy strieborného plátna, ich dekolty a ruky zdobili prvotriedne šperky.

Lenovo, Sony, Panasonic a mnoho ďalších priniesli na trh napriek kríze aj tento rok desiatky inovatívnych produktov. A zďaleka nie „low-costových”. Firma Amosu predstavila sériu superluxusných mobilných telefónov za desiatky tisícok dolárov. Keby ich nemal kto kupovať, neurobila by to. Ani Breitling, Tag Heuer, Jaeger-LeCoultre či Armin Storm sa na nezáujem o svoje hodinárske skvosty nemohli sťažovať.

Skutočne pozoruhodné je, že aj v „zlých časoch”” predstavil Alexander Amosu, dizajnér košieľ, ktorých cena končí pri sume 70 tisíc libier, svoju novú kolekciu. A mala úspech. Darilo sa aj Blahnikovi a jeho exkluzívnym topánkam. Louis Vuitton zaplatil milióny za reklamnú kampaň, ktorej tvárou bola Madonna.

Vinári uskutočnili desiatky kontraktačných výstav – aj na Slovensku. Napríklad v júli v hoteli Carlton. Ani krízová panika neubrala priaznivcom moku bohov na odvahe prezentovať tie najlepšie ročníky. Hitom sa stali ružové vína a takisto biovína. A keď Karel Gott oslavoval sedemdesiatku, Dom Perignon tiekol potokom.

Umenie. To krízou určite viac získalo ako stratilo. Bratislavské galérie doplnila „Art pour Art”, ktorá diela aj predáva. Kalendáre značiek Pirelli a Campari sa nafotili a úspešne predali. Filmom tradične ožilo Cannes, premiéry mal celý rad nákladných veľkofilmov – Anjelmi a Démonmi počnúc, Harrym Potterom končiac. Dizajnérske domy pridružené k svetovým značkám ako napríklad Porsche Design predstavili niekoľko nových kolekcií.

Po celom svete s otvorilo niekoľko superluxsných hotelov. Napríklad Mardan Palace v tureckej Antalii. Uskutočnili sa všetky každoročné prestížne dostihové závody a turnaje v póle, na ktorých sa skutočne nešetrí.

Otázka znie: Kde bola a je kríza? Odpoveďou môže byť aj titulok článku. No nedá mi, aby som predsa nepoukázal na určité zmeny, ktoré globálna kríza priniesla do sveta luxusu. Zmenila myslenie ľudí. A zasiahla aj úspešných, solventných zákazníkov, ktorí pod vplyvom udalostí posledných mesiacov zmenili svoju „nákupnú filozofiu”. Od bezhlavého a impulzívneho míňania sa odrazu orientujú na kvalitu a hodnotu konkrétnych produktov. A to je znak, ktorý môže do luxusného biznisu priniesť pozitívny vietor.

Jakub Steiner           

Photos: Amosu Press, Porsche Design Press, Jaeger-LeCoultre Press

www.amosu.co.uk
www.jaeger-lecoultre.com
www.labiennale.org
www.mardanpalace.com