Autentické príbehy, nadčasové témy

Luxus najluxusnejší

0

Luxus najluxusnejší

Zaujímavý príbeh s nádychom luxusu. Automobily, ktoré vždy dokázali fascinovať svet. Začal ho budovať Talian, ktorý sa usadil vo Francúzsku, aby napokon skončil v nemeckých rukách. Posledný model z roku 2002 však dokonale šokoval svet.

Automobilku Bugatti založil Ettore Bugatti v roku 1921 a svojím individuálnym prístupom s nádychom luxusu zaujal. Jeho vozidlá si získali srdcia špeciálnej skupiny ľudí, milujúcich športové vlastnosti, luxus a technologickú vyspelosť. Po smrti zakladeteľa, ktorý  musel po druhej svetovej vojne bojovať s nepriazňou francúzskej vlády sa osud značky vyvíjal nie najlepším smerom.  Niekoľko neúspešných pokusov o znovuzrodenie značky mierne napravil Romano Artioli. Ten predstavil model EB 110. Objem vyrobených vozidiel na úspešný vstup do sveta dravých výrobcov luxusných automobilov ale nestačil.
Dnes značku Bugatti vlastní automobilka Volkswagen. Spoločnosť Bugatti Automobiles S.A.S. sídli v jej pôvodnom domove,  Molsheime. Aktuálny model Veyron 16,4 je výnimočný. Nesie meno úspešného pretekára Pierra Veyrona a vôbec za jeho úspechmi nezaostáva.

Športový špeciál s nádychom luxusu dosahuje rýchlosť viac ako 400 km/h a jeho zrýchlenie vzbudzuje rešpekt. Rýchlosť z 0 na 100 km/h dosiahne za 2,5 sekundy. Motor preplňovaný štyrmi turbodúchadlami dosahuje výkon 1001 koní.
Patrí k jedným z najrýchlejších automobilov súčasnosti.

Peter Fritz                               Photos: Bugatti Press

www.bugatti.com