Autentické príbehy, nadčasové témy

Luxus podľa želania

0

Luxus podľa želania

Model Airbus ACJ319 Elegance má šancu stať sa jedným z najobľúbenejších súkromných lietadiel. K popularite mu môže dopomôcť aj mimoriadne vysoká a široká pilotná kabína, ponúkajúca nebývalý príestor, komfort a voľnosť pohybu. Luxusný tryskáč je konštruovaný v tzv. plnej zákazníckej verzii, umožňujúcej zásahy do vzhľadu interiéru lietadla podľa želaní klienta. Záujemcovia si môžu vybrať z viacerých konfigurácii, podľa druhu priestorov aké preferujú – teda kancelárskych, konferenčných, spoločenských alebo jedálenských. Vyformujú si tak útulný „biznis-interiér”, po akom vždy túžili.

AC319 Elegance má fixne navrhovanú prednú a zadnú časť. V zadnej časti je umiestnená spáľňa a kúpeľňa, vpredu sa zasa nachádza kuchynka, dve kúpeľne a odpočinkový priestor pre posádku. Je na rozhodnutí zákazníka, čo si bude priať mať v centrálnej časti lietadla,” vysvetľuje tlačový hovorca AIN, ktorý dopĺňa, že voliteľné sú aj farby a materiály, ktoré sa využijú v troch stredových miestnostiach moderného tryskáča. Tieto priestory sú označené anglickými názvami „Cinema Lounge”, „Social Lounge”, „Office” a „Conference and Dining”, podľa toho, na aký základný druh činnosti sú určené. Zabezpečenie vzhľadu interiéru lietadla spadá do kompetencie spoločnosti Airbus Corporate Jet Centre (ACJC), ktorá vykonáva pridelené úlohy prostredníctvom svojej pobočky sídliacej vo francúzskom meste Toulouse.

Model Elegance so 79 stôp dlhou hlavnou kabínou môže zaistiť komfortné sedenie pre 19 až 100 pasažierov, v závislosti od charakteru interiéru. Špičkový stroj dokáže vyvinúť maximálnu cestovnú rýchlosť približne 560 míľ za hodinu, dolet činí 7 000 míľ. Všetky lietadlá z rodiny Airbusov momentálne disponujú rovnakými alebo veľmi podobnými riadiacimi a kontrolnými systémami, aby bol prípadný prechod pri pilotovaní jednotlivých typov strojov bezproblémový, resp. čo najmenej náročný. Ušetrí sa tak nielen čas, ale aj peniaze. Lietadlá typu Airbus majú v súčasnosti zabudované výkonné karbónové brzdy, zariadenie fly-by-wire i jedinečné ovládacie systémy. Niektoré z nich, umiestnené v kokpite, obsluhujú napríklad palubné stolíky, vhodné na prácu s písomnosťami, prípadne na servírovanie objemovo menších jedál pri dlhších letoch.

V Airbusoch sa v poslednom čase objavujú aj technologické novinky ako Liquid crystal display, (tzv LCD), teda systém preferovaný na úkor zobrazovacích katódových trubíc CRT.  Práve takéto dômyselné pomôcky uľahčujú pilotom prácu a zabezpečujú im moderné komfortné prostredie. Najnovšie Airbusy majú taktiež viac navigačných zariadení než je v tejto kategórii obvyklé. Z nich v dôležitosti vyniká hlavne špičková satelitná navigácia. Lietadlá začlenené do pomerne rozvetvenej rodiny Airbusov sú často označované certifikátom Category 3B, čo im umožňuje pristávať na kvalitne vybavených letiskách. Pomerne zaujímavá je aj skutočnosť, že modely Airbusu boli navrhované ako vôbec prvé so systémami fly-by-wire v kategórii „bussiness class”.

Cena AC319 Elegance sa odhaduje na približne 80 miliónov dolárov. Je to menej než stojí o čosi starší biznis model AC319. Airbus zároveň informuje, že až doposiaľ sa mu podarilo predať po celom svete 170 privátnych lietadiel. Mnoho z nich bolo dodatočne upravených na základe špecifických požiadaviek ich majiteľov. Napríklad jeden klient z Japonska nechal umiestniť na palubu svojho AC319 dve bowlingové dráhy, ďalší si požiadal o obrovský jedálenský stôl a príborník do kabíny. Aj keď by sa človek mohol obávať stiesneného priestoru, nenastali žiadne problémy. Dizajnéri teda skutočne mysleli na všetko.

Marcel Letko                                                                        Photos: Airbus Press

www.airbus.com