Autentické príbehy, nadčasové témy

Luxus pre labužníkov

0

Luxus pre labužníkov

Kaviár je  veľmi obľúbený pokrm skutočných labužníkov a nesmie chýbať na žiadnej recepcii či večierku. Patrí k najvychytenejším lahôdkam, pretože nie je k dispozícii na bežnom jedálničku, ale podáva sa iba počas výnimočných príležitostí. Kaviár si získal obdiv nielen v gastronómii, ale dokonca aj v kozmetickom priemysle. Je zdrojom mnohých vitamínov, či minerálov a je tiež známy ako vynikajúce afrodiziakum.

Cena tejto pochúťky z rybích vajíčok sa odvíja od druhu ryby,  množstva použitej soli a konzervačných látok. Samozrejme, čím menej takýchto látok obsahuje, tým je jeho cena vyššia a doba trvanlivosti nižšia. Za jednu lyžičku pravého super kvalitného kaviáru môžete zaplatiť dokonca až 1400 eur.


Z histórie

V chudobnej Astrachánskej oblasti, ktorej hlavným bohatstvom boli ryby a predstavovala križovatku obchodných ciest, sa stretávali kupci z celej Ázie a Európy. Rybári, aby predĺžili životnosť rýb, začali ich soliť a okrem rybacieho mäsa solili aj ikry. Práve tento okamžik sa stáva míľnikom v histórii kaviáru. Kupci, ktorí tieto nasolené rybacie ikry ochutnali, začali ihneď propagovať kaviár, pretože im dodával neskutočnú energiu. Kaviár sa stával veľmi žiadaným artiklom a rybári začali zdokonaľovať postupy jeho výroby. Obľubu mal hlavne vo vyššej spoločenskej vrstve, kde ho podávali ako zdravý doplnok studenej kuchyne.
Kaviár je naozaj veľmi zdravý. Okrem množstva vitamínov  a minerálov obsahuje nenasýtené mastné kyseliny, ktoré rozpúšťajú krvné usadeniny v krvi.

Druhy kaviáru

Kaviár z jesetera
Kaviár z jesetera patrí k najdrahším a najznámejším. Označuje sa aj ako „pravý kaviár“. Ikry sú menšie, ich farba je šedo-čierna až čierna. Najdrahším pravým kaviárom, ale aj najchutnejším je kaviár, ktorý pochádza z jeseterovitej ryby – Vyza veľká. Za 100 gramov tejto pochúťky zaplatíte aj 700 eur. Jesetery a ďalšie ryby tohto druhu sa lovia v Rusku, v Kaspickom mori.  Známy je tiež Iránsky kaviár, ktorý patrí k najdrahším „pravým kaviárom“.

Kaviár z lososa
Tento druh kaviáru poznáme ako kaviár pre „chudobných“. Je to lacnejšia varianta klasického kaviáru a je oveľa dostupnejšia v predajniach. Jeho znakom je príjemná slabá vôňa rýb s oranžovo-červenou farbou. Ikry sú pružné a vlhké, ktoré v ústach prasknú. Tento druh kaviáru bol veľmi obľúbený na cárovom dvore a dodnes patrí k najobľúbenejším pochúťkam v Rusku. Veľkým konzumentom tohto druhu je aj Japonsko.

Kaviár z morských rýb

Okrem jesetera, lososa sa kaviár získava aj z iných morských rýb. Vyznačuje sa hlavne menšími ikrami, silným sfarbením veľmi výraznej červeno-oranžovej, alebo čiernej farby. V porovnaní s ostatnými druhmi je veľmi lacný a, samozrejme, menej kvalitný. Veľké množstvo ľudí si ho  zamieňa s kvalitnými kaviármi z jesetera alebo lososa.


Kaviár a krása

Okrem gurmánskeho pôžitku, môžeme účinky kaviáru využiť aj v prospech našej krásy. Po použití krémov a wellness procedúr, ktoré obsahujú kaviár, sa naša pokožka stane oveľa pevnejšou a dokonale hydratovanou. Tieto malé rybie vajíčka dokážu spraviť s našou pokožkou neskutočné zázraky.

Kaviár okrem blahodárnych účinkov na naše chuťové poháriky, ale aj pokožku, pôsobí aj ako prírodné afrodiziakum. K takémuto luxusnému pokrmu patrí samozrejme značkové šampanské.

Jana Milošovičová       Photos: ISIFA

www.justcaviar.com
www.caviarrusse.com
www.caviarteria.com