Autentické príbehy, nadčasové témy

Luxus v exotickom indickom štýle

0

Luxus v exotickom indickom štýle

Pri prezeraní knihy alebo pri sledovaní filmu ste boli už neraz očarení krásou starobylých indických palácov. Mohutné stavby, ktoré sa stali rodinnými sídlami maharadžov vo vás vzbudili príjemné pocity, sprostredkovali vám svet čarovného luxusu a romantickej rozprávky. S obdivom ste hľadeli na množstvo krásnych farbistých doplnkov v jednotlivých miestnostiach a zaumienili si, že raz v budúcnosti získate podobné. Svojho sna ste sa nevzdali a už ste len krôčik od jeho realizácie. Čo všetko vlastne zariaďovanie interiéru v luxusnom indickom štýle obnáša a čím je charakteristické?

V prvom rade je potrebné uviesť, že tento honosný, nezošnurovaný štýl zrejme nenadchne človeka konzervatívnejšieho v oblasti spôsobu života a bývania. Dôvodom môže byť napríklad na prvý pohľad experimentálne využívanie odtieňov z protiľahlého farebného spektra. Aj keď sa interiér stane vizuálne zaujímavejším a teda doslova ožije, na ľudí v rozhodovaní menej odvážnych, môže pôsobiť chaoticky. Farby totiž navzájom výrazne kontrastujú. Sýtoružová sa strieda s výraznou modrou, limetovozelená prezmenu dopĺňa zlatú. V tomto duchu sa nesie všetko, od stien, nábytku až po doplnky. Do interiéru v indickom štýle sa dajú veľmi pekne zakomponovať vrstvené mušelínové záclony, orientálne koberce rozličných veľkostí, nábytok z kvalitného tmavého dreva, závesy zo sárí (dlhý pás bavlnenej alebo hodvábnej látky, ktoré si indické ženy obtáčajú okolo tela) i rôzne svietidlá ozdobného charakteru.

Napríklad kuchyňa v indickom štýle sa od tej „európskej“ priveľmi neodlišuje. Vzhľad s etno tematikou pomáha dotvárať prítomnosť rustikálneho dreva, kamennej, terakotovej dlážky, stien vo farbách šafranu, prípadne riadu z cínu a mosadze. Zaujímavými doplnkami v miestnosti určenej na prípravu jedál môžu byť drevené tekvičky a ručne maľované obklady a dlaždice.  
Obývacia miestnosť zariadená v štýle tajomnej a vzdialenej Indie by mala byť pestrá, ponúkajúca dostatočnú intimitu a súkromie. Pôvodne ju tvorili ozdobne vyrezávané kreslá v koloniálnom štýle, prípadne jednoduché sedenie z tŕstia, uvedené druhy nábytku sa však ukázali ako pomerne nepraktické. Preto aj bývajú nahrádzané napríklad nízkymi pohovkami s minimalistickým dizajnom. V obývacej miestnosti v indickom štýle by nemalo chýbať niekoľko voľne pohodených vankúšov, bohato zdobených a vyšívaných, čalúnenie vo vínovočervenom farebnom prevedení a nábytok z tmavého dreva.
Spálňa s orientálnou tematikou by mala vyvolávať pocity exotiky. Dominujúcimi zložkami sa v takom prípade stávajú sýte farby, ťažké textílie, ozdobne vyrezávané stolíky, stropné svietidlá z farebného skla alebo lampáše z tepaného kovu.

Základným pilierom indických dekorácií sú ornamentálne vzory a často zobrazovaným motívom je slnko. Súvisí to s hinduistickou kultúrou a hlbokou vierou tamojších ľudí. Obyvatelia druhej najľudnatejšej krajiny sveta mohutnú žiariacu guľu uctievajú a preto jej podobizeň „prenášajú“ na rozmanité predmety.
V Indii sa väčšina stien, doplnkov i nábytku lakuje. Má to svoju príčinu, ktorá opäť súvisí s už spomenutým uctievaným symbolom – slnkom. Je totiž veľmi efektné, keď sa jeho lúče pekne odrážajú od lesklého povrchu.
Miestni obyvatelia využívajú niekoľko technologických spôsobov lakovania i pestrú škálu lakov. Napríklad čierne, červené a zlaté sa nanášajú na rozmanité objekty z jemného dreva ako sú ozdobné škatuľky, či vyrezávaný riad. Schnú prekvapivo rýchlo. Viaceré doplnky môžu byť prikrášlené rozličnými zobrazeniami znázorňujúcimi rozmerné lotosové kvety, mytologické bytosti alebo obyčajných ľudí. Najznámejšie laky pochádzajú z oblasti Kašmíru a Orissy.

Prestavba obydlia do orientálneho štýlu môže byť vzrušujúca a príjemná. Dokonale napodobiť tematiku Indie so všetkými pre ňu typickými elementmi sa vám však zrejme nepodarí. Zabezpečiť prítomnosť doplnkov je jedna vec, ale kompletne „preniesť“ ducha vzdialeného kraja je vec druhá. Rôznorodosť prostredí ako aj odlišnosť kultúr a mentalít sa jednoducho nedajú prehliadnuť. Kým „starému“ kontinentu kedysi dominovali nekonečné polia a borovicové lesy popretkávané ticho tečúcimi potokmi, charakter Indie dotvárali prevažne husté tropické pralesy s ťahavými a popínavými lianami. Ani starobylé miestne paláce alebo ostatné honosne pôsobiace stavby nie je možné v našich zemepisných šírkach len tak jednoducho napodobiť. Navyše v tomto geograficky i kultúrne odlišnom prostredí by pôsobili nanajvýš netradične.

Marcel Letko                                                       Photos: ISIFA

www.greavesindia.com